NEWSLETTER

  http://www.podstudovatobchod.sk/

  SAMO je členom

  EuroCommerce logo RUZ logo
  Tlačové správy

  Ekonomika Slovenska v čase pandémie

  Zdroj: myzilina.sme.sk  Dátum: 20.04.2020 Autor: Branislav Koscelník
  https://myzilina.sme.sk/c/22387320/minuta-po-minute-ekonomika-slovenska-v-case-pandemie.html

  Aká je perspektíva slovenskej ekonomiky? Ako sa bude vyvíjať obchod a finančné služby

  Regionálne týždenníky MY prinášajú ďalší diel diskusnej relácie Pod rúškom informácií.

  O ekonomických témach diskutujú exminister financií a ekonomický expert Ivan Mikloš, predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu Martin Krajčovič a finančný analytik a riaditeľ spoločnosti SOPHISTIC Pro finance Radoslav Valko.

   „Dnes je mimoriadna situácia a treba pomôcť všetkým podnikateľským subjektom a nemožno medzi nimi rozlišovať. Najdôležitejšie je, aby bola pomoc rýchla, v dostatočnom rozsahu a ešte adresne,“ zamýšla sa nad zameraním štátnej pomoci Ivan Mikloš. „Je šťastím, že sme v Európskej únii,“ podotkol.

  Radoslav Valko si myslí, že firmy majú ústavné právo získať štátnu pomoc, keď im štát nariadil, aby zostali zatvorené.

  „Neistota má výrazný dopad na spotrebu obyvateľov a je veľká neistota aj vo vzťahu k tomu, že kedy prevádzky otvoria,“ predseda Slovenskej asociácie moderného obchodu Martin Krajčovič.

  Martin Krajčovič vníma ako šťastie v nešťastí, že môžeme využívvraví ať európske zdroje na riešenie kornakrízy a sanovať tak našu neschopnosť využiť ich.

  Aj keď na problém pozeráme zo zdravotného hľadiska, treba sa podľa Ivana Mikloša pozerať na opatrenia z dlhodobejšieho hľadiska, netreba brať do uváhy len súčasnú koronakrízu.

  „Problém vidím v tom, že premiér by mal byť ten, kto moderuje diskusiu odborníkov a ministrov, a hľadá optimálne riešenie. Musíme sa s vírusom žiť a minimalizovať medicínske, ale aj ekonomické riziká,“ hovorí Ivan Mikloš o postoji premiéra Igora Matoviča.

  Doplnil, že prepad bude pre malú a otvorenú ekonomiku enormný. „Svet sa už otvára a my by sme nemali byť poslední, kto otvára.“