PRÍDE KONEČNE ZLOM? Štát odpustí potravinárom odvody. Kúpime si chlieb a rožky lacnejšie?

Zdroj: pluska.sk

Dátum: 12. júla 2023

Zdroj: pluska.sk

Zdroj: pluska.sk

Inflácia sa na Slovensku pohybuje stále v dvojciferných číslach, ľudia si za svoje výplaty kúpia čoraz menej a lepšie časy sú v nedohľadne. Aby sme z peňaženiek nevyťahovali ešte viac peňazí, poslanci odklepli takzvané odvodové prázdniny pre vybraných potravinárov. Kúpime si tak chlieb či rožky od augusta lacnejšie? A čo potom?

Čo vlastne takzvané odvodové prázdniny pre vybraných potravinárov znamenajú? Jednoducho povedané, na pol roka za svojich zamestnancov, ktorí zarábajú do 700 eur, nebudú musieť zamestnávatelia platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Mesačne tak ušetria za jedného zamestnanca približne 169 eur, za pol roka tak budú mať k dobru asi 1 014 eur. Ak zamestnávajú napríklad 10 ľudí, ušetria viac ako 10-tisíc eur. „Ušlé poistné vykryje štát,“ vysvetlili predkladatelia. Nad úrovňou minimálnej mzdy budú odvody platiť tak ako doteraz.

Ako sa menili ceny chleba a pečiva v posledných rokoch, nájdete v galérii…

Odvodové prázdniny sa začnú v auguste a potrvajú do konca januára. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení poslancov Smeru-SD, ktorú schválila Národná rada. Prešiel aj pozmeňovací návrh Jána Richtera (Smer-SD), ktorý síce trochu znížil celkové percento odpustených odvodov, avšak rozšíril okruh zamestnávateľov, na ktorých sa vzťahuje.

Odvodová úľava sa dotkne vyše 35-tisíc zamestnancov, nemala by im však znížiť budúce nemocenské dávky ani penziu. Pri návrhu opoziční poslanci argumentovali aj tým, že „nedávny alibistický pokus obchodných reťazcov v podobe garancie najvyššej zastropovanej ceny pri 400 potravinách bol len marketingovým ťahom“, uviedli v dôvodovej správe.

„Dôsledkom tejto pasivity kompetentných je nízka schopnosť Slovenska koncentrovať pomoc štátu tam, kde je to skutočne potrebné. Tento problém je ešte výraznejší teraz, keď reálne mzdy klesajú. Keďže u ľudí s nízkymi zárobkami tvoria potraviny väčšiu časť spotreby, inflácia má na nich silný vplyv a spôsobuje im ťažkosti pri zabezpečení základných potrieb na život,“ argumentovali predkladatelia a pokračovali. „Sme presvedčení, že toto opatrenie dosiahne želaný cieľ. Tým je zníženie nákladov výrobcov a spracovateľov potravín do miery, ktorá sa prejaví v poklese cien potravín v obchodoch,“ uviedli.

Poklesnú náklady? Ako to bude ďalej, čítajte na ďalšej strane…

Náklady na výrobu slovenských potravín dočasne poklesnú. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v reakcii na schválenú novelu. Pripomenula, že jednou z najdrahších položiek pri výrobe potravín je cena ľudskej práce. Zníženie odvodov považuje za pozitívnu správu aj predseda komory Emil Macho.

„Bude to mať pozitívny vplyv aj na tlmenie inflácie pri potravinách. Je to výborná správa nielen pre agropotravinárov, ale nádejou aj pre samotných spotrebiteľov,“ uviedol Macho.

Odvodové prázdniny vítajú aj potravinári. „Vítame schválenie legislatívy, ktorá umožňuje na ohraničený polročný čas prispieť k stabilizácii odbytových cien čerstvých potravín, predovšetkým chleba a pečiva. Pekári až 80 % všetkej svojej práce vykonávajú prioritne v noci, cez soboty a nedele a štátne sviatky. Zákazníci totiž požadujú čerstvé výrobky na pultoch predajní už zavčasu ráno. Na tomto mieste by sme radi zdôraznili, že o tom, aké vysoké budú alebo sú pultové ceny v obchodoch, rozhodujú iba obchodníci. Ak sa tí rozhodnú svoje obchodné prirážky upravovať, ceny sa môžu meniť smerom nahor i nadol,“ komentoval schválený návrh predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

„Očakávame, že vzhľadom na dobrú úrodu obilnín a vývoj ceny predovšetkým pšenice na svetových burzách môžu vzniknúť cenové predpoklady na stabilizáciu alebo dokonca pokles odbytových cien našich výrobkov. Naši analytici však upozorňujú, že sa v poslednom štvrťroku tohto roka môže zopakovať negatívny vývoj cien energií spred roka. V takomto prípade by predchádzajúci predpoklad vývoja nebol aktuálny,“ dodal Milan Lapšanský.

Zvyšovanie konkurencieschopnosti domácich producentov potravín víta aj Slovenská aliancia moderného obchodu. ,,Od začiatku sme odpustenie odvodov pre potravinárov aj verejne podporili. Čo sa týka cien, tak je to otázka skôr na producentov potravín, či sa to dokáže prejaviť aj v znížení cien. Na druhej strane to nie je jediná optika, pretože touto úľavou si budú môcť potravinári kompenzovať iné zvyšujúce sa náklady, čo môže znamenať napríklad nezvyšovanie cien v rámci inflácie na Slovensku,“ vraví jej predseda Martin Krajčovič.

,,Čo sa týka konkrétne pečiva, tak cena pšenice klesla, bude dôležité sledovať, ako to ovplyvní cenu dopekaného pečiva, ktoré sa zväčša produkuje v iných krajinách únie. Prípadná klesajúca cena môže vyvinúť tlak na znižovanie cien aj čerstvého pečiva produkovaného na Slovensku. Je to však opäť otázka na pekárov, ktorí zatiaľ verejne deklarujú, že vďaka úľave pravdepodobne nebudú zvyšovať svoje ceny, ale znížiť ich neplánujú. Výsledná cena bude teda závisieť na vzájomných rokovaniach medzi pekármi a obchodníkmi,“ dodal Krajčovič.

Aká je reakcia analytikov? Bude chlieb lacnejší? Čítajte na druhej strane…

Martin Vlachynský z INESS je síce priaznivcom znižovania daní a odvodov, no nie v podobe dočasných výnimiek. „Takéto výnimky len krivia a komplikujú systém a nemajú jasný prínos. Áno, bude to znamenať dočasné zníženie nákladov potravinárov a pekárov, no do konečnej ceny masla či rožkov na pulte obchodov vstupuje toľko faktorov, že vážne pochybujem o merateľnom efekte pre spotrebiteľa. Oveľa dôležitejší bude celkový trend zmeny inflácie, ktorý však vláda sotva dokáže ovplyvniť,“ dodáva Vlachynský.

Pokles cien chleba a pečiva neočakáva ani analytička WOOD & Company Eva Sadovská. „Odpustenie odvodov nepovedie k tomu, že by sme v nasledujúcich mesiacoch nakupovali potraviny lacnejšie ako vlani. Infláciu potravín ovplyvňujú mnohé faktory. Aktuálne niektoré tlačia na pokles cien alebo minimálne spomalenie ich tempa zdražovania, niektoré zase predstavujú riziká spojené s rastom,“ myslí si Sadovská. „Prikláňame sa preto k odhadu, že počas nasledujúcich mesiacov budeme medziročne platiť za potraviny viac ako vlani, ale nie až tak výrazne ako počas uplynulých mesiacov,“ povedala.

Podľa jej slov májová inflácia potravín dosiahla úroveň 21,8 %. Oproti mesiacom na prelome rokov 2022 a 2023, keď oscilovala okolo 28 %, tak ide o evidentné spomalenie. „Aj keď samotné tempo na úrovni takmer 22 % je pomerne vysoké. Predpokladáme, že v nasledujúcich mesiacoch sa bude inflácia potravín naďalej spomaľovať,“ dodala Eva Sadovská.

Úľavy chcú aj ďalší. Kto konkrétne, nájdete na ďalšej strane…

Schválená novela zákona o sociálnom poistení ešte nevychladla a podobnú úľavu žiada aj Komora opatrovateľov Slovenska. Navrhuje, aby štát zabezpečil financovanie terénnej opatrovateľskej služby do jej konečného a systémového riešenia podobným spôsobom ako riešil potravinárov, teda odpustením odvodov. Upozorňuje na to, že v novembri tohto roka sa končí podpora financovania nákladov na mzdy terénnych opatrovateliek.

„Odpustenie odvodov poskytovateľom opatrovateľskej služby by pomohlo udržať kontinuitu starostlivosti v teréne a nespôsobovať prijímateľom pocit neistoty a strachu z budúcnosti,“ tvrdí komora.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom pred schválením dočasných odvodových úľav pre potravinárov upozornilo na to, že ide o výnimku pre jednu skupinu zamestnávateľov. Zavádzanie výnimiek, aj keď len na prechodné obdobie, podľa rezortu práce vytvára predpoklady na zavedenie ďalších. V konečnom dôsledku to podľa ministerstva môže viesť k diskriminácii ďalších skupín odvádzateľov poistného a k nerovnosti v systéme sociálneho poistenia. „Vytváranie výnimky z jednoznačne stanovených pravidiel je nesystémovým krokom,“ tvrdí ministerstvo práce.