Obchodníci: Očakávame, že ceny budú aj naďalej rásť

Zdroj: aktuality.sk , Autor: Michaela Paulovič

Dátum: 21. apríla 2022

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk

Okrem pandémie ovplyvňuje cenu potravín aj vojna na Ukrajine. Robiť si zásoby je zbytočné, vysvetľuje Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Slovenské domácnosti za potraviny zaplatia viac. Stúpa cena pečiva, mliečných výrobkov, vajec aj oleja. Ľudia sa tak začínajú obzerať po lacnejšom tovare.

Inflácia iba znásobila to, že ľudia vyhľadávajú potraviny s nižšou pridanou hodnotou, aby nemuseli obmedziť vlastnú spotrebu, hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin KRAJČOVIČ.

V rozhovore s Martinom Krajčovičom sa dozviete:

– čo ovplyvňuje ceny potravín;

– ako reaguje vláda na stúpajúce ceny;

– aké kontrakty uzatvorili obchodné reťazce s pekármi;

– ako sa mení spotrebiteľské správanie.

Ceny potravín rastú. Vo februári medziročne stúpli o 9,6 percenta. Vojna na Ukrajine zdvihla svetové ceny potravín na historické maximá. V praxi to znamená, že si priplatíme takmer za všetko. Máme sa pripraviť na ďalšie zdražovanie?

Obchodníci nie sú pôvodcovia inflácie ani táto inflácia nevzniká na Slovensku. Je ovplyvnená cenami na svetových trhoch, najmä cenami energií a pohonných hmôt. Okrem krízy spôsobenej pandémiou ovplyvňuje v tomto momente ceny najmä kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine.

Tá momentálne tlačí infláciu pri vstupných komoditách do výroby nahor, nielen čo sa týka potravín, ale aj obalov a iných produktov. Preto očakávame, že ceny všetkých komodít vrátane potravín budú ďalej rásť.

Ktoré potraviny patria v týchto dňoch medzi kritické a ich cena rýchlo stúpa?

Tým, že inflácia je globálna a spôsobujú ju najmä ceny energií a pohonných hmôt, tak sa nedá ani úplne vyselektovať, na ktoré potraviny dopadne viac a na ktoré menej. Rovnako sa však nedá povedať, kam sa až ceny potravín vyšplhajú, pretože nevieme, ako dlho bude trvať konflikt na Ukrajine a akým spôsobom zareaguje na situáciu Európska únia alebo jednotlivé štáty v Európe.

Niektoré zásahy, ako napríklad uvoľnenie pravidiel v rámci štátnej pomoci alebo uvoľnenie ďalších plôch na výsadbu plodín, ktoré prišli z Európskej komisie, hodnotíme pozitívne a môžu prispieť k stabilizácii situácie.

Ako sa zmenilo spotrebiteľské správanie vplyvom vyšších cien?

Spotrebitelia sa už preskupovali k lacnejším substitútom od začiatku pandémie. Inflácia iba znásobila tento efekt, že ľudia vyhľadávajú potraviny s nižšou pridanou hodnotou, aby nemuseli obmedziť vlastnú spotrebu.

Očakávame aj vplyvom inflácie, že tento trend orientovania sa na lacnejšie potraviny bude pretrvávať a môže sa ešte viac prehĺbiť.

Prezidentka Zuzana Čaputová pred pár dňami zvolala okruhlý stôl. Diskutovali ste o zdražovaní či potravinovej pomoci. Ako je to s prebytkami potravín?

Obchodníci združení v SAMO ročne darujú pre ľudí v núdzi na Slovensku zhruba 2,5- až 3-tisíc ton potravín. Pri zlepšení infraštruktúry charít a uvoľnení niektorých opatrení by sme túto pomoc vedeli viac ako zdvojnásobiť.

Pre nás je podstatné, aby potraviny, ktoré sú stále bezpečné, išli v prvom rade pre ľudí v núdzi a až následne, keď už nie sú vhodné na konzumáciu, boli použité na kŕmenie zvierat alebo ako palivo do bioplynových staníc.

Začiatkom marca ste podpísali spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom deklaráciu o udržaní cenovej stability 13 základných potravín. To znamená, že pri niektorých položkách by reťazce nemali zvyšovať svoju maržu. Ceny potravín však napriek tomu porastú, lebo sa zvyšujú náklady.

Deklarácia hovorí o zachovaní výšky historických marží, rešpektujúc však zvýšené náklady dodávateľov a obchodníkov. Ide o to, aby nikto nezneužil infláciu na vyššie zvýšenie cien, ako je nevyhnutné kvôli zvýšeným nákladom.

My sme od začiatku ministerstvu a verejnosti tvrdili, že inflácia je z hľadiska konkurencieschopnosti najhoršie obdobie na umelé prilepšovanie si marže a obchodníci sa správajú z tohto pohľadu k spotrebiteľom férovo.

Preto zhmotnenie týchto tvrdení do deklarácie podpísanej s ministerstvom bolo logickým vyústením, aby sme aj takýmto spôsobom uistili spolu s ministerstvom pôdohospodárstva verejnosť, že aktéri na trhu sa budú správať k spotrebiteľom férovo a ministerstvo má možnosť kontroly.

To však neznamená, že ceny zamrznú, keďže inflácia a zvyšovanie nákladov sú globálne a sú ovplyvnené najmä vojnou na Ukrajine.

Už dlhšie sa ozývajú nespokojní pekári. Múka dosahuje rekordné ceny. Pekári teraz uzatvorili s obchodnými reťazcami najkratšie kontrakty v histórii. Čo to znamená?

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ani neumožňuje uzavrieť ceny na dlhšie obdobie. Avšak vývoj na trhu s energiou, pohonnými hmotami a pšenicou je veľmi dynamický, preto prebiehajú s pekármi neustále rokovania o cenách.

Treba však povedať, že pekárenský sortiment je diverzifikovaný a stále viac obľúbeným pečivom je dopekané pečivo priamo na obchodnej prevádzke pre jeho širokú rozmanitosť.

Tiež vývoj cien je pri dopekanom pečive stabilnejší. Okrem toho vo viacerých hypermarketoch sú aj vlastné pekárne. Treba však povedať, že pekárenský priemysel čelí aj investičnému dlhu a je v porovnaní s inými krajinami menej konkurencieschopný.

Nespokojní sú aj prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka. Môžeme povedať, že vyrábajú mlieko so stratou. Aj keď sa nákupná cena mlieka medziročne zvýšila o necelých 20 %, ceny energií sa zvýšili v niektorých prípadoch až o 200 %. Znamená to, že si v najbližšej dobe priplatíme za mlieko?

Opakujem, že inflácia je globálna a celý priemysel vrátane potravinárskeho čelí zvyšovaniu cien. To, o koľko stúpnu ceny, závisí od rokovania s dodávateľmi. Konečná cena je ovplyvnená aj rôznymi dotačnými alebo kompenzačnými schémami nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách v rámci jednotného európskeho trhu.

Zástupcovia obchodu aktívne komunikujú s vládou o cenách potravín. Robí vláda dostatočné opatrenia?

Keďže inflácia vzniká najmä z dôvodu pandémie a vojny na Ukrajine, tak aj vláda má obmedzené možnosti reakcie. Ceny rastú v rámci celej Európy, preto je dôležité prijímať najmä kompenzačné opatrenia, aby sme udržali potravinársky priemysel konkurencieschopný na jednotnom európskom trhu.

Európska komisia tiež prijíma isté opatrenia, ale veľa závisí najmä od jednotlivých štátov, akým spôsobom sa postavia k podpore domácej produkcie. Vláda však nemá výraznejší vplyv na rast cien potravín, keďže inflácia nevzniká na Slovensku. Preto sa môže zamerať najmä na kompenzačné opatrenia, o ktorých v súčasnosti aj diskutuje.