NEWSLETTER

  http://www.podstudovatobchod.sk/

  SAMO je členom

  EuroCommerce logo RUZ logo
  Tlačové správy

  Pekári chcú obmedziť dodávky počas sviatkov

  Zdroj: STV  Správy a komentáre  Dátum: 22.10.2018 

  moderátor:
  Mnohé pekárne na Slovensku nie sú podľa zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov ochotné vyrábať dodávať výrobky počas sviatkov niektorým zahraničným obchodným reťazcom. Nedohodli sa na zvýšenie cien, za ktoré pekárne predávajú chlieb a pečivo. Výroba počas sviatkov a víkendov je totiž podľa nich nevýhodná. Pekárňam dvíhajú náklady zvýšená minimálna mzda či zavedenie príplatkov za prácu počas víkendov a sviatkov. Ak nedôjde k dohode o zvýšení odbytových cien v najbližších týždňoch, pekári prerušia dodávky pre týchto dodávateľov už počas vianočných sviatkov. Nebude to ale platiť pre maloobchodné siete.
  Tatiana Lopúchová, predsedníčka Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov:
  Členovia nám avizovali nášho zväzu, že tieto požiadavky na zvýšenie ceny dali. U niektorých obchodných partnerov sa stretli s ústretovosťou. Sú to najmä domáci obchodní partneri a niektoré zahraničné obchodné siete sa postavili k týmto cenovým úpravám zamietavo s tým, že ešte od niektorých sú dokonca tlaky na znížení súčasnej ceny.
  moderátor:
  No a rezort pôdohospodárstva preto pripravil zákon, ktorým chce upraviť vzťahy medzi dodávateľmi potravín a obchodníkmi. Zväz obchodu ho považuje za nepotrebný a Slovenská aliancia moderného obchodu založila s výrobcami potravín iniciatívu pre férový obchod, prostredníctvom ktorej chce vzniknuté problémy riešiť.
  Lenka Puzlíková, Slovenská aliancia moderného obchodu:
  Návrh zákona o poctivých vzťahoch z dielne Ministerstva pôdohospodárstva preto považujeme za zbytočný, v súčasnej podobe dokonca škodlivý.
  Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR:
  Chcem ešte poznamenať toľko, že podobný predpis o nekalých obchodných praktikách sa pripravuje na úrovni Európskej komisie a ten má úplne inú dispozíciu. My sme upozornili pani ministerku na súbeh týchto dvoch návrhov predpisov, ale nejak sme nedostali prajnú odpoveď