Prezident Aliancie moderného obchodu: Keby štát určil, aké produkty zastropovať, bolo by to v rozpore so zákonom

Zdroj: sme.sk , Autor: Zuzana Kovačič Hanzelová

Dátum: 05. apríla 2023

Zdroj: sme.sk

Zdroj: sme.sk

„Keby štát určil, alebo akokoľvek by sme sa dohodli, aké produkty zastropovať, bolo by to protisúťažné konanie. To je ten kartel, o ktorom politici dnes radi hovoria.

Ak by sme vybrali jednotné potraviny, bolo by to protisúťažné konanie, čiže v rozpore so zákonom. Vtedy by každému subjektu hrozila pokuta vo výške desať percent obratu. Nikto príčetný by do takého rizika nešiel. To sa prosto nedá.

Sme v nejakom priestore, kde platí legislatíva. Sme v neregulovanom odvetví a štát nemôže takýmto spôsobom regulovať, a my sa nemôžeme takýmto spôsobom koordinovať,“ hovorí Martin Krajčovič, prezident Aliancie moderného obchodu, o spôsobe, akým reťazce zastropovali ceny vybraných potravín.

„Neviem si predstaviť, akým legálnym spôsobom by sme pokračovali v tejto debate o určovaní cenotvorby, keď vieme, že je to nelegálne,“ dodáva Krajčovič o rokovaniach s ministrom Vlčanom.

„Konkurencieschopnosť chýba. Máme miliardový investičný dlh. Naši potravinári robia na starých, energeticky náročných strojoch, potrebujú viac personálu na obsluhu. V zahraničí robia v plnej automatizácii, majú nízkoenergetické stroje a nízke náklady.

Ako je možné, že dnes je maslo z Nemecka lacnejšie ako zo Slovenska? A hoci musí cestovať z Nemecka na Slovensko, nákupná cena je nižšia,“ opisuje problémy s potravinami na Slovensku Krajčovič.

Prečo zastropovali reťazce aj pivo a víno? Nemohli sa dohodnúť na základných potravinách, ktoré by zastropovali? Ako sa pozerajú na riešenia, s ktorými prichádzajú poslanci? A čo hovoria reťazce na legislatívnu smršť o príplatkoch za nočnú prácu a zákaze nedeľného predaja? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentom Asociácie moderného obchodu Martinom Krajčovičom.