Pomoc pre najchudobnejších: Zavedú šeky na potraviny? Toto má v pláne nový minister Bíreš
Zdroj: cas.sk
Dátum: 26. mája 2023
Podarí sa to na druhý pokus? Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš (67) po svojom predchodcovi otvára tému potravinových poukážok. S premiérom Ľudovítom Ódorom (46) tvrdia, že sa nedajú zatvárať oči pred vysokými cenami potravín, a tak zvažujú, ako budú postupovať.
Už v blízkom čase by tak mohol vzniknúť program šekov na potraviny, ktoré by dostali najchudobnejšie domácnosti. Čo o zámere vieme? Tému nastolil ešte exminister Samuel Vlčan. Opisoval, že svetový potravinový program dáva domácnostiam kreditné karty, ktoré platia na nákup vybraných potravín.
Podobne chcel postupovať aj na Slovensku. V nápade na zavedenie potravinových poukážok plánuje pokračovať aj nová vláda. Premiér hovorí, že rozpočet si nemôže dovoliť plošné opatrenia. Preto je zástancom postupov, ktoré pomáhajú adresne najslabším.
Téma je otvorená
Pomocou pre chudobnejších ľudí sa zaoberá nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. „Ceny potravín sú pre nás vysokou prioritou, pretože tu naozaj máme aj ľudí, ktorí sa musia rozhodovať, či si tú a tú potravinu ešte kúpia, alebo nie,“ vyjadril sa v rozhovore pre Denník N Jozef Bíreš.
Potvrdil, že sa to dá riešiť aj pomocou potravinových šekov: „Napríklad. Ako povedal už aj premiér Ódor, určite tu nie je priestor na celoplošnú zmenu DPH v tomto krátkom období našej vlády. A dobrou cestou nie je ani zastropovanie cien potravín.“
Jozef Bíreš hovorí, že v hre je viacero nástrojov na drahé potraviny. Zdroj: tasr
Problém je aj inde
Nový Čas na ministerstve zisťoval, akým spôsobom by si to celé predstavovali koho by sa to týkalo, aký by bol príjem človeka, ktorý by mal nárok na pomoc, alebo ako by to fungovalo v potravinových reťazcoch. „Odpoveď koordinujeme spolu s Úradom vlády SR,“ uviedli s tým, že bližšie podrobností zatiaľ nebudú špecifikovať.
Šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič, ktorý zastupuje veľké potravinové reťazce, hovorí, že ide o opatrenie, s ktorým nemajú problém. „Je však dôležité, aby táto pomoc bola adresná, aby sa pomohlo sociálne slabším skupinám obyvateľstva, ktoré najviac takúto pomoc potrebujú. Najbližšie stretnutie na ministerstve máme v priebehu budúceho týždňa, kde predpokladáme, že to môže byť súčasťou diskusie,“ skonštatoval s tým, že ak by to bolo formou bežného príspevku na stravu, tak to vedia bez problémov spracovať.
Ekonóm Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV pripomína, že ide o štandardný nástroj pre nízkopríjmové vrstvy v USA alebo Británii. „Je to adresné a určené na potraviny, nie na alkohol alebo iný spotrebný tovar,“ opísal. Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti vníma, že dávky v hmotnej núdzi klesli za posledných 10 rokov asi o 20 %. Riešením podľa neho nie sú potravinové šeky, ale valorizácia.
Čo prichádza do úvahy
* zvažuje sa systém šekov na potraviny alebo potravinových kariet
* tie by mohli byť použité na vybrané potraviny podľa dohody vlády s potravinármi
* štát musí vytvoriť systém, akým by túto pomoc distribuoval, ten sa začal riešiť už za minulého ministra pôdohospodárstva
* týkalo by sa to ľudí v hmotnej núdzi, ľudí do istého príjmu alebo dôchodcov s nízkymi priznanými dôchodkami
* detaily rezort pôdohospodárstva ešte neprezradil
Vytvoriť takýto systém vyžaduje čas
Martin Šuster, ekonóm
Súhlasím, že v časoch vysokej inflácie je potrebné adresovať pomoc najchudobnejším a ľuďom v hmotnej núdzi. Nemyslím si však, že práve potravinové šeky sú tým správnym nástrojom. Najlepšie je pomôcť im cielene. Dali by sa zreplikovať jednorazové príspevky, ktoré boli v roku 2022, postupne sa týkali viacerých skupín obyvateľstva. Už to máme vyskúšané, keby sme to chceli spraviť ešte raz, tak sa to dá spraviť rýchlejšie a usporiadanejšie ako minulý rok. Keďže také niečo ako potravinové šeky sme ešte nemali, len vytvoriť tento systém by trvalo čas a bolo by to zložité. Je to podľa mňa príliš komplikované a obávam sa, že sa potom budeme pri chudobných ľuďoch rozhodovať, na čo im dávame peniaze.