Prídu predavači o prácu pre samoobslužné pokladne? Expert zdôrazňuje prínos automatizácie

Zdroj: trend.sk

Dátum: 03. novembra 2023

Zdroj: trend.sk

Zdroj: trend.sk

Vývoj ide dopredu, v budúcnosti je pravdepodobné, že platba sa kompletne zdigitalizuje a nebude vždy pri nej potrebná ani samotná pokladnica,“ predpovedá Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu

Množstvo Slovákov môže v najbližších rokoch prísť o prácu. Správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) tvrdí, že až 33 percent pracovných miest „môže byť jednoducho automatizovaných,“ píše Pravda.sk a poukazuje napríklad na čoraz väčší počet samoobslužných pokladní v predajniach s potravinami.

„Trend je rastúci a do konca marca budúceho roka budú samoobslužné pokladnice k dispozícii pre našich zákazníkov v každej jednej predajni,“ vraví pre Pravdu Lucia Vargová, hovorkyňa reťazca Kaufland na Slovensku. Samoobslužné pokladne pribúdajú aj v sieti reťazcov COOP Jednota, ktorá patrí k najväčším zamestnávateľom. V približne dvoch tisíckach predajní v roku 2022 pracovalo vtedy asi 13-tisíc ľudí. Ekonomický portál však vyjadruje obavy, či „predavači už čoskoro pre túto formu automatizácie nebudú potrební.“

Samoobslužných pokladníc však zrejme bude pribúdať. „Vývoj ide dopredu, v budúcnosti je pravdepodobné, že platba sa kompletne zdigitalizuje a nebude vždy pri nej potrebná ani samotná pokladnica,“ predpovedá Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu. Príkladom sú aj objavujúce sa samoobslužné predajne, o ktorých sme už písali v tomto článku, TREND však navštívil aj autonómnu predajňu Amazonu.

Ekonóm Martin Labaj z Ekonomickej univerzity v Bratislave v prípade ohrozenia pracovných miest automatizáciou tvrdí, že „by sme nemali mať problémy s masovou nezamestnanosťou.“ Na slovenskom trhu práce je dlhodobo neobsadených asi 80-tisíc pracovných miest a automatizácia môže čiastočne kompenzovať isté výpadky v určitých povolaniach, prípadne sa pracovné miesta môžu obsadiť aj pracovníkmi zo zahraničia. Expert tak zdôrazňuje dve formy automatizácie. Prvou je nahradenie ľudskej sily technikou, čo nemusí nutne zvyšovať produktivitu, a druhou sú investície do technológií, ktoré pomáhajú zvyšovať produktivitu aj efektivitu.

Ekonomický portál na záver dodáva, že aj napriek automatizácii neklesá počet zamestnancov v predajniach. Pracovníkov pribúdalo v roku 2022 v reťazcoch Lidl aj Kaufland. Jana Kuklová, hovorkyňa COOP Jednota, zdôrazňuje prínos automatizácie v predajniach najmä v tom, že pracovníci malú viac priestoru pre dokladanie tovaru a starostlivosti o jeho vystavenie.