Obchody skrátili otváracie hodiny, menia sa aj podmienky nakupovania

Dátum: 05. marca 2021

Zdroj: tovarapredaj.sk

Zdroj: tovarapredaj.sk

Od stredy 3. marca vstúpili do platnosti prísnejšie bezpečnostné opatrenia, ktoré sa dotkli aj obchodu. Vzhľadom na nočný zákaz vychádzania sú mnohé predajne nútené skrátiť svoje otváracie hodiny. Nákupné hodiny pre seniorov naďalej zostávajú v platnosti, výnimka však nebude platiť len pre nich. Od 8. marca sa zároveň sprísňujú ďalšie opatrenia.

V rámci novoprijatých opatrení, ktoré sú platné od 3. marca, sa novej situácii museli prispôsobiť i mnohé predajne. Od stredy platí nočný zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 hodiny, počas ktorého nebude možné vykonávať nákupy či využívať iné služby. Toto opatrenie sa dotkne najmä predajní situovaných v nákupných centrách, ktoré sú tak nútené skrátiť otváracie hodiny. Úpravu otváracích hodín oznámili aj siete predajní ako napríklad Billa, Kaufland, Lidl, Tesco či Coop Jednota.

Na nákup len s respirátorom

Výnimka na nákup pre osoby, ktoré sú pozitívne testované na Covid-19 je zrušená. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré bolo prijaté  28. 2. 2021 a platnosť nadobudne 19. marca. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) tento krok víta. „Zároveň nemáme problém so zavedením možnosti vstupu do predajní len s respirátorom. Situácia na trhu s respirátormi sa stabilizuje a ich dostupnosť sa zvýšila, preto ich obchodníci vedia zákazníkom ponúkať aj v rámci sortimentu,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda SAMO. Od 8. marca zároveň vstúpi do platnosti povinnosť preukázať sa pri nákupe negatívnym testom na Covid19, ktorý nie je starší ako 7 dní. Nutnosťou je taktiež nosenie respirátora typu FFP2.

Nákupné hodiny pre seniorov zotrvajú

Martin Krajčovič uvádza, že nerozumie tomu, prečo sú naďalej ponechané seniorské hodiny, a to najmä v drogériách. „Avizovaný zákaz vychádzania môže skrátiť predajnú dobu v rámci obchodov, a preto blokovanie dvoch hodín predajnej doby je nežiaduce, keďže to zvýši koncentráciu zákazníkov v iných hodinách,“ uviedol Martin Krajčovič. Zároveň uvádza, že v špecializovaných drogériách sa podľa neho seniorské hodiny takmer vôbec nevyužívajú, pretože seniori nakupujú drogériu počas nákupu potravín. Problém vidí aj v ohrození veľkej skupiny mamičiek na materskej dovolenke, ktoré v tejto dobe nakupovali, a teraz zvyšujú koncentráciu v obchodoch v poobedňajších hodinách. Vo vyhradených hodinách pre dôchodcov budú po novom môcť nakupovať aj zdravotne postihnuté osoby a ich sprievod na základe preukazu ZŤP a preukazu asistenta