Nakúpte si olivový olej do zásoby, zdražovanie sa zďaleka neskončilo

Zdroj: dennikn.sk, Autor: Daniela Krajanová

Dátum: 15. augusta 2023

Zdroj: freeimages.com

Zdroj: freeimages.com

Veľkoobchodná cena olivového oleja v dôsledku sucha prekonáva rekordy, aj ceny na pultoch obchodov zrejme ešte porastú.
Analytik odporúča nakúpiť si ho aj na rok vopred, zlacnenie príde najskôr v roku 2024.

Aj keď olivový olej v obchodoch v posledných mesiacoch prudko zdražel, možno sa ho stále oplatí nakúpiť do zásoby aj na rok dopredu. Do pultových cien sa totiž ešte naplno nepremietlo zdraženie na veľkoobchodnom trhu vyvolané suchom v južnej Európe.

Európska komisia odhaduje, že v Európskej únii sa v tejto sezóne vyrobí o 39 percent menej olivového oleja ako pred rokom, zatiaľ čo produkcia z tretích krajín by celkovo mala zostať viac-menej nezmenená. Dôvodom je nedostatok dažďa v Španielsku, Taliansku a Portugalsku. Prvá z troch krajín je najväčším producentom olivového oleja na svete, tento rok však bruselskí úradníci očakávajú pokles výroby o viac ako polovicu.

Kým v júli minulého roka sa jedna tona extra panenského olivového oleja obchodovala za niečo vyše 4 000 dolárov, o rok neskôr to už bolo 8 500 dolárov, ukazuje Graf dňa z dát Medzinárodného menového fondu.

„Do konca roka môže nastať zdraženie až o 25 percent,“ upozorňuje Boris Tomčiak, investičný manažér spoločnosti Finlord. Spotrebiteľom preto radí nájsť výhodnú akciu a nakúpiť si olivový olej aj na rok vopred.

Farmárske ceny ovplyvnené počasím sa podľa Tomčiaka prenesú na pulty obchodníkov o štyri až šesť mesiacov. Skladové zásoby oleja sú navyše veľmi nízke, čo robí celú situáciu nepredvídateľnou.

Ceny v obchodoch pritom rastú už dlhšie nielen pre slabú úrodu, ale aj pre zdražovanie energií, hovorí Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu. Podľa hovorkyne reťazca Billa Kvetoslavy Kirchnerovej olivové oleje na pultoch už minulý rok zdraželi o 20 až 30 percent.

Na Slovensku sa olivového oleja spotrebuje menej ako liter na osobu za rok, na výdavkoch domácností na tovary a služby má podiel 0,7 promile. Aj keby sa jeho cena zdvojnásobila, celkovú medziročnú mieru inflácie by to zdvihlo o menej ako desatinu percentného bodu. Omnoho viac však už jeho rastúce ceny bolia obyvateľov južnej Európy, medzi ktorými majú najvyššiu spotrebu Gréci -až 12 kilogramov, čo je vyše 13 litrov na osobu ročne.

Obchodníci v blízkom čase nevidia dôvod na optimizmus, jedine ak by cena bola už taká vysoká, že by znížila dopyt. To by mohlo tlačiť ceny opačným smerom, uvažuje Krajčovič. Rýchlym riešením nie je podľa Tomčiaka ani rozšírenie pestovania olív, keďže olivovník začína rodiť do štyroch až ôsmich rokov od zasadenia a maximum produkcie má medzi 15. a 20. rokom.

Skôr sa preto treba spoliehať na počasie. Ak bude priaznivé, zníženie cien môže byť značné, ale až v roku 2024. Veľké výkyvy sú podľa Tomčiaka pre potraviny typické, čo vidieť aj na ročných údajoch o cenách jedlého oleja v obchodoch, ktoré sú priemerom cien slnečnicového, repkového a olivového oleja. Tie síce v minulom roku vzrástli na rekord, ale v období od roku 2013 do roku 2018 klesali, pripomína.

„Ak by sa Španielsko vrátilo na produkciu z minulých rokov, vznikol by prebytok oleja na trhu a veľkoobchodné ceny by sa pravdepodobne prepadli o polovicu,“ hovorí Tomčiak.