Minister Takáč chce zaviesť kvóty na domáce potraviny ako „iné štáty EÚ“

Zdroj: startitup.sk, Autor: Lukáš Kovalčík

Dátum: 15. februára 2024

Zdroj: startitup.sk

Zdroj: startitup.sk

Ako sme ťa nedávno informovali , minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) tvrdí, že zmenou ústavy môžeme mať na pultoch viac slovenských výrobkov. Podľa Takáča už niekoľko krajín Európskej únie potravinové kvóty má. Podľa obchodníkov žiadna takáto krajina neexistuje.

V relácii Štúdio 24 televízie JOJ Richard Takáč povedal, že niektoré krajiny EÚ majú v ústave definovaný percentuálny podiel predaja domácich produktov v obchodných reťazcoch. Keď sa o to však pokúsili obyčajným zákonom v Česku a Rumunsku, zasiahla Európska komisia, informoval portál euractiv.sk

„Pupok nie je znak zdravého muža.“ Známy vedec vysvetľuje, prečo chlapi umierajú skôr

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč od nástupu do funkcie hovorí o potrebe zvýšiť podiel slovenských potravín na pultoch obchodov. Nedávno naznačil, že by to mohol docieliť zmenou ústavy.

V relácii Štúdio 24 sa tiež pýtal opozičného poslanca Alojza Hlinu (SaS), či budú za takýto návrh hlasovať. Hlina o tom, či je vôbec niečo také možné, pochyboval. Minister následne ihneď dodal, že už k tejto veci chystajú legislatívy a zbierajú dáta z Európskej únie.

Portál euractiv.sk sa snažil informácie overiť priamo u ministerstva. Na to, o akých krajinách Takáč hovoril a či pripravuje návrh zmeny ústavy alebo iného zákona, ministerstvo neodpovedalo.

Takéto potravinové kvóty však žiadna krajina v EÚ nemá. Potvrdil to aj predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič. „Podľa našich informácií neexistuje krajina v EÚ, ktorá by mala v Ústave definovaný povinný podiel predaja výrobkov podľa ich pôvodu,“ uviedol pre euractiv.sk.