Vyznajte sa vo vajciach

Dátum: 18. septembra 2017

Na mäkko, na tvrdo, ako omeleta, či praženica, alebo ako súčasť rôznych jedál. Patria do nášho každodenného jedálnička a vyváženého  životného štýlu. Veď len v jednom maloobchodnom reťazci na Slovensku sa ich ročne predá viac ako 100 miliónov kusov a ich predaj stále rastie. V roku 2016 sa predalo priemerne o 10 % viac vajec ako v roku 2015.

V posledných týždňoch v médiách téma vajec rezonuje a je prirodzené, že zákazníci sú omnoho opatrnejší. Ako sa teda vo vajciach vyznať a vybrať si správne? Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) prináša pár rád a odporúčaní, ako rozoznať ich čerstvosť, správne ich skladovať a konzumovať.

Vajcia ponúkané na pultoch obchodných reťazcov združených v  SAMO prechádzajú prísnymi kontrolami na bezpečnosť a kvalitu. Sú iba od overených dodávateľov a zo schválených chovov. Vajcia musí hneď po ich znáške skontrolovať samotný producent – chovateľ, či farmár. Ide tu o množstvo sledovaných znakov, ktoré musia znesené vajcia spĺňať. Na ich základe sú vajcia vytriedené a až potom môžu ísť do baliarne. Aj tam sú prísne kritériá predovšetkým na hygienu balenia. Po zabalení vajcia putujú na pulty obchodov, kde sa však dostanú iba tie, ktoré súčasne spĺňajú prísne požiadavky na kvalitu a čerstvosť od samotných reťazcov. Od príjmu vajec na sklad až po ich samotný predaj obchodníci svedomito dodržiavajú nielen platnú legislatívu, ale aj podmienky na skladovanie stanovené ich dodávateľom a kvalita vajec je neustále kontrolovaná podľa interných predpisov každého obchodníka.

Kvalitu spoznáte podľa škrupiny a obsahu  vajca

Prvé, čo vie zákazník zhodnotiť priamo v obchode či na trhu, je pohľad na tvar a škrupinu vajca.  Štandardne môže byť oválneho alebo vajcovitého tvaru, bez akýchkoľvek nepravidelností. Škrupina musí byť neporušená a jej farba má byť vyrovnaná, biela, bledohnedá alebo hnedá, s minimálnymi farebnými odchýlkami. Všímajte si tiež mieru znečistenia povrchu škrupiny, ktorá by nemala presahovať 1/8 povrchu.

Doma pri rozbití vajca posúďte senzoricky jeho kvalitu. Skontrolujte, či je blana čistá a nepoškodená a rovnako pozrite, či je vzduchová bublina nepohyblivá s maximálnou výškou
6 mm. Žĺtok by sa mal ľahko pohybovať a vracať späť do stredu. Jeho farba by mala byť v odtieňoch žiarivej žltej až oranžovej. Bielok musí byť číry a priehľadný.  Prípadné malé škvrny na žĺtku či bielku neznižujú kvalitu vajca. Avšak zárodok či akékoľvek cudzie látky a pach vo vajci sú neprípustné a takéto vajce mal vyradiť už jeho producent pred tým, ako bolo určené do obchodu, teda pred zabalením.

Odborníci odporúčajú skladovať vajcia v chladničke či v chlade pri teplote od +5 do +8 °C. Minimálna trvanlivosť vajec je 28 dní. Ich predaj však môže byť maximálne 21 dní.

V našich obchodoch kúpite iba triedu A

Prečo? Pretože ide o vajcia určené do obchodnej siete. Pri triedení vajec po ich znáške vzniká aj skupina vajec triedy B. Tie sú však určené iba na spracovanie do potravinárskeho priemyslu. Určite ste si všimli kód na každom vajci. Vďaka nemu viete rýchlo zistiť, z akej krajiny pochádza, z akého chovu sliepok a tiež viete identifikovať producenta – výrobcu.

vajce

1  =  spôsob chovu, ktorý môže byť uvedený pod číslom  0, 1, 2, 3:

0  =  ekologický chov

1   =  chov vo voľnom výbehu

2   =  podstielkový chov

3   =  klietkový chov

                                             2 =  krajina pôvodu, napr.:    SK   =    Slovenská republika

                                                                                             CZ   =    Česká republika

                                             3 = identifikačné číslo výrobcu

V slovenských obchodoch nájdete iba vajíčka najvyššej kvality – triedy A. Tie môžu mať označenú veľkosť S až XL, v závislosti od hmotnosti vajíčka.

Hmotnostné triedenie vajec – triedia sa vajcia triedy A:

S:    <53g

M:  53-63g

L:    63-73

XL:  >73g

 „Až 95 % vajec ponúkaných v našich členských reťazcoch pochádza zo Slovenska“, hovorí Katarína Fašiangová zo SAMO. „Zvyšných 5 % pochádza od našich susedov – z Českej republiky, medzi krajinami pôvodu nájdeme aj Rakúsko a viacerí členovia SAMO ponúkajú Bio vajcia z Maďarska, ktoré zatiaľ nevieme u nás podľa dopytu zákazníkov zabezpečiť.“ V obchodoch si zákazník môže vybrať zo širokej ponuky vajec – podstielkové, multicereálne, omega, bio, voľný výbeh.

Po tlaku Európskej aliancie na ochranu hospodárskych zvierat (ENFAP), ochranárov všetkých členských krajín EÚ aj samotných štruktúr únie Európska komisia v roku 2012 chov nosníc v holých klietkach zakázala. O tom boli spotrebitelia aj u nás dlhšie a masívne informovaní a dnes Slováci považujú takýto chov sliepok za málo slobodný, pričom dopyt zákazníkov členov SAMO po vajciach z podstielkového chovu kontinuálne medziročne rastie až v desiatkach percent . Klietky síce ostali pre chov sliepok povolené v tzv. obohatenej podobe s hniezdnym boxom, bidlom a pár cm pre sliepku navyše, ale zákazníci žiadajú vajcia od sliepok, ktoré majú prirodzenejšie podmienky pre život. Iné ako klietkové chovy totiž umožňujú nosniciam nielen sedieť na bidle, ale vďaka väčšiemu priestoru sa na ňom môžu otáčať, vystrieť krídla, sedieť na ňom v kŕdli, čo je pre sliepky veľmi dôležité. Môžu tiež hrabať v zemi a zobať potravu zo zeme, či znášať vajcia do hniezda. Aj preto sa členovia Slovenskej aliancie moderného obchodu zaviazali, že do roku 2025 úplne zastavia predaj vajec z klietkového chovu.

Vajce – výživový zázrak

Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka? V tomto prípade je to jedno, pretože vajcia patria medzi najstaršie potraviny živočíšneho pôvodu, ktoré majú vysokú výživovú hodnotu a sú ľahko stráviteľné. Priemerné vajce má energetický obsah približne 340 kJ a vo vhodnom pomere obsahuje bielkoviny, lipidy, sacharidy, vitamíny a minerálne látky. Škrupina, bielok a žĺtok vajíčka sa dajú krásne oddeliť, čo umožňuje využívať samostatne ich odlišné zloženie, vlastnosti aj výživovú hodnotu.

Vajcia sú bohaté na vitamín B12, ale aj na vitamíny A, D, E, K. Z minerálnych látok nájdete v každom vajci najmä fosfor a železo, ale aj malý obsah zinku, medi, mangánu, brómu či jódu. Žĺtok obsahuje približne 17 % bielkovín a bielok 12 %.

Škrupina tvorí asi 12 % hmotnosti vajíčka a až 97 % jej obsahu tvoria minerálne látky, preto ju mnohí používajú do kompostu či do zeminy v kvetináčoch ako prírodné hnojivo.

Spôsob prípravy vajec má veľký vplyv na dĺžku trávenia. Vajcia uvarené na mäkko zostávajú v žalúdku približne hodinu a 45 minút, surové vajce 2 hodiny a 15 minút a vajce uvarené na tvrdo či ako praženica 3 hodiny. Práve pre postupné uvoľňovanie energie sú vajcia vhodným jedlom na raňajky, pred náročnými aktivitami, či pre športovcov.