NEWSLETTER

  http://www.podstudovatobchod.sk/

  SAMO je členom

  EuroCommerce logo RUZ logo
  Tlačové správy

  Vítame úpravu otváracích hodín vyhradených pre seniorov

  Zdroj: www.teraz.sk Dátum: 21.04.2020
  https://www.teraz.sk/ekonomika/obchodnici-vitame-upravu-otvaracic/461749-clanok.html
  TASR – Ján KrošlákBratislava 21. apríla (TASR) – Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta úpravu otváracích hodín vyhradených pre seniorov. Uviedol to pre TASR predseda SAMO Martin Krajčovič v reakcii na návrh vlády upraviť počas pandémie koronavírusu otváracie hodiny pre seniorov v obchodných prevádzkach. SAMO združuje reťazce Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco.

  „Problémy ako vytváranie dlhých radov pred obchodmi, konfliktné situácie pred obchodmi, na ktoré od začiatku upozorňujeme, naďalej pretrvávajú, preto vítame v pondelok (20. 4.) ohlásenú zmenu vyhradených hodín pre seniorov,“ spresnil Krajčovič.

  To podľa neho môže pomôcť k lepšiemu zvládnutiu situácie zo strany obchodníkov a zväčšiť komfort a možnosti nákupu pre zákazníkov bez toho, aby sa to negatívne dotklo seniorov.

  „Zároveň veríme, že čoskoro príde aj k úprave počtu štvorcových metrov (m2) na zákazníka v obchode. Štandard v Európe je 10 až 15 m2 na zákazníka, naša úprava na Slovensku je až dvojnásobok tohto štandardu,“ upozornil.

  „Znížením plochy na zákazníka by sme pritom dokázali zmenšiť rady pred obchodmi, a tým predísť viacerým konfliktným situáciám a tiež veľkému zhromažďovaniu ľudí pred obchodmi. Zároveň tým neohrozíme ľudí nakupujúcich v obchode,“ dodal Krajčovič.

  Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) 20. apríla po stretnutí s konzíliom odborníkov informoval, že otváracie hodiny v obchodných prevádzkach vyhradené pre seniorov sa upravia. Po novom majú mať vyhradené hodiny od 9.00 do 11.00 h, a to iba v pracovných dňoch. Doteraz sú obchody pre seniorov otvorené v pracovné dni a v sobotu od 9.00 do 12.00 h.