Covid a obchody / Reťazce netrápia len nakazení zamestnanci, ale aj zatvorené školy

Zdroj: postoj.sk, Autor: Pavol Rábara

Dátum: 17. februára 2021

Zdroj: postoj.sk/ foto: TASR – Jaroslav Novák

Zdroj: postoj.sk/ foto: TASR – Jaroslav Novák

Slovenská aliancia moderného obchodu reťazový prenos medzi zamestnancami neeviduje. Aj tak by ich chcela prednostne očkovať.

Pátranie po dôvodoch, prečo sa na Slovensku nedarí zlomiť nepriaznivý vývoj pandémie, môže viesť aj na miesta, kam chodia všetci – s testami aj bez. Do obchodov.

Vidno to na redakčných poradách, keď zdieľame skúsenosti zo života s pandémiou. Do obchodu chodí každý, a každý má aj svoju skúsenosť.

„Sú tam predavačky, ktoré nosia látkové rúška pod nosom,“ sťažuje sa kolegyňa. „V našom obchode sa dôchodcovia stretnú pri zelenine a klábosia,“ dodá ďalší redaktor. A mohli by sme pokračovať.

Napriek tomu podobne ako v prvej vlne, ani v posledných mesiacoch nefigurovali obchody medzi miestami, na ktoré by napríklad hygienici zvlášť upozorňovali. Prípady pozitívne testovaných sa pritom nevyhýbajú ani zamestnancom tohto sektoru.

Vyblokovaní zamestnanci pre školy

Slovenská alianciu moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné siete na Slovensku, tvrdí, že situácia s pozitívnymi zamestnancami sa líši od prevádzok i regiónov.

„Pozitívne nálezy však nie sú jediné, ktoré vytvárajú problémy pri organizácii prevádzok,“ hovorí pre denník Postoj predseda aliancie Martin Krajčovič. Upozorňuje, že približne 70 percent pracovníkov v obchode tvoria ženy a keď sú školy zavreté, tak zostávajú s deťmi doma – či už na OČR, dovolenke alebo neplatenom voľne.

„Niektorí zamestnanci, najmä tí starší, majú zase obavy v súčasnej situácii ísť do práce, keďže práca v obchode znamená prácu v prvej línii. Zároveň aj viacerí obchodníci v súčasnej situácii umožnili starším zamestnancom ostať doma pri zachovaní mzdy, aby chránili ich zdravie,“ ozrejmil Krajčovič.

Reťazový prenos koronavírusu medzi pracovníkmi v rámci niektorej z predajní asociácia nezaznamenala. Obchody s potravinami a drogériou považuje za jedny z najbezpečnejších prevádzok.

Podľa Krajčoviča je za tým aj fakt, že obchodníci prijali viacero opatrení nad rámec povinnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. Vybudovali napríklad predely z plexiskla medzi pokladníkom a zákazníkmi. V niektorých predajniach došlo aj k reorganizácii samoobslužných pokladní, prípadne sa medzi pokladňami zväčšil rozstup.

„Na minimalizovanie rizika prenosu nákazy sa jednotlivé pracovné zmeny, podľa možnosti, nestretávajú v šatniach a na pracoviskách prebieha pravidelná dezinfekcia. Niektorí obchodníci nainštalovali vo všetkých predajniach aj v centrálnych skladoch certifikované dezinfekčné zariadenia priamo vo vzduchotechnike,“ približuje šéf aliancie. Niektorí obchodníci podľa jeho slov dokonca absolvovali hygienický audit nezávislou akreditovanou spoločnosti.

Sem tam sa objavia aj zákazníci – rebeli

Aliancia obchodu tvrdí, že vo všeobecnosti sa v prevádzkach hygienické nariadenia dodržiavajú, keď tak robí automaticky väčšina zákazníkov.

Obchodníci zároveň priznávajú, že sa objavujú aj prípady, keď chce zákazník vyjadriť v obchode odpor voči pravidlám a musí sa to na prevádzke riešiť. „Ak zákazníci nedodržiavajú opatrenia, pracovníci obchodu ich upozornia. Stali sa aj prípady, že sa musela volať polícia, aby bola zjednaná náprava. Ale týchto prípadov nie je veľa,“ konštatuje Krajčovič.

Vzhľadom na to, že v obchodoch pracujú aj ľudia vo vyššom veku, Slovenská aliancia moderného obchodu sa dožaduje, aby boli zamestnanci obchodov zaočkovaní čím skôr.

„Naši zamestnanci pracujú v prvej línii od začiatku pandémie a je pre nás nepochopiteľné, že ministerstvo zdravotníctva ich ignoruje,“ hovorí Krajčovič s tým, že pravidelne sa obracajú s požiadavkou o zaočkovanie smerom ku kompetentným orgánom. V rámci Európy sú pracovníci v obchode prednostne očkovaní, v niektorých krajinách sú zaradení do prednostnej skupiny hneď po pracovníkoch v zdravotníctve, uzatvára predseda aliancie.

Podľa Covid automatu je aktuálne pre čiernu fázu platné v obchodných prevádzkach obmedzenie jeden zákazník na 15 metrov štvorcových. Zmena by prišla až pri dosiahnutí Stupňa ostražitosti II. (oranžová fáza), pre ktorú platí zníženie plochy na desať metrov štvorcových.

Žiaľ, od situácie, keď sa už v obchodoch nebudú musieť počítať zákazníci (žltá a sivá fáza), sme ešte ďaleko.