Matečná chce zmierniť odvod pre reťazce, Žiga zrušiť

Dátum: 06. decembra 2018

Zdroj: PRAVDA  Dátum: 06.12.2018 

Reťazce sa proti osobitnému odvodu stále búria. Hrozia rastom cien na pultoch. Národniari však stále na novej platbe od obchodníkov trvajú. Hoci návrh už zjemnili. Včera prešiel aj vládou.
V parlamente je v druhom čítaní. Na stranu obchodníkov sa najnovšie postavil minister hospodárstva Peter Žiga. „Každé dodatočné daňovo–odvodové zaťaženie vnímam negatívne. Myslím si, že to nie je dobré pre trh,“ povedal pre agentúru TASR minister. Platí to podľa neho nielen pri odvode pre obchodné reťazce, ale aj pri osobitnom odvode pre energetické spoločnosti a sieťové odvetvia. „Som za zrušenie obidvoch odvodov,“ dodal.
Rétoriku zmiernila aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Bol to pritom práve jej rezort, ktorý ostro vystúpil proti reťazcom, keď tvrdil, že majú privysoké marže. Tie mali podľa rezortných prepočtov dosahovať 66 percent pri rožkoch a až vyše 100 percent pri párkoch. Okrem toho ministerka s miliónmi vybratými cez odvod počíta pre takzvaný marketingový fond. Ten by mal slúžiť na podporu domácich potravín. Matečná požaduje, aby zo zákona vypadli malé a stredné podniky, podnikové predajne a obchodné aliancie. Nemal by sa platiť ani v najmenej rozvinutých okresoch či malých obciach. Z povinnosti platiť odvod by tak podľa ministerstva pôdohospodárstva vypadli obchodníci, ktorí nespĺňajú základný predpoklad disproporcie prerozdelenia pridanej hodnoty, marže a zisku.
„Toto všetko sú naše pripomienky, ktoré by ministerstvo pôdohospodárstva veľmi vítalo v návrhu, a predpokladáme, že poslaneckými zmenami pôvodného návrhu to tak aj bude,“ povedala pre agentúru TASR po rokovaní vlády Matečná.
Tieto subjekty by však zo zákona vypadli aj po pozmeňovacom návrhu z dielne jedného z predkladateľov, poslanca SNS Radovana Baláža. Ten chce oproti pôvodnému návrhu zvýšiť tiež percento predaja potravín z 10 percent na 25 percent.
Odvod by sa tak týkal menšieho počtu obchodníkov. Úľavu by tak dostali napríklad malé dedinské obchodíky siete Coop Jednota, predajne CBA, ale aj reťazec dm drogerie markt. Znížil by sa však výnos z odvodu.
Ten mal podľa pôvodných plánov ročne dosiahnuť 150 miliónov eur. Po odrátaní negatívneho vplyvu na daň z príjmov v sume 31,5 mil. eur tak čistý výnos z odvodu vypočítali na 118,5 mil. eur. Najnovšie sa počíta s 50 miliónmi eur. Ak by sa od reťazcov vybralo menej, rezort pôdohospodárstva získa doplatok zo štátnej kasy. Včera o tom hovoril šéf národniarov Andrej Danko, ktorý s neschválením odvodu nepočíta. „Chápem, že reťazce ten osobitný odvod mrzí, ale odmietam, aby nás pošpiňovali tým, že spôsobí nárast cien,“ povedal Danko.
Ceny potravín vzrástli v prvom polroku o 5,4 percenta. Za nárastom sú však podľa predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu Martina Krajčoviča aj legislatívne zmeny ako zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie príplatkov za prácu cez víkend, sviatok či v noci. Rovnako aj rast cien energií. Pre osobitný odvod však podľa neho hrozí ďalšie zdražovanie. „Osobitný odvod viazaný na dosiahnutý obrat a nie na zisk je čistým nákladom reťazcov na predaj potravín, ktorý by mal byť za normálnych okolností niekde zohľadnený,“ hovorí Krajčovič.
Obchodníci združení v SAMO napísali šéfovi parlamentu aj otvorený list. Píšu v ňom aj to, že zákon je v rozpore s pravidlami únie. Osobitný odvod z potravín by nemali nakoniec platiť menšie predajne nachádzajúce sa v menších mestách a dedinách.