Smer chce regulovať ceny potravín. Maďari pritom už z regulácie vycúvali

Zdroj: dennikn.sk, Autor: Zuzana Kolárová

Dátum: 23. júna 2023

Zdroj: dennkN – Tomáš Benedikovič

Zdroj: dennkN – Tomáš Benedikovič

Potravinári budú pol roka platiť štátu za zamestnancov nižšie odvody.

Poslanci schválili návrh Smeru, od ktorého čakajú, že pribrzdí rast cien potravín.

Podľa ekonómov to nepomôže, lepším riešením by bola adresná pomoc.

Prešlo aj to, že obchodníci budú dlhšie viesť evidenciu o cenách tovarov a ministerstvo financií má urobiť analýzu cien potravín.

Smeru prešli v parlamente dva zákony, ktoré majú podľa poslancov zastaviť rast cien základných potravín. Ich rast sa v apríli a máji spomalil, no medziročne zdraželi o viac ako 20 percent.

Po novom potravinári nebudú musieť za svojich zamestnancov zarábajúcich do 700 eur platiť takmer žiadne odvody. Daňovú úľava dostanú od augusta do konca januára, teda na šesť mesiacov.

Obchodným reťazcom zasa pribudnú[lock][lock e] administratívne povinnosti. Od augusta majú povinnosť viesť evidenciu o cenách a kalkulácii nákladov a držať ju ešte tri roky po predaji tovaru.

Za oba návrhy hlasovali okrem Smeru aj takmer všetci poslanci OĽaNO (zdržali sa alebo nehlasovali Peter Kremský, Tomáš Šudík a Peter Liba), Hlasu, Sme rodina a Republiky. Proti bola SaS a Tomáš Valášek z PS. Demokrati sa pri hlasovaní zdržali.

Podľa ministerstva financií je úprava odvodov nesystémové opatrenie, ktoré navyše nie je kryté v prostriedkoch Sociálnej poisťovne. „Na jednej strane sa zavádza sektorová výnimka len pre vybraných výrobcov, na druhej strane v roku 2023 dochádza k nárastu osobných nákladov cez vyššie príplatky za prácu cez víkendy a v noci,“ hovorí ministerstvo.

Odhadlo, že odpustenie odvodov sa bude týkať 35-tisíc zamestnancov a rozpočet tým príde o 53 miliónov eur. Smer tvrdí, že to bude menej – vplyv na rozpočet odhaduje na 33 miliónov eur.

Podľa pôvodného návrhu malo ministerstvo pripraviť aj cenovú reguláciu, čo však nepovažovalo za dobrý nápad. Poslanci dali potom pozmeňovací návrh, ministerstvo má podľa neho urobiť analýzu cenového vývoja základných potravín. „Toto rozhodnutie NR SR berieme na vedomie,” uviedol rezort financií.

Ceny potravín to neovplyvní, vraví ekonóm

Vplyv na ceny potravín bude nulový, hovorí však člen rozpočtovej rady Martin Šuster. Vysvetľuje, že ceny potravín v obchodoch sú určované celoeurópskym trhom a nákladmi v našom maloobchode.

Napríklad ceny slovenských kuracích pŕs musia byť konkurencieschopné voči kurčatám z Poľska či Maďarska. Ak sa znížia náklady na výrobu slovenského produktu, tak ceny v obchode aj tak zostanú podľa Šustra rovnaké, len sa môžu zvýšiť marže domácich výrobcov. „Skôr môžeme dúfať, že mierne stúpne podiel slovenských výrobcov, nie však, že by to ovplyvnilo ceny,” hovorí.

Odpustenie odvodov, ktoré prešlo, je podľa Národnej banky v mnohých ohľadoch podobné dočasnému zníženiu DPH. „Všeobecne u nás platilo, že znižovanie DPH sa len v malej miere prenieslo, respektíve vôbec nepremietlo do cien,” pripomínajú odborníci centrálnej banky. Vhodnejšia by podľa nich bola adresná pomoc ohrozeným skupinám.

Poslanec Ján Richter (Smer-SD) však v parlamente argumentoval, že ministerstvo práce nemá dostatok štatistických informácií, ktoré by umožnili cielené opatrenia pre najviac postihnuté skupiny ľudí. Rozdávanie cestovín, konzerv, hygienických balíčkov pre najchudobnejších nie je podľa neho dobré riešenie nateraz. Tým je podľa neho monitorovanie cien potravín, ich regulácia a zníženie ceny práce zamestnancov, ktorí vyrábajú potraviny. „Šesť mesiacov treba robiť všetko preto, aby sa stabilizovali ceny, aby postupne išli dole, aby sa to prejavilo na stabilizácii trhu,“ tvrdil Richter.

Príprava na cenovú reguláciu potravín

Obchodníci budú musieť opäť viesť evidenciu o cenách tovarov, vrátane kalkulácií nákladov a zisku a uschovávať ju tri roky po predaji tovaru.

Ministerstvo financií bude zasa musieť analyzovať cenový vývoj na trhu so základnými potravinami do tridsiatich dní od účinnosti novely. Tá by mala začať platiť 1. augusta.

Pôvodný návrh počítal s tým, že ministerstvo financií musí po analýze automaticky ceny regulovať. Poslanec Richard Takáč (Smer-SD) ho pozmeňujúcim návrhom zmiernil. Ministerstvo financií tak bude mať voľnú ruku v riešeniach, čiže môže ísť napríklad aj o adresnú pomoc nízkopríjmovým skupinám obyvateľstva.

Z novely vypadol konkrétny zoznam základných potravín, ktorých ceny sa mali sledovať. Poslanci ho nahradili odkazom na prílohu zákona o DPH, ktorá takýto zoznam obsahuje.

Schválená novela zákona o cenách

Rezort financií bude po novom povinný do 30 dní od účinnosti novely vykonať analýzu cenového vývoja základných druhov potravín.

Ak sa preukáže pretrvávanie mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny základných potravín, ohrozujúcim cenovú stabilitu alebo dostupnosť potravín, cenový orgán navrhne opatrenia na obdobie šiestich mesiacov a bezodkladne ich predloží vláde na schválenie.

Opatrenia sa budú týkať vybraného okruhu základných potravín, ktorý je súčasťou prílohy zákona o DPH.

Čo hovoria obchodníci

Zväz obchodu SR si myslí, že aktuálna situácia na trhu sa už stabilizovala, inflácia klesá, a teda nie sú potrebné žiadne intervencie štátu do trhových mechanizmov v oblasti cien potravín.

„Aktuálne regulačné návrhy preto vnímame čisto v politickej rovine v rámci prebiehajúcej predvolebnej kampane,“ konštatoval viceprezident zväzu Filip Kasana.

Upozornil, že cenová regulácia spotrebiteľom nič pozitívne neprinesie. Naopak, je tu riziko, že základné potraviny môžu zdražieť. Zároveň to môže znamenať problém pre slovenských výrobcov potravín, keďže obchodné siete môžu pod tlakom štátnych zásahov hľadať lacnejšie zahraničné alternatívy.

Proti analýze cien potravín nemá zväz výhrady. „Sme presvedčení, že analýza trhu urobená na odbornej báze môže objektívne potvrdiť, že domáce obchodné siete združené v našom zväze nemajú neprimeraný profit z predaja potravín, čo napokon vyplýva aj z oficiálne zverejnených hospodárskych výsledkov,“ dodal Filip Kasana.

„Je dobré, že vláda bude analyzovať situáciu na trhu, aby sa nekonalo podľa pocitov, ale podľa tvrdých dát. Takáto analýza sa vykonala vo Francúzsku, Česku alebo v Litve, všetky ukázali, že trh s potravinami nezlyhal, že nikto na trhu nezneužíva svoje postavenie a umelo nenavyšuje ceny,“ komentoval zmeny predsa Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.

Akákoľvek regulácia cien alebo marží alebo prirážok bude podľa Krajčoviča znamenať zvyšovanie cien pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, prípadne aj výpadok viacerých tovarov na trhu. Aj on tvrdí, že obchodníci by mohli kompenzovať straty spôsobené  štátnou reguláciou nákupom lacnejších zahraničných potravín.

„Regulácia v konkurenčnom prostredí je aj protiprávna, keďže pôsobíme na jednotnom európskom trhu. O tomto sú nielen rozhodnutia Európskej komisie, ale aj Európskeho súdneho dvora, ktorého rozhodnutia sú pre členské štáty právne záväzné,“ dodal Krajčovič.

Potravinári na tom nie sú zle, vravia odborníci

Podľa Šustra z rozpočtovej rady je úplne nesystematické zasahovať do jednej z hlavných daní v tejto krajine len pre jeden sektor. „Je nespravodlivé, aby robotník v potravinárstve neplatil odvody na dôchodok, ale robotník v stavebníctve ich platiť bude. Dôchodok však budú mať rovnaký,” hovorí. Podľa neho sa vytvára hrozba, že s podobnými výnimkami prídu ďalší a ďalší a “úplne sa nám zeroduje báza pre odvody”.

Ekonóm VÚB banky Michal Lehuta vraví, že z údajov o ziskovosti potravinárskych podnikov s 20 a viac zamestnancami nevidieť, že by malo mať toto odvetvie nejaké finančné problémy. „Aj za 1. štvrťrok 2023 sa ich 12-mesačná ziskovosť v pomere k HDP pohybovala nad dlhodobým trendom (285 miliónov eur hrubého zisku, 0,25 percenta HDP). Preto mi nie sú zjavné dôvody takýchto selektívnych dotácií,” hovorí.

My ideme regulovať, Maďari už cúvli

Cenovými reguláciami bojovala s infláciou aj maďarská vláda. Vo februári 2022 zmrazila ceny niektorých potravín vrátane cukru, pšeničnej múky, slnečnicového oleja alebo kuracích pŕs. Na základe opatrenia sa mali ceny vrátiť na úroveň, na ktorej sa nachádzali v októbri 2021.

V novembri minulého roka sa cenová brzda rozšírila na vajcia a zemiaky.

Maďarsko však od augusta ruší brzdy na rast cien vybraných potravín uplatňované v posledných šestnástich mesiacoch. Oznámil to vo štvrtok riaditeľ úradu vlády Gergely Gulyás.

Rozhodnutie zdôvodnil tým, že inflácia, pre ktorú sa cenové stropy zaviedli, v posledných mesiacoch klesá. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Maďarsko má v rámci Európskej únie najvyššiu mieru inflácie. V máji dosiahla 21,9 %, zatiaľ čo priemer EÚ bol 7,1 %. Ceny potravín sa podľa údajov maďarského štatistického úradu v apríli medziročne zvýšili o 37,9 percenta.

Ako má fungovať odvodová výnimka

Firmy v potravinárstve, v živočíšnej výrobe, a aj tie, ktoré pripravujú krmivá pre zvieratá, nebudú musieť pol roka platiť časť sociálnych odvodov za svojich zamestnancov. Za novelu zákona o sociálnom poistení hlasovalo 101 poslancov.

Predkladateľ návrhu Richter v parlamente argumentoval, že odpustenie odvodov znamená nižšiu cenu práce, a teda v konečnom dôsledku zmierni cenový dopad pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Nižšie odvody by mali firmy odvádzať za zamestnanca so mzdou do 700 eur už od augusta do konca januára. Celkovo sa tak na pol roka znížia náklady zamestnávateľov v potravinárstve o 24,15 percenta. Na jedného zamestnanca so mzdou 700 eur ušetrí zamestnávateľ mesačne 169,05 eura.

Odvodová úľava sa dotkne viac ako 35-tisíc zamestnancov, nemala by im však znížiť nemocenské dávky alebo dôchodok.

Ktoré odvody nebudú firmy platiť pol roka:

na nemocenské poistenie vo výške 1,4 %,

na starobné poistenie 14 %,

na invalidné poistenie 3 %,

na poistenie v nezamestnanosti vo výške 1 %

Túto zmenu potravinári privítali

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov podobnú odvodovú úľavu navrhoval už pred pol rokom, keď sa rozmrazili príplatky za prácu v noci a cez víkend. Aj rozmrazenie príplatkov presadil Smer v novele Zákonníka práce, účinnosť novely napokon odložili na 1. júl.

„Klesne nám cena práce, to však automaticky neznamená, že klesnú aj ceny našich výrobkov v obchodoch. Na ne nemáme dosah. Myslíme si však, že nižšie odvody ich môžu na pultoch obchodov zastabilizovať,“ komentoval schválený návrh predseda zväzu Milan Lapšanský.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ocenila, že odvodová úľava sa má týkať nielen potravinárov, ale aj chovateľov. Zníženie odvodov sa podľa SPPK prejaví v tlmení inflácie.

„Je to výborná správa nielen pre agropotravinárov, ale nádejou aj pre samotných spotrebiteľov. Pokiaľ zamestnávatelia prinášajú rozumné návrhy, ako riešiť problémy, poslanci by si ich mali vypočuť a snažiť sa hľadať spôsoby na ich riešenie. A v tomto prípade sa tak stalo,“ vyjadrila sa k schváleným odvodovým úľavám komora.