Zákon zdielne SNS preverí Ústavný súd, reťazce pošlú sťažnosť do Bruselu

Dátum: 10. mája 2019

Zdroj: dennikn.sk  Dátum: 09.05.2019  Autor: Denisa Čimová
https://dennikn.sk/1462644/zakon-z-dielne-sns-preveri-ustavny-sud-retazce-poslu-staznost-do-bruselu/

Len niečo vyše týždeň platí zákon o neprimeraných podmienkach v obchode a už ho dáva opozícia na Ústavný súd. Poslanci SaS a OĽaNO dnes podali návrh, aby zákon z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktoré vedie Gabriela Matečná (SNS) a následne ho doplnili pozmeňujúcimi návrhmi viacerí poslanci, preveril. Takýto krok opoziční poslanci avizovali už v čase schvaľovania tohto zákona.
V zdôvodnení svojho podnetu pre Ústavný súd pritom uvádzajú rovnaké veci, ktoré kritizovali ešte pred prijatím zákona v parlamente. Pod podanie zozbierali 30 podpisov poslancov OĽaNO a SaS. Poslanci tiež žiadajú Ústavný súd, aby kým definitívne rozhodne, predbežným opatrením súd pozastavil ustanovenia, ktoré označili za protiústavné.
Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej treba na škodlivé a protiústavné zákony upozorňovať a tento zákon podľa nej poškodzuje spotrebiteľov aj podnikateľov. „Je to absurdný zákon, je to doslova výplod ekonomického nacionalizmu, ktorý by vo vyspelej Európe nemal mať miesto,“ povedala.
Diskriminačné ustanovenia
Za diskriminačné, protiústavné označili zakotvenie povinnosti uvádzať minimálne 50-percentný podiel slovenských potravín v letákoch.
Prečítajte si tiežLidl dráždi inšpekciu malými fotkami slovenských potravín, vynašli sa aj Billa a TescoPodľa opozície toto ustanovenie diskriminuje napríklad zahraničných výrobcov či dodávateľov, ktorí nebudú môcť prezentovať svoje výrobky formou letákov, ak nemajú v ponuke aj slovenské produkty. Podľa opozičných poslancov to poškodzuje aj spotrebiteľov, ktorí sa o časti ponúkaného tovaru v obchodoch nedozvedia.
SaS a OĽaNO považujú za protiústavné aj ustanovenie, ktoré prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite, do 30 dní, bez možnosti odvolania sa. Pripomínajú, že najmä malých obchodníkov môže toto ustanovenie zlikvidovať. Kritizujú aj to, že v zákone nie sú jasne stanovené pojmy, čo napríklad pri kontrolách umožní inšpektorom rôzny výklad.
Sťažnosť na spomínaný zákon pošle v najbližších týždňoch Európskej komisii Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje veľké reťazce. Martin Krajčovič povedal, že aliancia v nej napadne niekoľko ustanovení, ktoré sú podľa aliancie v rozpore s európskym právom.
Vetoval ho aj prezident
Zákon, ktorý schválili poslanci začiatkom februára, vetoval prezident Andrej Kiska. Spochybnil v ňom najmä ustanovenia, ktoré do pôvodného návrhu ministerstva pôdohospodárstva urobili pozmeňujúcimi návrhmi poslanci.
V zdôvodnení, prečo zákon vrátil parlamentu, pripomenul, že počas schvaľovania tohto zákona sa urobili aj zmeny v Zákone o potravinách. „Podľa zákona o tvorbe právnych predpisov návrh zákona nemôže obsahovať novelizáciu iného zákona, ktorá obsahovo nesúvisí s návrhom zákona,“ napísal v zdôvodnení. Navrhol, aby poslanci vypustili ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch minimálne 50 percent slovenských výrobkov. Argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu EÚ.
Kiska odporúčal vypustiť aj ustanovenie, ktoré prikazuje obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a ruší odkladný účinok prípadného odvolania. Pripomenul pritom, že o viacerých miliónových pokutách, ktoré boli reťazcom v minulosti vymerané, momentálne rozhoduje na základe podnetov všeobecných súdov Ústavný súd. „Je dôvodná pochybnosť, či právna úprava v schválenom zákone nepopiera základné princípy právneho štátu a demokratickej spoločnosti,“ naznačil Kiska.
Podľa prezidenta môže byť ustanovenie o nemožnosti sa odvolať a bezodkladnosti platenia pokút neprimeraným obmedzením ústavných práv, najmä práva na súdnu ochranu. Možno ho podľa Kisku považovať „za diskriminačný až šikanózny legislatívny zásah upierajúci procesné práva niektorým podnikateľským subjektom z oblasti obchodu s potravinami“.
Napriek viacerým výhradám prezidenta poslanci schválili zákon v pôvodnom znení. Upravili len účinnosť tak, že zákon platí od 1. mája, nie od 1. apríla, ako predkladatelia pôvodne navrhli.