NEWSLETTER

  http://www.podstudovatobchod.sk/

  SAMO je členom

  EuroCommerce logo RUZ logo

  Duálne vzdelávanie

  Aj obchod sa dá študovať v systéme duálneho vzdelávania

  Obchod je po priemysle druhým najväčším zamestnávateľom na Slovensku. Podľa údajov Štatistického úradu SR pracuje v sektore maloobchodu a veľkoobchodu spolu okolo 300 000 zamestnancov, z čoho takmer 10 % sú zamestnanci členov Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) – Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco.  Perspektíva zamestnania a kariérneho postupu rastie spolu s rozvíjajúcou sa sieťou obchodných prevádzok členov SAMO, preto je výchova vlastných odborníkov jednou z kľúčových aktivít Slovenskej aliancie moderného obchodu a jej členov.

  Už v roku 2015 sa zahraničné obchodné reťazce zapojili do systému duálneho vzdelávania a dnes v spolupráci so strednými odbornými školami po celom Slovensku pripravujú pre oblasť obchodu 126 žiakov a ponúkajú ďalších 400 miest pre školský rok 2018/2019. „Štúdium a práca v obchode je vhodná pre mnohých žiakov, pretože vyžaduje bežné zručnosti mladých ľudí, ako je príjemná komunikácia, vzťah k moderným technológiám a chuť pracovať v kolektíve. Veríme, že ponuka, ktorú naši členovia pripravili pre študentov stredných škôl, priláka deviatakov k štúdiu obchodu a následne k práci pre niektorého z našich členov,“ hovorí Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu.

  Duálne vzdelávanie so zahraničnými obchodnými reťazcami prináša žiakom veľa výhod:

  • zaujímavejšie a zábavnejšie štúdium – až 50 % času strávi študent na praxi,
  • štúdium prínosné aj pre jeho budúcu kariéru, všetko si vyskúša priamo v predajni v rámci praxe,
  • svojho partnera pre odbornú prax si vyberie žiak sám už pred prijímačkami na strednú školu;
  • zažije školenia a workshopy medzi tými najlepšími;
  • začne zarábať už počas školy;
  • dostane aj príspevok na stravu, ubytovanie, či cestovanie, pracovné oblečenie a pomôcky sú samozrejmosťou;
  • po skončení štúdia bude mať istotu pracovného miesta;
  • maturita nemusí byť pre neho konečná stanica, v štúdiu pre oblasť obchodu môže pokračovať aj na vysokej škole;
  • a tí najlepší sa môžu tešiť na rýchly kariérny rast.

  Všetky informácie o duálnom vzdelávaní pre obchod v spolupráci so zahraničnými obchodnými reťazcami združenými v SAMO nájdu žiaci aj ich rodičia na stránke www.podstudovatobchod.sk. Nájdu tu konkrétne ponuky jednotlivých členov SAMO, vrátane výšky štipendia, hodinovej mzdy za odbornú prax a ďalších benefitov a takisto kontakty na 11 stredných odborných škôl po celom Slovensku – v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Žiline, Poprade, Prešove, Košiciach, Vranove nad Topľou, Zvolene a Nových Zámkoch, s ktorými členovia SAMO na duálnom vzdelávaní spolupracujú.

  Informačný letáčik o duálnom vzdelávaní pre obchod na stiahnutie.

  SAMO_Pod_studovat_obchod_letak_strana 1

  SAMO_Pod studovat obchod_letak_strana 2