Odvod zaplatia veľkí. Obrátili sa na Brusel

Dátum: 10. decembra 2018

Zdroj: Hospodárske noviny  Dátum: 10.12.2018Autor: Katarína Runnová

Osobitný odvod bude od budúceho roka platiť asi osem reťazcov.
Andrej Danko za zákon bojoval mesiace, no vo finále zaň nehlasoval.

Bratislava – Množstvo vznesených pripomienok, vnútorné nezhody koaličných strán, kampane obchodníkov a výstrahy odborníkov.
Tak vyzerali posledné týždne pred schválením zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Chvíľu sa mohlo zdať, že tieto aktivity padli na úrodnú pôdu. Minulý štvrtok sa však 74 zo 136 poslancov rozhodlo, že k bankám, regulovaným podnikom a poisťovniam, ktoré už osobitné odvody platia, pribudnú aj obchodné reťazce. Tie na svoju reakciu nenechali dlho čakať. „Prostredníctvom externej advokátskej kancelárie sme sa obrátili na Európsku komisiu,“ povedal pre HN Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.
Národniari avizovali, že zákon by sa mal dotknúť ôsmich reťazcov. Odvod vo štvrtkovom hlasovaní podporila takmer celá koalícia, no paradoxne predseda parlamentu Andrej Danko nie. Podľa zistení HN za zákon z vlastnej dielne nakoniec nehlasoval pre technickú chybu na hlasovacom zariadení. Zaplatia to zahraniční Pôvodný návrh sa nepáčil niektorým koaličným poslancom. Tí deň pred schválením zákona do parlamentu doručili pozmeňovací návrh.
Na jeho základe sa upravil aj zoznam reťazcov, ktorých sa odvod dotkne. „Keď zákon poslanci schválili tak, ako to bolo uvedené v pozmeňováku, slovenských obchodníkov sa odvod dotkne vo veľmi malom rozsahu,“ povedal pre HN prezident Zväzu obchodu Martin Katriak. Slovenská aliancia moderného obchodu zase potvrdila, že z jej členov odvod zaplatí Billa, Kaufland, Lidl, Terno aj Tesco.
Dodatočnej dane sa nemusia báť malé a stredné podniky, obchodné aliancie ani prevádzky v najmenej rozvinutých okresoch. Ďalšou zmenou je zvýšenie percenta obratu z predaja potravín, z pôvodných 10 narástlo na súčasných 25
percent. Štátna kasa v dôsledku toho získa 87 miliónov eur namiesto plánovaných 120 miliónov. Slovenské reťazce však aj napriek zjemneniu niektorých podmienok zostávajú opatrné. „Vieme, aký pozmeňovací návrh bol predložený do parlamentu, ale nevieme, čo presne bolo schválené,“ vysvetľuje Katriak. Faktom totiž zostáva, že pozmeňovací návrh je rovnako ako ten pôvodný v rozpore s európskym právom. Upozorňuje na to priamo sekcia vládnej legislatívy Úradu vlády, ktorá hovorí o zabezpečovaní selektívnej výhody. Zákon ešte čaká na podpis prezidenta Andreja Kisku.
Rozporuplné marže Individualita reťazcov bola jasná už pri otázke rozdielnych marží, na ktoré pri obhajobe odvodu upozornila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Podľa nej majú obchodné reťazce na Slovensku vyššiu ziskovosť ako reťazce v zahraničí. „Všade vo svete dosahuje ziskovosť reťazcov jedno až 1,5 percenta z tržieb. Na Slovensku je päť- až deväťpercentná,“ priblížila.
Jeden z hlavných argumentov na zavedenie odvodu však vyvracia analytik INESS Martin Vlachynský.
„Ministerka si vybrala najnižšie čísla zo zahraničia a porovnala ich s najvyššími číslami zo Slovenska,“ vysvetľuje. Je možné, že Matečná si na porovnávanie vybrala britské Tesco, ktoré dosahuje dlhodobo zlé výsledky, a porovnala ho s najlepšími rokmi slovenského Lidla. Dôležité je spomenúť aj rozdiely medzi samotnými reťazcami. Vlani mala Billa ziskovú maržu 1,22 percenta a Lidl 9,62 percenta.

OSOBITNÉ ODVODY U NÁS PLATIA AJ:
BANKY Zákon z roku 2011 určuje bankám odvádzať osobitný odvod z peňažných vkladov obyvateľstva a firiem. Sadzba odvodu by mala byť až do roku 2020 vo výške 0,2 percenta. Odvod je zameraný na krytie strát z budúcich finančných kríz. Proti zákonu sa postavili všetky banky pôsobiace na našom území aj Slovenská banková asociácia.
REGULOVANÉ ODVETVIA Zákon z roku 2012 platí pre podniky činné napríklad v oblasti energetiky, poisťovníctva, telekomunikácií, farmácie, poštových služieb či leteckej dopravy. Proti zákonu bojovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, Republiková únia zamestnávateľov aj Asociácia priemyselných zväzov. V súčasnosti sa uvažuje o jeho zrušení.
POISŤOVNE Zákon z roku 2018 určuje poisťovniam platiť osempercentnú daň z neživotného poistenia.
Nové pravidlá vstúpia do platnosti začiatkom roku 2019. Daň v plnej miere nahradí osempercentný odvod, ktorý poisťovne platili doteraz. Proti zákonu bojovali poisťovne, Národná banka Slovenska i Slovenská asociácia poisťovní.