Správca systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek bude neziskovou organizáciou

Zdroj: domov.sme.sk

Dátum: 19. januára 2021

Správca bude môcť použiť prebytok financií iba na rozvoj a vylepšovanie systému zálohovania.

BRATISLAVA. Správca systému zálohovania plastových fliaš a plechoviek bude neziskovou organizáciou. Pre agentúru SITA to uviedla Lucia Morvai, zástupkyňa konzorcia združení výrobcov a obchodníkov, ktorí spoločne zakladajú správcu zálohového systému.

Zálohovanie fliaš a plechoviek

Od spustenia zálohovania plastových fliaš a plechoviek budú zákazníci platiť za nápojové fľaše a plechovky 15 centov naviac. Tie sa pripočítajú k cene nápoja a po vrátení fľaše alebo plechovky ich zákazník dostane naspäť v zálohovacom automate alebo pri pokladni v obchode.

Peniaze za fľaše, ktoré si ľudia v obchode kúpia, no následne ich nepôjdu vrátiť, sa vrátia správcovi, ktorý ich bude viesť na transparentnom účte. Keďže bude neziskovou organizáciou, na základe zákona bude povinný takýto prebytok hospodárenia použiť výlučne na rozvoj a vylepšovanie systému zálohovania.

MŽP SR bude na základe návrhu predloženého správcom schvaľovať, ako budú peniaze z nevyzbieraných záloh nad stanovenou hranicou využité.

Systém zálohovania má fungovať na 6 500 obchodných miestach. V obchodných prevádzkach, v ktorých nebude mať prevádzkovanie automatu z ekonomického hľadiska význam, budú mať na starosti prijímanie fliaš a plechoviek či vrátenie záloh napríklad pokladníci. Fľaše bude možné vrátiť len v prípade, že budú obsahovať čiarový kód, ktorý bol registrovaný u správcu zálohového systému pred uvedením na trh.

Aj tie bez kódu

Aby sa však odstránili tie, ktoré sa v súčasnosti už vyskytujú napríklad v prírode, chystá MŽP SR popri zálohovaní špeciálny projekt, vďaka ktorému bude možné počas určitého obdobia vrátiť za odplatu aj fľaše, ktoré čiarový kód obsahovať nebudú. Podrobnosti projektu ešte budú predmetom diskusie aj so správcom. Po spustení zálohovania výrobcovia začnú fľaše a plechovky označovať špeciálnym logom zálohovania a textom „Zálohovaný“.

Stratu, ktorú bude systém zálohovania vytvárať, budú uhrádzať výrobcovia nápojov.

Súvisiaci článokMinisterstvo spúšťa nový výber správcu zálohovania plastov Čítajte

„Zabehnutý zálohový systém je štandardne deficitný a nakoľko ide o systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, deficit hospodárenia je vždy financovaný poplatkami výrobcov,“ povedala Lucia Morvai.

Systém zálohovania bude na Slovensku prevádzkovať Správca zálohového systému – nezisková organizácia, ktorú zakladajú Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd spoločne so Slovenským zväzom výrobcov piva a sladu, Slovenskou alianciou moderného obchodu a Zväzom obchodu SR.

Organizácie spolu vytvorili konzorcium, ktoré vyhralo výberové konanie na správcu ako jediný záujemca. Zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek bude na Slovensku spustené od 1. januára 2022.