Prezident vrátil zákon o reťazcoch

Dátum: 13. decembra 2018

Zdroj: Hospodárske noviny  Dátum: 13.12.2018 Autor: Katarína Runnová

Dnes budú poslanci o 2,5-percentnom odvode rokovať znova.
Okrem prezidenta Kisku na nezrovnalosti upozornili aj obchody.
Bratislava – Nesystémový, diskriminačný, deformujúci hospodársku súťaž a nedostatočne odborne diskutovaný. Týmito prívlastkami označil prezident Andrej Kiska zákon o osobitnom odvode, ktorý majú od budúceho roka platiť obchodné reťazce. Preto ho vrátil poslancom na opätovné prerokovanie.
Tí by k nemu mali opäť zasadnúť dnes.
Zároveň Slovenská aliancia moderného obchodu upozornila, že zákon žiadnym spôsobom nezaručuje, že ceny v najchudobnejších regiónoch sa pre osobitný odvod nezvýšia. „Sme presvedčení, že predkladatelia zákona úmyselne alebo neúmyselne zavádzali poslancov koalície, keď tvrdili, že daň na potraviny sa nedotkne málo rozvinutých regiónov,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda aliancie.
Poslanci v pozmeňovacom návrhu síce udelili výnimku pre najmenej rozvinuté okresy, ale len pre prevádzky, ktoré majú najviac 10 zamestnancov.
„Žiadny z našich členov nemá vo svojich prevádzkach taký nízky počet zamestnancov,“ upozorňuje Krajčovič, podľa ktorého to znamená, že odvod bude platiť plošne pre celé Slovensko vrátane menej rozvinutých regiónov.
Obchodníci takisto upozorňujú na fakt, že už samotný návrh na vyňatie chudobnejších regiónov indikuje, že odvod bude mať sociálne dosahy na ľudí.
Ceny sa zvýšia okamžite Minulý štvrtok 74 z prítomných 136 poslancov odhlasovalo, že reťazce majú platiť 2,5-percentný osobitný odvod. Ten by mal do štátnej kasy budúci rok priniesť 80 miliónov eur. Podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií to znamená predraženie nákupu bežnej slovenskej rodiny o 40 eur ročne.
„Zvýšenie daňového zaťaženia prechádza do koncových cien pre spotrebiteľa okamžite,“ uvádza sa v rozhodnutí prezidenta. Prezident v rozhodnutí upozorňuje na to, že schválená legislatíva je pre niektoré reťazce likvidačná, pretože majú zisk v porovnaní s celkovými tržbami menší ako 2,5 percenta.
Národniari vo štvrtok avizovali, že zákon by sa mal dotknúť ôsmich reťazcov. Je teda možné, že Slovák zaplatí viac vo väčšine obchodov na Slovensku.
Stratoví budú musieť konať. Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje Billu, Kaufland, Lidl, Terno aj Tesco, by sa do straty nedostali iba dvaja ich členovia – Lidl a Kaufland.
„V prípade, že bude návrh zákona o špeciálnom odvode schválený, skomplikuje nám to pôsobenie na Slovensku,“ hovorí vedúci úseku komunikácie Lidla Tomáš Bezák.
Na základe prepočtu z minulého roka by v strate nebolo ani Tesco, ale iba z dôvodu, že vďaka predaju nehnuteľného majetku zvýšilo v roku 2017 zisk o vyše 60 miliónov eur. Zvyšní predajcovia by v prípade, že by nechceli podnikať v strate, museli zaviesť jedno zo štyroch opatrení. Buď by museli zvyšovať ceny potravín, siahnuť na benefity zamestnancov, znížiť investície, alebo preniesť časť zvýšených nákladov na svojich dodávateľov.
Otázkou je už len to, kto teda náklady zaplatí. Každé z týchto riešení však vedie k jedinému: zníženiu kúpyschopnosti Slovákov. Nehovoriac o tom, že reťazce pripúšťajú aj kombináciu týchto dosahov.

Koľko by stál osobitný odvod najväčšie reťazce?(x)
(v eurách)
Reťazec Tržby Zisk odvod 2,5 % Zisk po odvode

Lidl 1,1 mld. 110,6 mil. 29 mil. 81,6 mil.
Tesco 1,5 mld. 93,9 mil. 36,3 mil. 57,6 mil.
Kaufland 1,07 mld. 49,5 mil. 26,8 mil. 22,8 mil.
Billa 548,3 mil. 6,7 mil. 13,7 mil. –7 mil.
Terno 148,5 mil. –11 mil. 3,7 mil. –14,7 mil.
(x) Podľa hospodárskych výsledkov za rok 2017,
zdroj: Finstat, prepočet HN
ZDRAŽOVANIE Zatiaľ to vyzerá tak, že s rastom cien potravín môžu Slováci rátať aj v prípade, že odvod schválený nebude.
Problémy a s tým súvisiace zdražovanie v posledných mesiacoch avizovali napríklad pekári, pivári, chovatelia rýb.
Stoja za tým zvyšujúce sa výrobné náklady, rastúce ceny energií či náklady spojené so mzdami zamestnancov.
Najnovšie rast cien potvrdili aj spracovatelia mäsa, ktorí v tejto súvislosti spomínajú už začiatok budúceho roka.
„Zvýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov očakávame v rozmedzí piatich až ôsmich percent,“ uvádza Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa. V praxi to znamená, že kým doteraz kuracie rezne stáli 6,99 eura, už v januári nás môžu vyjsť priemerne na 7,44 eura.