Reťazce už obmedzujú nákup niektorých potravín. Limity sú však také vysoké, že zabolia iba špekulantov

Zdroj: dennikn.sk, Autor: Ivan Haluza

Dátum: 05. apríla 2022

Zdroj: Foto N – Tomáš Hrivňák

Zdroj: Foto N – Tomáš Hrivňák

V slovenských obchodoch už vidieť prvé obmedzovania nákupov potravín, reťazce zatiaľ limitujú iba nákup olejov a múk.

Dodávky olejov a múk štandardnej kvality už predajcom občas vypadávajú, a tak zákazník na pultoch nachádza iba drahšie prémiové značky.

Reťazce však ubezpečujú, že nedostatok potravín na Slovensku nehrozí.

Širšie problémy by mohli narobiť príliš veľké predaje slovenského obilia solventnejším zahraničným mlynom.  

Obchodné reťazce na Slovensku už začali v reakcii na vojnu na Ukrajine obmedzovať zákazníkom množstvá nákupu niektorých potravín. Portál Index informoval, že Tesco začalo limitovať nákup slnečnicového oleja a predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMOMartin Krajčovič pre Denník E uviedol, že Metro už obmedzuje [lock e]predaj múky.

Práve v medzinárodnom obchode so slnečnicou a obilím na výrobu múk majú Ukrajina a Rusko mimoriadne silné postavenie. Na svetovom biznise s obilím majú tretinový podiel a na obchode so slnečnicou až polovičný. V žiadnych iných potravinách takéto silné pozície nemajú.

Krajčovič však zároveň upokojuje, že olejov a múk majú siete supermarketov u nás stále dosť. Obmedzenie ich nákupu je iba preventívnym opatrením obchodu, aby skutočný nedostatok nevyvolali nadmernými nákupmi samotní domáci spotrebitelia.

Chceme predísť tomu, aby si niektorí zákazníci nenakúpili zbytočne príliš veľké zásoby a iným potom bude na pultoch tovar chýbať. A obávame sa aj špekulantov, ktorí by s väčšími množstvami nakúpených potravín mohli ďalej kupčiť za ešte vyššie ceny,“ hovorí Krajčovič.

Čoho sa spotrebitelia báť nemusia

Limity pre nákup reťazce nastavili tak vysoko, že ich bežný zákazník ani nepocíti, nakoľko nakupuje oveľa menšie množstvá.

Tesco obmedzilo predaj slnečnicových olejov na dva kartóny. Priemerná ročná spotreba Slovákov všetkých rastlinných olejov akýchkoľvek druhov je na úrovni 10 kilogramov a v tom je zarátaná aj spotreba olejov v reštauráciách a potravinárskych fabrikách.

Metro nákup múk obmedzilo na 200 kilogramov. Tento reťazec sa síce zameriava hlavne na malých nezávislých predajcov potravín a reštaurácie, ktoré v ňom nakupujú pre vlastné prevádzky, no aj pre nich je to dosť vysoký objem. Priemerný Slovák ročne spotrebuje skoro 80 kilogramov múk, no gro z toho pripadá na pečivo z pekární a múku na vlastné varenie i pečenie domácnosti nakupujú len v malom rozsahu.

Nedostatky v zásobovaní múkami i olejmi nehrozia, reťazce ich vedia nakúpiť stále dostatok. „Tesco zaviedlo limity na predaj olejov naozaj len ako opatrenie proti špekulantom. Samotná sieť má olejov dostatok až do letnej žatvy,“ hovorí Krajčovič.

O limitovaní nákupov žiadnych iných potravín reťazce neuvažujú. „Pri iných potravinách zvýšené nákupy spotrebiteľov naše členské reťazce nepociťujú a nemajú žiadny problém ani so zabezpečením ich dostatočných množstiev,“ hovorí Krajčovič.

Dostatok potravín majú pritom nielen slovenské dcéry globálnych obchodných reťazcov, ktoré združuje SAMO, ale aj menej silné siete s domácim kapitálom.

„Nákupy nijako neobmedzujeme. Všetkých potravín si vieme nakúpiť dostatok. Netreba šíriť paniku,“ hovorí Stanislav Čajka, riaditeľ prevažne západoslovenskej siete supermarketov Terno a Kraj v rukách bývalého partnera J&T Martina Fedora.

Objemy nákupov v svojich predajniach siete Fresh Plus neobmedzuje ani východoslovenský podnik Labaš patriaci rodine Labašovcov. K limitovaniu dodávok pre veľkoodberateľov zo svojej franchisovej siete menších nezávislých obchodov Fresh už však Labaš pristupuje. „Limituje im práve odbery olejov a múk a aj cestovín,“ hovorí líder rodiny a zakladateľ siete Miroslav Labaš.

Čomu sa spotrebitelia nevyhnú

Aj vojnou najviac ohrozené slnečnicové oleje a múky síce reťazce na Slovensku vedia nakúpiť v dostatočnom objeme, no zmenilo sa to, že nie vždy ich majú v celej šírke bežne ponúkaného sortimentu. Niektoré ich dodávky už predsa len meškajú a obchodníci za ne musia hľadať náhrady. „Zákazníkom sa môže stať, že v istom čase nenájdu na pulte oleje a múky štandardnej kvality, ale iba produkty prémiovej kvality. Obchod s nimi je teraz predsa len náročnejší,“ hovorí Čajka.

Spotrebitelia sa nevyhnú ani krátkodobému limitovaniu nákupov akciového tovaru za zvýhodnené ceny. Lidl už takto napríklad limitoval nákup akciového mlieka, iné mlieko však neobmedzoval.

Vojna a takisto už vlani rozbehnutý rast cien energií prinášajú aj nebývalý rast cien potravín. Už za február boli ceny potravín medziročne vyššie o desatinu, a to ich výrobcovia predikujú ďalšie zdraženie o zhruba štvrtinu.

Práve oleje a múky patria k potravinám s najrýchlejším rastom cien. Už vo februári boli oleje medziročne drahšie o vyše štvrtiny a obilné výrobky i pečivo o vyše desatiny.

Slovenská vláda žiadne mimoriadne opatrenia voči zdražovaniu potravín zatiaľ neprijala. S reťazcami sa iba dohodla na ďalšom nezvyšovaní ich marží. Kabinet však sľubuje, že v blízkom čase zverejní nové konkrétne kroky.

Ekonómovia vláde radia, aby nešla do celoplošného stropovania cien či znižovania DPH, ale aby cielene pomohla iba príjmovo najslabším skupinám. Ceny potravín by sa v takom prípade neznižovali, no vďaka vládnym výpomociam by si ich mohli dovoliť kúpiť aj sociálne či príjmovo slabšie skupiny.

Pozor na dostatok obilia

Obchodníci aj vláda hlásajú, že vojna na Ukrajine sa u nás premietne síce do zdraženia potravín, no nedostatky sa nevytvoria. Vychádzajú z toho, že Slovensko produkuje výrazne viac obilia, ako samo potrebuje, a celá EÚ produkuje dohromady až dvojnásobok všetkej stravy, ktorú jej obyvatelia dokážu zjesť.

Domáci pekári a mlyny však už upozorňujú, že predsa len sa tu môžu objaviť nedostatky najdôležitejšej potraviny – obilia. Z krajiny sa podľa nich po rozhorení vojny na Ukrajine totiž údajne vyváža už priveľa zrnín a tie tu začínajú chýbať.

Ministerstvo pôdohospodárstva to však označilo len za poplašnú správu. Jeho inventarizáciou totiž zistilo, že v skladoch máme do novej úrody až dvojnásobok toho, čo slovenské mlyny dovtedy potrebujú.

Nedostatky múky nepredpokladajú ani domáce obchodné reťazce. Výrazne sa ňou predzásobili už skôr, a to aj z dovozu.

Kde je naozaj problém s obilím

Ministerstvo pôdohospodárstva domáce mlyny vyzvalo, aby si dostatok obilia od farmárov zakontrahovali čo najrýchlejšie, aj keď ceny obilnín išli vplyvom vojny výrazne hore. Tona pšenice stojí skoro 400 eur, čo je dvaapolnásobne viac ako minulé leto.

Ministerstvo mlynom dokonca ponúklo, že ak sa niektoré z nich v dôsledku zdražovania vstupov dostanú do problémov, finančne im pomôže.

Aj obchodníci sa pridávajú, že nielen mlyny, ale aj iné slovenské potravinárske podniky na súčasnom  trhu s drahými energiami a surovinami prežijú v medzinárodnej konkurencii iba vtedy, ak im viac pomôže aj vláda. Vlády iných krajín EÚ už nové podpory pre svojich potravinárov totiž uvoľňujú.

Bruselská centrála EÚ pre potravinárov už uvoľnila nový balík dotácií v objeme 500 miliónov eur, ktorý môžu členské krajiny z vlastných rozpočtov posilniť ešte o 200 percent. Slovensku z tohto balíka pripadne zhruba päť miliónov eur a k tomu ešte môže pridať z národných rozpočtov 10 miliónov eur.