Matečnej bič napadnú reťazce cez Brusel

Dátum: 21. júna 2019

Zdroj: Hospodárske noviny  Dátum: 21.06.2019 Autor: Katarína Runnová

Na tom, že zákon z dielne agrorezortu je protiústavný a zároveň proti právu Európskej únie, sa dlhodobo zhodujú viacerí odborníci.

Bratislava – Bič na reťazce. Aj takto býva označovaný zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, pod ktorý sa podpísala šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Ten od začiatku čelil ostrej kritike zo strany obchodníkov aj odborníkov, ktorí upozorňovali na viacero problematických bodov, ktoré zákon obsahuje. Ani to však rezort nezastavilo a zákon prvého mája nadobudol účinnosť.
Obchodníci sa však rozhodli bojovať ďalej a do konca júna podajú sťažnosť na Európsku komisiu.
Podpíše sa pod ňu Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje najmä veľké zahraničné reťazce. Podľa členov aliancie pôsobia regulácie obsiahnuté v zákone v neprospech subjektov v celej potravinovej vertikále a rovnako sú v rozpore s Ústavou a s právom Európskej únie. „Ešte v tomto mesiaci plánujeme podať oficiálnu sťažnosť na Európsku komisiu prostredníctvom európskeho združenia Eurocommerce,“ potvrdil pre HN predseda aliancie Martin Krajčovič.
Rezort, z ktorého dielne zákon pochádza, na otázky HN týkajúce sa pripravovanej sťažnosti odmietol odpovedať s tým, že ide o vec Európskej komisie.
Súhlasí obchod aj výroba S krokom aliancie súhlasia aj slovenskí obchodníci združení vo Zväze obchodu. Pre HN to potvrdil prezident Zväzu Martin Katriak. „Nebudeme sa podieľať na podaní sťažnosti na Európsku komisiu, aj keď sme so Slovenskou alianciou moderného obchodu záležitosť prerokovali a až na malé výnimky súhlasíme s tým, čo tam napísali,“ povedal Katriak a ako dôvod, prečo sa budú držať v tejto veci radšej v úzadí, uviedol zlú skúsenosť s vybavovaním sťažností zo strany Európskej komisie z minulosti.
Okrem obchodníkov zvažuje ďalšie kroky podniknúť aj Slovenské združenie pre značkové výrobky. Minulý mesiac sa v tejto veci obrátila na Ústavný súd aj skupina poslancov z opozičných strán SaS a OĽaNO.
Viacero sporných bodov Aliancia chce podľa informácií HN v Bruseli napadnúť sedem najkritickejších bodov, no zatiaľ nechcela uviesť, o ktoré presne pôjde. Obchodníci aj nezávislé advokátske kancelárie však už v minulosti poukázali na tie najspornejšie:
50-percentný podiel domácich produktov v propagačných materiáloch reťazcov bol aj jedným z dôvodov, prečo zákon vetoval exprezident Andrej Kiska.
Z ustálenej európskej judikatúry totiž vyplýva, že opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Únie. Zrušenie odkladu splatnosti pokút zase obchodníkom určuje povinnosť uhradiť sankciu v akejkoľvek výške okamžite. Zákon obsahuje aj generálnu klauzulu, ktorá má podľa rezortu obchodníkom zabrániť obchádzať zákon prostredníctvom neodkladných sankcií v prípade jej porušenia.
Krajčovič však klauzulu vidí ako prostriedok, na základe ktorého „môže byť subjekt pokutovaný v podstate za všetko, čo si kontrolór zmyslí“. Zákon zároveň zakazuje uzatvárať medzi dodávateľmi a odberateľmi dlhodobé kontrakty. Zmluvy môžu uzatvoriť maximálne na dva mesiace. Vzťahy môže skomplikovať aj ustanovenie o ekonomicky oprávnených nákladoch, keď je obchodník povinný zisťovať náklady dodávateľa, ale zákon o ochrane hospodárskej súťaže mu to zakazuje vedieť.
Problém predstavuje súlad tejto regulácie s právom Európskej únie. „V kontexte konštantnej judikatúry Súdneho dvora Európskej únie je zrejmé, že takéto vnútroštátne opatrenie môže byť analogicky vnímané ako množstvové obmedzenie dovozu tovaru, a teda aj ako prekážka voľného pohybu tovaru,“ vysvetlil Tomáš Mészáros z advokátskej kancelárie Kaduc and Partners.
História sa opakuje Aliancia sa v Bruseli chystá napadnúť dva zákony. Cez zákon o neprimeraných obchodných podmienkach sa totiž dostali niektoré sporné body aj do zákona o potravinách. Celý priebeh pritom pripomína situáciu s osobitným odvodom z dielne šéfa parlamentu Andreja Danka, ktorú sme mali možnosť sledovať v uplynulých mesiacoch: pripomienky odborníkov, obchodníkov ani zákazníkov nepadli na úrodnú pôdu a zákon bol v decembri schválený. Slovenská aliancia moderného obchodu sa obrátila na Európsku komisiu prostredníctvom združenia Eurocommerce.
Komisia zákon začiatkom apríla pozastavila, aby preskúmala pripomienky obchodníkov. Následne ho zrušil sám Danko.