Niektoré potraviny sú stále drahé: Čo ukázali skenery pokladní? Prekvapivé výsledky

Zdroj: cas.sk

Dátum: 25. marca 2024

Zdroj: cas.sk

Zdroj: cas.sk

Za vajcia, eidam či chlieb Slováci stále platia viac ako v Česku. Iné potraviny sú zase lacnejšie. Ministerstvo financií predstavilo analýzu vývoja cien potravín. Prvýkrát v nej zohľadnilo cenové akcie obchodných reťazcov. Ako by to bolo bez nich?

Ministerstvo financií v analýze cien potravín prvýkrát použilo údaje zo skenerov pokladní. Tie zahŕňajú aj akciové ceny v jednotlivých reťazcoch. „Ceny, ktoré boli získavané klasickou štatistickou metódou, sú vysoké. Len čo sa pozrieme na údaje zo skríningu pokladní, tak sme na úrovni Česka a Maďarska,“ povedal Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Napríklad až 80 percent mäsa sa u nás predáva v akcii, pri karé sme dokonca lacnejší ako v Česku a Maďarsku. Maloobchodnú cenu vajec máme totožnú s Maďarskom, v Česku je nižšia. Pri mlieku sme najlacnejší, s maslom sme na úrovni Česka.

Aj tak však za vajcia a eidam platíme o 12 až 20 percent viac ako v Česku. Podľa Krajčoviča je to z troch dôvodov. „Nákupná cena vajec a eidamu je u nás vyššia ako v Česku, keďže podporujeme slovenských dodávateľov. Druhý rozdiel je DPH. Na Slovensku je na tieto produkty 20-percentná, v Česku iba 12-percentná,“ vysvetlil šéf aliancie.

Tretí dôvod je zákonný. Obchodníci u nás nemôžu predávať tovar pod kúpnu cenu, kým v ČR takáto regulácia neplatí. „V rámci predajných akcií tam s cenou čerstvých potravín, najmä chladených, ovocia a zeleniny, idú aj o 20 až 30 percent pod cenu,“ dodal Krajčovič.

Ceny potravín začali rásť v dôsledku vojny na Ukrajine, vrchol dosiahli v marci 2023. Odvtedy potravinová inflácia postupne spomaľuje. Od januára 2022 do marca 2023 ceny rástli v priemere o 2,1% mesačne, od apríla 2023 do januára 2024 to bolo len o 0,1% mesačne, čo je podľa ministerstva financií pod priemerom eurozóny (0,2 %). Nad priemerom EÚ sú u nás ceny pri olejoch a tukoch. Nadpriemerne si priplácame aj za nealkoholické nápoje.

„Cenové hladiny každého jedného výrobku nebudú nikdy dokonale identické. Ekonomika je dynamický systém, ak tomu nebránia regulácie, podnikatelia začnú nakupovať lacnejší tovar v jednej krajine a dovážať ho do krajiny s vyššími cenami, čím sa ceny začnú zase vyrovnávať, no iné sa v rovnakom čase môžu zase začať rozchádzať,“ reagoval analytik INESS Martin Vlachynský. Karty na trhu podľa neho môže zamiešať príchod maloobchodnej siete na Slovensko Biedronka, ktorá avizuje nízke ceny.

Cenové naj

Najrýchlejšie zdraželi – zelenina (4,1%), ovocie (1,7 %), oleje a tuky (1,4 %)

Najviac zlacneli – mäso (-0,5 %), káva, čaj a kakao (-0,4 %), ryby (-0,3 %)

Pozn.: Týka sa to obdobia nov. 23 – jan. 24

Ceny bude porovnávať aplikácia

Štátna aplikácia na porovnávanie cien základných potravín v obchodných reťazcoch by mala začať fungovať do konca roka. Minister financií Ladislav Kamenický povedal, že buď takýto systém vyvinieme, alebo ho nakúpime. Spomenul konkrétne maďarský systém. Do projektu sa zapojí Jednota dôchodcov s tým, že jej členovia budú v obchodoch zbierať údaje o cenách. A tie budú posielať do aplikácie. Takéto porovnávanie by malo prispieť k poklesu cien niektorých potravín.