Mikas odmieta tlak Žilinku a obchodov, aby pozitívni nemohli nakupovať, rozhodnúť môže Ústavný súd

Zdroj: dennikn.sk , Autor: Lucia Osvaldová

Dátum: 23. februára 2021

Foto N – Tomáš Hrivňák

Foto N – Tomáš Hrivňák

Ľudia infikovaní covidom-19 nateraz môžu ďalej chodiť nakupovať – s FFP2 filtrom a len tí, ktorým nemá kto nakúpiť. Mestá hovoria, že by s nákupmi ľuďom v karanténe aj pomohli, ale nie je o to záujem.

Môže si osamelý človek s covidom-19 s respirátorom na tvári nakúpiť v potravinách alebo je to príliš veľké riziko?

V posledných týždňoch o to bojujú na jednej strane hlavný hygienik Ján Mikas a na druhej strane sú proti obchodníci s podporou generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Od 27. decembra minulého roka platí vyhláška hlavného hygienika, ktorá umožňuje ľuďom s covidom-19 opustiť karanténu za účelom nákupu „nevyhnutných životných potrieb, ak ho osoba pozitívna na ochorenie nevie zabezpečiť prostredníctvom inej osoby“ – teda pre tých, ktorým z nákupom nemôže pomôcť príbuzný alebo známy.

„Čo mali tí ľudia robiť? Mali zomrieť od hladu? Snažili sme sa definovať podmienky, za ktorých mohli ísť do najbližšieho obchodu s respirátormi FFP2, ktoré si mali ešte prekryť,“ vysvetľoval v rozhovore pre Denník N hlavný hygienik Ján Mikas.

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte 27. januára označil viaceré výnimky od Jána Mikasa za protiústavné a podal proti nim protest – napríklad aj nakupovanie pozitívnych ľudí, ale aj rokovanie Národnej rady s pozitívnymi poslancami, či cesty vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) do Británie a späť bez PCR testu aj karantény. „Úrad verejného zdravotníctva prekročil rozsah svojej vecnej pôsobnosti a povolil výnimky nad rámec zákona,

Úrad verejného zdravotníctva odmieta, že by porušil zákon.

Čo môže nasledovať

„Protesty sú právnym názorom Generálnej prokuratúry SR a nejde o konečné rozhodnutie,“ vysvetľuje úrad hlavného hygienika s tým, že ak by napadnuté ustanovenie neexistovalo, niektoré osoby by nemali možnosť zaobstarať si potraviny.

Nateraz nie je jasné, ako sa Mikas oficiálne k protestom postaví. Generálna prokuratúra píše, že zatiaľ odpoveď nedostali.

Mikas musí dať Žilinkovi jasnú odpoveď tento týždeň, Úrad verejného zdravotníctva má na upovedomenie prokurátora 30 dní, či protestu vyhovie alebo nie. Ak by vyhovel, do 90 dní musí vyhlášku zrušiť, prípadne nahradiť.

Ak by hlavný hygienik Žilinkov protest odmietol, rozhodovať môže Ústavný súd.

Aké sú argumenty za a proti: obchodníci hovoria, že nakupovanie pozitívnych je priveľké riziko a môžu im s tým pomôcť samosprávy či charita.

Generálna prokuratúra dala obchodníkom za pravdu – záujem spoločnosti na ochrane verejného zdravia prevažuje záujmom jednotlivca, ktorý je v izolácii.

Mikas zasa hovorí, že myslel na „osamelých ľudí a seniorov, ktorí si ich často nevedia zabezpečiť inak, a rovnako aj tých, ktorí sú len v preventívnej karanténe“. Na hygienu sa obracali ľudia, ktorým nikto nepomohol a potraviny či lieky si nevedeli objednať ani online. „Nebola im garantovaná ani automatická pomoc donášky zo strany samospráv“.

Hlavný hygienik zároveň tvrdí, že pri nákupoch sa nepredpokladá vysoké riziko úzkeho kontaktu. „Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt,“ dodáva ÚVZ s tým, že obchody sú pravidelne dezinfikované a platí pravidlo, že jednej osoby na 15 metrov štvorcových.

Koľko ľudí sa za poslednú dobu nakazilo práve v potravinách či v drogériách Úrad verejného zdravotníctva nepovedal: „Ako miesto nákazy sú najpočetnejšie evidované pracoviská (podniky, fabriky a rôzne inštitúcie), zariadenia sociálnych služieb, zdravotnícke zariadenia, útulky a rovnako ide o rodinné výskyty.“

Obchody: Chceme prednostné očkovanie

S výnimkou zo zákazu vychádzania na nákup pre pozitívnych nesúhlasí ani Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorej členmi sú najväčšie potravinové reťazce ako Tesco, Lidl či Kaufland.

O to viac, že pracovníci v obchode robia už aj tak rizikovú prácu v prvej línii od prepuknutia pandémie a ministerstvo zdravotníctva nezaradilo pracovníkov obchodu do rizikových skupín s prednostným právom na očkovanie. Na druhej strane ich hlavný hygienik vystavil priamemu riziku styku s pozitívne testovanými osobami,“ vysvetľuje predseda aliancie Martin Krajčovič s tým, že opakovane žiadajú prednostné očkovanie pre pracovníkov v obchode.

Ak by prišlo k zrušeniu výnimky na nákupy, budú obchody pri vstupe kontrolovať negatívne testy?

Podľa Krajčoviča nie, keďže pozitívne testovaní ľudia budú musieť zostať v karanténe, čo majú kontrolovať štátne orgány.

„Problém, ktorý hlavný hygienik spôsobil, je ten, že po udelení výnimky na nákup potravín je teraz pre štátne orgány nekontrolovateľné, či pozitívne testovaná osoba opustila karanténu z dôvodu nákupu potravín alebo za nejakým iným účelom,“ dodáva Krajčovič.

Mestá: Pomáhame, ale ľudia v karanténe to nechcú

Zväz obchodu navrhuje, aby osamelým pozitívnym ľuďom v karanténe pomohla s nákupmi samospráva.

Únia miest Slovenska odpovedá, že radnice takú službu často ponúkajú, no záujem nie je veľký. „Z praxe miest vyplýva, že ak je o pomoc v tomto smere záujem, tak predovšetkým zo strany seniorov, prípadne ľudí so zdravotným znevýhodnením.“

Napríklad v Banskej Bystrici takto „za uplynulé obdobie“ dostali od seniorov a ľudí v karanténe požiadavku len na desať nákupov. V Hurbanove chodia nakupovať „mladší kolegovia z úradu“.

„Mestá a obce už počas prvej vlny pandémie okrem šitia rúšok zabezpečovali aj nákup potravín i zabezpečovanie liekov. Bolo to možné všade tam, kde bol dostatok personálnych kapacít, prípadne spolupráca s dobrovoľníkmi,“ hovorí Združenie miest a obcí Slovenska s tým, že samosprávy sa svojim občanom v karanténe snažia pomôcť.

„Ak by nás pred týmto postojom Zväz obchodu kontaktoval, priblížili by sme mu štruktúru samospráv aj počet zamestnancov z čoho by bolo zrejmé, že táto pomoc nie je možná všade ani pomerne dlhý čas,“ dodáva ZMOS s tým, že na mnohých miestach Slovenska sú takzvané „potravinové púšte“, teda že v dedine alebo aj v širšom regióne nie sú žiadne predajne potravín. Tam by podľa starostov okrem kamenných predajní pomohli aj pojazdné.

Ako mestá pomáhajú seniorom a ľuďom v karanténe podľa Únie miest

V Bratislave je funkčná Bratislavská Senior linka (0800 242 000) počas pracovných dní od 8.00 do 16.00 hod. „Momentálne vieme seniorom poskytnúť potrebné informácie, poradiť, vypočuť, presmerovať na inú špecifickú linku (psychologická podpora, RUVZ) a taktiež pomôcť so sprostredkovaním dovozu liekov do domácnosti.“ Počas prvej vlny fungovala podpora v doručovaní potravín a liekov, vzhľadom na nižší dopyt momentálne pokračujú len v oblasti doručovania liekov – doručovanie potravín nezabezpečujú.

V Banskej Bystrici funguje projekt „Osamelý senior“. Je určený pre starších obyvateľov nad 65 rokov, ľudí v karanténe, ktorým nemá kto pomôcť či osoby so zdravotným znevýhodnením bez pomoci najbližších rodinných príslušníkov. Požiadavky na nákup potravín či liekov, ktoré následne zabezpečujú dobrovoľníci, je potrebné zasielať na e-mailovú adresu osamelysenior@banskabystrica.sk a na t. č. 048/4330 777, na ktorom je možné nahrať mimo pracovného času aj hlasovú správu.

V meste Hurbanovo ponúkajú seniorom, osamelo žijúcim, matkám, zdravotne postihnutým občanom, ale aj kolegom ktorí zostali v karanténe, možnosť objednať si nákup potravín, drogérie, novín, výber liekov z lekárne. Službu hlásia cez mestský rozhlas, mestskú televíziu, uverejnené sú oznamy na webe mesta a FB mesta. Nákupy zabezpečujú mladší kolegovia z úradu.

V meste Stará Turá sa môžu osamelí seniori nahlasovať cez Oddelenie školstva a sociálnych vecí telefonicky.

Mesto Dobšiná ponúka prostredníctvom sociálnych pracovníkov služby pre občanov v karanténe, či osamelo žijúcich seniorov, alebo inak odkázaných obyvateľov vo forme nákupu potravín, či vyzdvihnutie liekov v lekárni. S týmito spojenými službami sú ochotní pomôcť aj dobrovoľníci Miestneho spolku Slovenského Červeného kríža v Dobšinej.

Mesto Brezno ponúka pomoc pri zabezpečení základných potrieb (potraviny, drogéria a voľne predajné lieky) obyvateľom mesta, ktorí sú covid pozitívny a nemajú žiadnu inú možnosť ich zabezpečenia. Samospráva ponúka donášku nákupu do domácnosti aj pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých či osamelo žijúcim. Nákupy zabezpečujú sociálni pracovníci Mestského úradu Brezno v spolupráci so Slovenským Červeným krížom.

Handlovská linka pre nákupy základných potravín, liekov a drogérie pre osamelých seniorov, ľudí v karanténe a odkázaných obyvateľov funguje na tel. +421 (0) 46/ 5475 351 a je dostupná v pracovné dní v čase od 7.00 h do 16.00 h.