Slovenská aliancia moderného obchodu podporuje otvorenie všetkých obchodov

Zdroj: trend.sk, Autor: TASR

Dátum: 08. decembra 2021

Zdroj: Pavol Zachar

Zdroj: Pavol Zachar

Predajcovia potravín a drogistického tovaru združení v aliancii opakovane vyjadrujú podporu návrhu na otvorenie všetkých obchodov na Slovensku pre očkovaných a prekonaných.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) tvrdí, že súčasná situácia nie je na prospech občanov a ani slovenskej ekonomiky. Opatrenia tak, ako sú dnes nastavené, podporujú primárne nákupnú turistiku do okolitých krajín ako Maďarsko, Poľsko, Česko, kde sú obchody otvorené. Obdobná situácia je aj pri on-line nákupoch, nakoľko tržby z viac ako 50 percent týchto nákupov končia v zahraničných e-shopoch.

SAMO sa spolu so Zväzom obchodu SR obrátila na premiéra Eduarda Hegera so žiadosťou, aby vláda SR, okrem iného, čo najskôr otvorila obchodné prevádzky pre očkované osoby a pre osoby, ktoré ochorenie covid-19 prekonali a aby spravodlivo odškodnila prevádzky, ktoré trpia lockdownom,“ povedal Martin Krajčovič, predseda SAMO.

Slovensko má jedny z najprísnejších obmedzení v Európe

Aliancia upozorňuje, že v obchode aktuálne platia obmedzenia 25 štvorcových metrov na jedného zákazníka, čo je jednou z najprísnejších regulácií v rámci Európy od začiatku pandémie. Navyše, od prvých dní šírenia ochorenia covid-19 sa obchodníci správajú mimoriadne zodpovedne, dodržiavajú povinné opatrenia a často dokonca idú z vlastného rozhodnutia nad ich rámec.

Otvorenie obchodných prevádzok, pri prísnom dodržiavaní takto nastavených pravidiel teda podľa Krajčoviča nijako nezvýši koncentráciu zákazníkov v predajniach, a tak nepredstavuje hrozbu z hľadiska verejného zdravia.

Aliancia chce, aby sa otvorili všetky obchody

Členovia SAMO podporujú otvorenie obchodov s neesenciálnym tovarom pri režime OP napriek tomu, že uznesenie vlády SR ani vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR ich neobmedzuje, aby okrem predaja potravín a drogérie, vo svojich obchodných prevádzkach predávali aj doplnkový sortiment.

Vianočné obdobie je pre prežitie menších obchodníkov absolútne kľúčové, obmedzenie predaja sortimentu veľkých obchodníkov s esenciálnym tovarom by ich situáciu nijako nezlepšilo, iba by ukrátilo štát o príjem z daní, ktorý môže využiť na kompenzáciu ich strát. Jediným férovým riešením je čo najskôr otvoriť všetky obchody aspoň v režime OP,“ uzavrel Krajčovič.