Najnovší nápad vlády na boj proti drahým potravinám: pomáhať má štátny webový porovnávač cien

Zdroj: hnonline.sk, Autor: Veronika Hubinska

Dátum: 21. decembra 2023

Tdroj: hnonline.sk

Tdroj: hnonline.sk

Kabinet sa začína hýbať v otázke drahých potravín. Predstavil najnovšiu analýzu cenového vývoja základných druhov potravín aj opatrenia, od ktorých si sľubuje zlepšenie situácie.

Boj proti drahým potravinám sa vo vyhláseniach Smeru-SD, ale aj ostatných dvoch koaličných strán vyskytuje celkom často. Inak to nebolo ani pred voľbami, keď išlo o jednu z ústredných tém kampane.

V poradí štvrtý kabinet Roberta Fica zatiaľ po nástupe do funkcie s cenami spotrebiteľských košíkov neurobil nič. Riešil primárne 13. dôchodky či zrýchlené rušenie špeciálnej prokuratúry.

Súčasná vláda sa však začína zaoberať aj potravinovou infláciou. „Robíme najrýchlejšie, ako môžeme. V hre sú aj obmedzenie obchodných marží obchodných reťazcov alebo zníženie DPH na základné ceny potravín, vieme si predstaviť jej pokles z 10 na päť percent,“ informoval Erik Tomáš, šéf rezortu sociálnych vecí.

Povedal to na margo analýzy cenového vývoja základných druhov potravín – dokumentu, ktorý kabinet v stredu vzal na vedomie.

Z neho vyplýva, že obchody by mali prejsť cenovými kontrolami, poskytovať „cenové informácie v rozsahu výkazu ziskov a strát na pravidelnej báze“ a taktiež cenové informácie a cenovú evidenciu vybraných druhov potravín na účely ich preskúmania.

Okrem toho chce vláda zriadiť novú webovú stránku na porovnanie cien potravín predávajúcich sa v maloobchode. Na starosť ju dáva rezortu financií.

Bude treba tisícky eur. Alebo viac

HN sa obrátili na toto ministerstvo s otázkou, koľko bude zriadenie takéhoto webu stáť a kedy predpokladajú jeho spustenie. Otázky boli smerované aj na funkcie, cieľovú skupinu webovej stránky a zdroje dát na porovnávanie cien. Rezort sa do uzávierky nevyjadril.

Ak stanovisko poskytne, HN ho do článku doplnia.

Nie je teda jasné, ako má porovnávač presne vyzerať a aké úlohy plniť smerom k verejnosti či obchodníkom. Ak by však išlo o jednoduchšiu webovú stránku, na ktorej by figurovali len niektorí hráči na maloobchodnom trhu a bol by na nej výber určitých produktov, podľa IT špecialistu Ondreja Macka by sa dal projekt zrealizovať za 10-tisíc eur. „V prípade komplexnej webovej stránky ide asi o desaťnásobok spomínanej ceny,“ dodáva.

„Dalo by sa to zrealizovať do 50-tisíc eur,“ myslí si Roman Karabáš, konateľ IT firmy D.V.O. Taktiež pripomína, že verejne dostupné ceny dnes u nás efektívne porovnáva napríklad portál Heureka.sk. Nezameriava sa však na čerstvé potraviny.

Nejasné zdroje dát

Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, v tejto súvislosti uvádza, že združenie aktuálne nemá o veci bližšie informácie, no čakáva, že ich štát k osloví k diskusii. „Je ťažké sa k tomu vyjadriť, nie je totiž jasné, akým spôsobom by bol zber dát realizovaný. Takéto porovnania pritom dnes robia rôzne agentúry, dá sa to aj komerčne obstarať. Nepredpokladám však, že by to malo nejaký vplyv na znižovanie inflácie,“ dodáva Krajčovič.

Zatiaľ nie je jasné, ako by sa dáta mali dáta do systému „nalievať“. Obchodníci môžu totiž podľa Ľubomíra Tuchschera, výkonného riaditeľa Slovenského združenia pre značkové výrobky, meniť cenovku konkrétneho produktu aj niekoľkokrát denne. „Dôležité tak bude aj to, ako často bude webová stránka aktualizovaná,“ tvrdí. Zároveň zastáva názor, že infláciu na Slovensku sa tento rok podarilo skrotiť aj bez osobitých politických zásahov.

Štátny Waze zlyhal

Cenové porovnávače na Slovensku, ako spomenul Karabáš, vo veľkom fungujú už roky, zameriavajú sa však prioritne na spotrebný tovar predávaný online. V avizovanom prípade vládnej novinky však pravdepodobne pôjde primárne o porovnávanie cien potravín v kamenných obchodoch.

Štát sa už v minulosti niekoľkokrát pokúšal vytvoriť online platformy podobné komerčným. Nie vždy sa to skončilo úspechom – napríklad pri projekte Národného systému dopravných informácií. Ten spustilo ministerstvo dopravy za čias ministrovania Jána Počiatka v roku 2017 a známy bol aj ako „Štátny Waze“.

Mobilná aplikácia mala vodičom poskytnúť informácie o dianí na cestách a upozorniť ich na policajné hliadky či nehody. Zdrojmi dát boli Slovenská správa ciest, Národná diaľničná spoločnosť, ale aj SHMÚ, železnice a samotná aplikácia Waze. Dnes už systém nefunguje, štátnu kasu stál dovedna 17 miliónov eur.