Koniec hŕby drobných v peňaženkách Slovákov. Vláda obmedzí jednocentové a dvojcentové mince

Zdroj: etrend.sk; FINANCIE, Autor: Branislav Toma

Dátum: 21. januára 2021

Podnikateľom sa nepáči komplikované zaokrúhľovanie hotovosti. Samotné sťahovanie drobných mincí vítajú

„Dlhé roky neúspešne presadzujeme aspoň zrušenie jednocentových minci. Pridaním dvojcentových mincí prekonalo ministerstvo financií naše očakávania a je fajn, že sa drobné peniaze konečne začnú sťahovať z obehu,“ povedal pre TREND Vladimír Sirotka, predseda Slovenskej asociácie malých podnikov.

Obchodníkom pracujúcim s hotovosťou totiž drobné mince neprinášajú žiadne zisky. Čoraz viac bánk totiž inkasuje vysoké poplatky za uloženie kovových peňazí. Napríklad vloženie 500 kusov mincí stojí rovných 5 eur. V prípade že ide o jednocentové mince pribudne na účte podnikateľa rovná nula a celú vkladanú sumu zožerie vysoký poplatok.

Tento prepočet platí len v prípade, že ide o vytriedené mince a v opačnom prípade je poplatok 10 eur. Ak má podnikateľ medzi jednocentovými mincami hoci aj jednu dvojcentovú mincu zaplatí finančnej inštitúcií na poplatkoch viac ako do nej vloží.

Práve pre vysoké poplatky sa v obehu najviac strácajú drobné, ktoré kvôli nízkej hodnote mnohí ľudia radšej vyhodia ako vložia na účet. Národná banka Slovenska (NBS) v tomto roku plánuje vydať 14 miliónov kusov jednocentových mincí a 7 miliónov kusov dvojcentových mincí. Celkovo bude v slovenskej ekonomike kolovať viac ako 401 miliónov jednocentových mincí a 253 miliónov kusov dvojcentových mincí.

Ceny prestanú byť účtované na centy len pri platení v hotovosti.

Zbytočne komplikované zaokrúhľovanie

Drobné mince spôsobujú starosti aj účtovníkom, ktorí pri nízkych sumách v praxi čelia na pozornosť náročnému účtovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Matematicky síce nie je komplikované vypočítať 20-percentnú DPH z jedného centa, ale pre veľký počet núl môže pri zaokrúhľovaní prísť k zbytočným chybám.

„Žiaľ, komplikovanému zaokrúhľovaniu sa nevyhneme ani v budúcnosti a to je asi jediné, čo môžem vytknúť pripravovaným zmenám,“ dodal V. Sirotka. Slovensko totiž nemôže len tak zrušiť jednocentové a dvojcentové mince. Dôvodom je, že eurom sa platí až v 19 štátoch a s prípadným koncom týchto mincí musia súhlasiť všetci členovia eurozóny. Slovensko sa preto v praxi pokúsi len stiahnuť drobné mince z obehu.

Ministerstvo financií navrhuje, aby obchodníci automaticky zaokrúhľovali nákupy platené v hotovosti a vymyslelo celkom komplikovaný systém. S príchodom Nového roka 2022 sa pri nákupoch za hotovosť majú sumy od 1 do 7 centov automaticky zaokrúhľovať na 5 centov, od 8 centov do 12 centov na 10 centov, od 13 centov do 17 centov na 15 centov, od 18 centov do 22 centov na 20 centov, od 23 centov do 27 centov na 25 centov a tak ďalej.

Drobní podnikatelia sa prihovárajú za jednoduchší systém úpravy cien. V. Sirotka navrhuje sumy pod päť centov zaokrúhliť na nulu a pod desať centov na päť centov. V takom prípade sa napríklad 14 centov zaokrúhli na 10 centov a 18 centov na 15 centov. Pri takto nastavenom systéme sa všetky náklady prenesú na obchodníkov, čo sa ministerstvu financií nepáči a štátni úradníci radšej navrhli rovnako férový systém pre predávajúcich aj nakupujúcich.

Podľa ministerstva financií obmedzenie drobných mincí neprinesie zdražovanie potravín.

 K zdražovaniu vraj nepríde

„Spotrebitelia sa nemusia obávať zdražovania, tak, ako to navrhuje Ministerstvo financií, je to cenovo neutrálne, to znamená, že samotné opatrenie by nemalo mať vplyv na cenotvorbu, keďže zaokrúhľovať sa nebude každý tovar, ale iba výsledný nákup hradený v hotovosti,“ uviedol pre TREND Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu. Prepočty NBS hovoria o miernych dopadoch, ktoré náklady priemernej slovenskej domácnosti zdvihu o pár centov za mesiac.

V každom prípade sa spotrebitelia aj minimálnemu zdražovaniu môžu vyhnúť jednoduchou platbou kartou. „Bezhotovostné platby pôjdu naďalej bez zaokrúhľovania, keďže tie nemajú vplyv na používanie centových a dvojcentových mincí,“ dodal M. Krajčovič. Nové pravidlá zaokrúhľovania nákupov v hotovosti majú začať platiť s príchodom roka 2022.

V zahraničí zmeny v zaokrúhľovaní výrazne znížili počet drobných v obehu. Také sú skúsenosti s Talianska, Belgicka, Írska, Fínska a Holandska. Pridať sa do tohto klubu zvažuje nielen Slovensko, ale aj Estónsko. Zároveň sa o úplnom zrušení centov diskutuje odborne aj politicky na pôde Európskej centrálnej banky, Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie. Odporcovia rušenia drobných mincí sa boja hlavne odporu časti verejnosti, ktorá si ich koniec spája so zdražovaním tovarov a služieb.