Duálne vzdelávanie je veľká životná skúsenosť, hovorí jeho úspešná absolventka

Dátum: 19. januára 2022

Zdroj: Lidl Slovensko

Zdroj: Lidl Slovensko

Najprv ani nevedela, že duálne vzdelávanie existuje. Napokon ju však chytilo natoľko, že na sebe začala pracovať aj keď sa ostatným nechcelo, ona bola tá, čo „zamakala“. Po skončení štúdia sa zamestnala v Lidli, prešla hodnotiacim centrom, preskočila jednu pozíciu a teraz pracuje v diskonte ako asistentka manažéra predajne. Prečítajte si príbeh Liany, absolventky duálneho vzdelávania v Lidli.

Liana Blaškovičová má 20 rokov, pochádza z Bánoviec nad Bebravou, kde aj v predajni Lidl pracuje. Vyštudovala Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Trenčíne a absolvovala duálne vzdelávanie s Lidlom. O tom, že každú svoju voľnú chvíľu využíva naplno svedčí aj to, že je členkou Dobrovoľného hasičského zboru za Dolné Ozorovce, kde s rodičmi v súčasnosti býva. Aké boli jej začiatky s duálnym štúdiom? „O možnosti duálneho vzdelávania som najprv vôbec nevedela a zistila som to až na prijímacom pohovore v škole. Prebiehala tam tiež prezentácia rôznych zamestnávateľov a Lidl sa mi zapáčil najviac. Rovnako ma zaujala aj možnosť zárobku,“ spomína s odstupom.

Po nástupe do školy už ako dualistka striedala štúdium na škole a prax v predajni. Ako veľkú výhodu hodnotí, že si vedela úlohy časovo rozvrhnúť. Vďaka tomu, že prax, za ktorú dostala aj zaplatené, mala už v predajni, nemusela si hľadať iné brigády a ostatný čas si mohla zariadiť podľa seba. A čo sa prvé naučila? „Určite to bola komunikácia s ľuďmi. Uvedomila  som si, že nie všetci živote budú milí a priateľskí, ale zároveň som sa naučila, že je dobre, keď presne taká ostanem. Taktiež som zistila, že treba riešiť problémy s chladnou hlavou,“ popisuje.

Najľahšie pre ňu bolo vykladanie tovaru a s inými dievčatami si dávali ciele, ako rýchlo ho budú mať vyložené. Neskôr sa dostala aj na pokladnicu či do pekárne. Postupne sa učila veci, o ktorých najprv nemala vedomosti, že sa v obchode robia. Prax bola pestrá a zaujímavá, nemala čas sa nudiť.

Na začiatku duálneho vzdelávania ešte nevedela, či v Lidli zostane pracovať aj neskôr, napokon, bola prváčka a veľmi mladá. „Neskôr sme sa o tom rozprávali aj s rodičmi, že by to mohla byť zaujímavá práca. Chcela som sa posunúť ďalej, k čomu mi pomohla  práve 4-ročná prax počas štúdia,“ hovorí. Porovnala si ostatných zamestnávateľov a Lidl jej vyšiel najlepšie.

Nakoniec preskočila pozíciu predavačka – pokladníčka a vďaka úspešnému hodnotiacemu centru sa z nej hneď stala v auguste 2021 asistentkou manažéra predajne. Aj to je dôkazom toho, že Lidl šikovným ľudí podporuje a poskytuje im možnosť rásť. „Hoci to je náročná práca a vyžaduje si plné sústredenie, veľmi ma to baví a do práce sa teším,“ tvrdí a nevylučuje, že by sa v minulosti stala aj manažérkou predajne.

A prečo by duálne vzdelávanie odporučila študentkám a študentom, ktorí nad tým rozmýšľajú? „Je to veľká životná skúsenosť. Budú viac sebavedomí, menej sa budú báť a naučia sa pracovať s ľuďmi. Štyri roky dajú človeku veľmi veľa do života. Okrem toho, každý mi závidel aj tú finančnú odmenu,“ dopĺňa na záver.

Ak zvažuješ, kam na strednú školu alebo máte dieťa v takomto veku, prihláste ho dieťa na duálne vzdelávanie s Lidlom a napíšte s nami ďalší úspešný príbeh.