Blamáž v podobe seniorských hodín končí.

Zdroj: etrend.sk, Autor: Daniela Ďurišková

Dátum: 12. mája 2021

Zdroj: Michael Shon

Zdroj: Michael Shon

Nevyužité dve hodiny

9. mája sa skončili seniorské hodiny v potravinách a drogériách. Prospelo to najmä tým predajniam, ktoré ponúkajú drogistický tovar. Podľa slov Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) mali dve hodiny vyhradené seniorom výraznejší dopad na ekonomiku v prvej pandemickej vlne. Nič to však nemení na skutočnosti, že vysoké limitácie na metre štvorcové uberali nákupnej atraktivite aj mimo seniorských hodín. „Obchody počas týchto dvoch hodín boli prázdne, čas na nákup sa nevyužíval. Toto nariadenie zbytočne zvyšovalo koncentráciu ľudí v interiéroch predajní v popoludňajších hodinách pri návrate zákazníkov z práce,“ vysvetľuje M. Krajčovič.

Začiatkom roka, kedy bol lockdown na Slovensku najprísnejší, bol čas od 9.00 do 10.00 hodiny podľa jeho slov využívaný aspoň čiastočne. Druhá seniorská hodina však mala za následok vyprázdnenie predajní a rady obyvateľov do 65 rokov sa tesne pred 11.00 začali zväčšovať. „Úplná blamáž to bola v rámci drogérií. Seniori totiž pri nákupoch dlhodobo uplatňujú stratégiu one-stop shopping, čo znamená, že v rámci potravinových nákupov kupujú aj drogériu. Do špecializovaných predajní nechodia, hovorí predseda SAMO s tým, že dlhodobo upozorňovali kompetentných, že v týchto špecializovaných predajniach nemá zmysel vyhradzovať dve hodiny pre zákazníkov nad 65 rokov. V segmente drogérií išlo počas seniorských hodín o medziročné prepady v tržbách o 80 percent. Dôležité je dodať, že vo všeobecnosti tvorili len 2,5 percenta dennej tržby, čo je v porovnaní so spomínaným prepadom veľmi zanedbateľná čiastka.

M. Krajčovič pripomína, že od 9.00 do 11.00 chodili do potravín a drogérií nakupovať prevažne rodičia s malými deťmi, väčšinou na rodičovských dovolenkách. „V rámci organizácie dňa a časového manažmentu išlo o ich najobľúbenejšie hodiny. Práve tejto skupine zákazíkov sme možnosť robiť si denné nákupy upreli.“

Viackrát počas minulého aj tohto roka žiadala aliancia hlavného hygienika, aby v prípade, že chce seniorské hodiny zachovať, vyňal z nariadenia drogérie. Nevyhovel im.

„Už počas predošlých týždňov sme zažívali absurdné situácie. Obchodné centrá sa otvorili, všetci zákazníci mohli nakupovať počas celého dňa. No v rámci nákupných centier ostávali potraviny a drogérie aj naďalej počas dvoch dopoludňajších hodín uzavreté pre mladšieho zákazníka. Seniori sa pritom počas tých dvoch hodín mohli v priestore prechádzať spolu s ostatnými nakupujúcimi,“ dodáva M. Krajčovič na margo neskorého zrušenia vyhradených hodín pre seniorov. Hovorí, že toto nie je efektívny spôsob, ako k pandémii pristupovať a chrániť obyvateľov pred šírením vírusu.