NEWSLETTER

  http://www.podstudovatobchod.sk/

  SAMO je členom

  EuroCommerce logo RUZ logo
  Tlačové správy

  Hodnotenie polročných kontrol potravinových inšpektorov

  Zdroj: Slovenský rozhlas, Dátum: 14.8.2018

  moderátorka:
  S rastúcou popularitou slovenských potravín pribúdajú aj prípady, keď obchodníci predávajú potraviny zo zahraničia s označením, že sú domáce, na tradičných trhoviskách, ale aj v hypermarketoch. Vyplýva to z hodnotenia polročných kontrol potravinových inšpektorov agrorezortu. Ministerstvo sa vraj s obchodníkmi dohodlo, že podvodných dodávateľov potravín odstránia z trhu. Obchodníci o žiadnej dohode nevedia. Reagujú, že s podvodníkmi rušia zmluvy aj doteraz, z vlastnej iniciatívy. Sprísnenie kontrol dodávateľov ale podporujú.
  Zoltán Rácz, redaktor:
  Zamlčaný alebo sfalšovaný pôvod v prípade mrkvy a petržlenu z Poľska a Holandska, paradajok zo Španielska a Talianska alebo Turecka. Aj takéto potraviny, ktoré boli v sprievodných dokumentoch a na pultoch označené ako slovenské, našli kontrolóri agrorezortu. Ovocie a zeleninu z dovozu predávanú ako slovenskú našli najmä na trhoviskách. Podľa Jozefa Bíreša zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy z dvesto kontrol boli porušenia v šesťdesiatich siedmich prípadoch. Nedostatky na trhoviskách vraj sú aj v ochrane potravín pred teplom.
  Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy:
  Zelenina, aj keď, a ovocie, nemá určenú expiračnú dobu, ale pri priamom slnečnom žiarení a teple naozaj rýchlo podlieha skaze.
  Zoltán Rácz:
  Ministerstvo sa pre nárast falošných domácich potravín s inšpektormi dohodlo, že zvýšia kontroly trhovníkov, takisto dodávateľov ovocia a zeleniny do obchodných reťazcov. Riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Milan Lapšanský.
  Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR:
  Sme rozprávali aj s maloobchodnými reťazcami, dohodli sme sa, že spoločnosti, ktoré takto konajú, nebudú na trhu pôsobiť, že budú delistované.
  Zoltán Rácz:
  Reaguje predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje maloobchodné reťazce, Katarína Fašiangová.
  Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu:
  Ministerstvo zatiaľ s členmi aliancie moderného obchodu nerokovalo o možnosti ukončenia spolupráce so spoločnosťami, ktoré zavádzajú spotrebiteľov ohľadom krajiny pôvodu výrobku, avšak takýto postup vyplýva z obchodnej politiky reťazcov.
  Zoltán Rácz:
  Ak farmár, výrobca, dodávateľ alebo dovozca klame o krajine pôvodu, reťazec s ním pre porušenie zmluvných podmienok končí spoluprácu. Obchodníci sprísnenie kontrol podporujú. Upozorňujú ale, že im zákon nedáva možnosť kontrolovať svojich dodávateľov a pripravovaná legislatíva z dielne agrorezortu reťazcom ešte viac zväzuje ruky. Poľnohospodárska a potravinová komora pripomína aj reputačné riziko súvisiace so zdravotnou bezpečnosťou potravín. Hovorkyňa Jana Holéciová.
  Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:
  Pôvod potraviny má silnú výpovednú hodnotu a priznáva výrobku jeho jedinečnosť, kvalitu, a každé falšovanie pôvodu potraviny preto poškodzuje kredit domácich potravinárov a zvyšuje riziko zatiahnutia slovenských potravín do potravinových škandálov.
  Zoltán Rácz:
  Falšovanie pôvodu potravín môže byť inšpektormi pokutované až do výšky stotisíc eur.