Cenové rozdiely na Slovensku: Tú istú potravinu kúpite v tom istom reťazci za inú sumu

Zdroj: trend.sk, Autor: Branislav Toma

Dátum: 21. januára 2025

Zdroj: trend.sk

Zdroj: trend.sk

Ak si kúpite čokoládovú tyčinku v centre Bratislavy, môže vás stáť rovné euro. Rovnaký produkt je však v menej rozvinutých regiónoch lacnejší, niekedy aj o niekoľko desiatok centov. Dôvodom sú rozdiely v nákladoch obchodníkov a kúpyschopnosť obyvateľstva.

Ceny nemusia byť rovnaké vo všetkých regiónoch. „V tých s nižšou kúpyschopnosťou môžu byť ceny vybraných tovarov nižšie ako v regiónoch s vyššou kúpyschopnosťou obyvateľstva,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu. Ceny sa dokonca môžu líšiť aj v rámci jedného mesta.

„Ak má obchodník veľké predajne typu hypermarket alebo supermarket a tiež malé prevádzky, tak ceny niektorých produktov v malých prevádzkach môžu byť odlišné, pretože náklady v porovnaní k obratu predajne sú vyššie,“ dodáva M. Krajčovič. Preto v centre hlavného mesta nakúpite potraviny o niečo drahšie. Dôvodom je vysoký nájom a aj väčšia koncentrácia turistov, ktorí nemajú problém zaplatiť viac.
Prekvapivá štatistika

Stúpajúce ceny masla sa minulý rok stali jedným zo symbolov zdražovania. Priemerná suma zaplatená za 250 gramov od januára do decembra 2024 vzrástla takmer o 32 percent z 2,01 eura na 2,65 eura. „Niektoré ceny potravín sú dokonca vyššie ako v Rakúsku. O kvalite sa ani nemusíme baviť a preto si po návrate z dvojtýždenného pracovného turnusu donesiem domov aj obľúbené potraviny,“ hovorí opatrovateľka starších ľudí Viera Jankovičová.

Vysoké ceny potravín predávaných na Slovensku signalizovali aj porovnania od Európskeho štatistického úradu (Eurostat). Tieto sú vykonávané v parite kúpnej sily a okrem samotných cien zohľadňujú aj zárobky ľudí v danom štáte. Posledné porovnanie je za rok 2023. Počas neho boli priemerné ceny slovenských potravín najvyššie spomedzi všetkých nových členských štátov Európskej únie. Dokonca predbehli aj západné štáty ako Taliansko a Švédsko a tesne sa približovali k cenám v Rakúsku.

Slováci často nakupujú počas akcií, čo výrazne znižuje ich výdavky. Európske štatistiky tento faktor dlho nezohľadňovali, no situácia sa zmenila. „Eurostat pre Slovensko prepočítal ceny kupovaných potravín podľa novej metodiky, ktorá zohľadňuje okrem iného aj akciové ceny. Kým podľa starej metodiky bola cenová hladina v roku 2023 na úrovni 102 percent priemeru Európskej únie, podľa novej klesla na 82 percent,“ upozorňuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Vďaka novej metodike sa Slovensko zaradilo medzi krajiny s najlacnejšími potravinami v EÚ, hneď za Rumunskom.

Riziko nepresných údajov

Podľa zástupcu obchodných reťazcov sú európske trhy rôzne. Preto firmy zamerané na predaj potravín na nich uplatňujú rôzne stratégie. „Na Slovensku sú spotrebitelia pre nízke príjmy oveľa viac senzitívnejší na ceny, ako v iných štátoch. Akciový predaj je fenomén najmä strednej Európy a niektorých krajín východnej Európy,“ vysvetľuje M. Krajčovič. Podľa jeho údajov sú akcie najviac obľúbené v susednej Českej republike, kde sa počas rôznych zliav predá až 67 percent potravín.

Napriek tomu majú byť v novej metodike ceny českých potravín oproti európskemu priemeru nižšie o 4,4 percenta a slovenské až o 17,2 percenta. Pri zavádzaní zmien hrozí vždy väčšie riziko nepresností. V nasledujúcich mesiacoch sa budú údaje opäť prepočítavať a poradie sa môže zmeniť. „Novú metodiku ešte nepoužívajú všetci, čo môže porovnanie skresľovať. S určitosťou vieme, že ju už uplatňujú Poľsko, Česko, Švédsko či Francúzsko,“ uvádza ISA. Ide o spracovanie na základe metódy nesúcej názov „Data Scanner“. Pomocou nej je na základe informácií z pokladní možné zohľadniť aj veľké objemy predaného akciového tovaru.

Drahé je najmä oblečenie

V pohraničných oblastiach sa mnohým Slovákom stále oplatí nakupovať v Poľsku. Ceny niektorých tovarov, ako napríklad masla, sú tam o niekoľko desiatok centov nižšie. Okrem toho silný kurz eura voči okolitému zlotému zvyšuje výhodnosť takýchto nákupov. V novej metodike majú byť ceny poľských potravín nižšie oproti európskemu priemeru o 17,6 percenta a slovenské o 17,7 percenta. Ide však o údaje za rok 2023 a v roku 2024 bude situácia pravdepodobne iná.

Napriek riziku nepresnosti dáta v novej metodike ukazujú jednu zaujímavú vec. Aj po zohľadnení akciových cien je na Slovensku oblečenie drahšie. Oproti európskemu priemeru sú ceny vyššie o 2,6 percenta. Pri obuvi sú naopak nižšie o 4,5 percenta, a alkohol a tabak sú lacnejšie o 17,2 percenta.

Privátne značky
V západných krajinách, ako je Rakúsko, majú akcie menší vplyv na celkový predaj. Spotrebitelia tam často preferujú kvalitu pred cenou a obľubujú privátne značky obchodných reťazcov, ako sú Spar, Hofer či Merkur, ktoré ponúkajú produkty s vysokými štandardmi kvality.