ĎALŠIE ZDRAŽOVANIE! Opasky si budeme ešte uťahovať: Hrozí, že za chlieb zaplatíme TRI eurá?

Zdroj: pluska.sk, Autor: redakcia

Dátum: 23. januára 2023

Pripravte sa na ďalšie zdražovanie základných potravín! Pekárov už dlhé mesiace ničia vysoké ceny vstupných materiálov, k tomu im od začiatku roka pribudli zvýšené ceny za energie aj navýšené príplatky za víkendy, sviatky či noc, ktoré musia od júna vyplácať zamestnancom. Hoci vláda sľúbenú pomoc s energiami už schválila, ceny pečiva sa budú opäť zvyšovať.

Keď pekárom prišli prvé faktúry za energie v tomto roku, ktoré boli štvor- až desaťnásobne vyššie oproti vlaňajšku, šéf Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský na rovinu vyhlásil, že bez funkčných a rýchlych opatrení vlády prestane na Slovensku mnoho pekárov vyrábať a hrozí nedostatok chleba a pečiva.

Začiatkom tohto týždňa prišla vláda s riešením, ktoré by malo malým a stredným podnikateľom, teda aj pekárom, v boji s astronomickými výdavkami na energie pomôcť. Kabinet zastropoval pre odberateľov elektriny, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín a pri plyne 100 megawatthodín, maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne 99 eur za megawatthodinu. Dodávatelia by im už v týchto dňoch mali posielať nové zálohové faktúry. Tí, čo zálohy už uhradili, dostanú spätne dobropis.

Pekári napriek tomu spokojní nie sú. „Pomoc od vlády vždy príde nedostatočná a neskoro,“ povedal pre náš denník konateľ kežmarskej pekárne Gros Slavomír Moravčík. Cenu výrobkov zo svojej pekárne určite zdvihne, pretože okrem cien energií sa im zvyšujú všetky ceny vstupných materiálov vrátane služieb.

Navyše od júna sa zvyšujú príplatky za prácu cez víkend, v noci či cez sviatky. Práve zamestnanci v pekárňach pracujú takmer nepretržite bez ohľadu na to, či je víkend, noc alebo sviatok.

Zamestnávatelia majú hlavy v smútku. „Už teraz môžeme povedať, že extrémne zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky zo strany poslancov bez akejkoľvek diskusie znamená jednoznačné zvýšenie nákladov, a tým aj cien. Faktom je, že 52 percent tohto navýšenia si vezme štát cez dane a odvody, nedostanú ich zamestnanci. My sme žiadali, aby sa príplatky od štátnych daní a odvodov oslobodili, ako je to v Rakúsku. Zatiaľ sa tak nestalo,“ vysvetlil Lapšanský.

Keďže nočná práca v pekárenskom priemysle tvorí takmer 80 percent, pekári vidia jediné riešenie, ako pokryť zvýšené výdavky, opäť len zvýšením cien. O koľko by sa mala zvýšiť cena pekárenských výrobkov, sa dozviete TU. „Prakticky nám vzrástla cena každej nákladovej položky vrátane miezd,“ priznáva konateľ pekárne.

Ako dodal, je reálne, že ľudia v obchodoch za kilogram chleba zaplatia 3 eurá a viac. Ešte vlani sme pritom kilo chleba kupovali za 0,99 eura. Čo sa týka rožkov, nemyslí si, že by ich cena za kus presiahla 20 centov. Drahšie však budú ostatné, najmä cukrárske výrobky.

O konečných cenách však nerozhodujú pekári, ale predajcovia, čiže vo väčšine prípadov obchodné reťazce. Milan Lapšanský upozorňuje, že by stačilo, aby si znížili svoje obchodné prirážky. „Ich obchodné prirážky neraz presahujú 100 percent ceny, za ktorú im dodávajú potravinári,“ upozornil šéf zväzu potravinárov, cukrárov a cestovinárov.

Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu obvinenia z prestrelených prirážok odmieta. „Producenti si musia uvedomiť, že aj obchodným sieťam stúpajú náklady. Môžeme povedať, že obchodníci sú jedným z najväčších subjektov, ktoré najviac tlmia infláciu na základné tovary, či už potraviny, drogériu, alebo hygienický materiál pre spotrebiteľov, pretože nepremietajú svoje zvýšené náklady v plnej miere.“

Analytička z 365.bank Jana Glasová pripomína, že ceny potravín boli už v novembri minulého roka medziročne vyššie zhruba o 28 percent. „Čo sa konkrétnych cien pekárenských výrobkov týka, klasické biele rožky sú oproti vlaňajšku v priemere drahšie zhruba o 40 percent a chlieb približne o 29 percent. Priplácame si aj za vianočku či parenú knedľu o 27 – 29 percent,“ zhrnula.

Slovensko už teraz zaznamenáva vlnu zatvárania malých a stredných pekární, podľa Lapšanského šetriť začali aj obchodné reťazce. „Niektoré obchodné reťazce začínajú rušiť pece na dopekanie mrazených polotovarov, pretože náklady na ich prevádzku vysoko presahujú ceny hotového čerstvého pečiva zo skutočných pekární. Kombinácia tejto situácie môže spôsobiť, že na Slovensku vznikne bezprecedentný nedostatok základných potravín, ako sú chlieb a pečivo, a tiež ďalší nárast dovozu,“ uzavrel Milan Lapšanský.