Tohtoročné jarné sviatky sa predražia: Za veľkonočný nákup zaplatíme o 10 percent viac!

Zdroj: cas.sk, Autor: Jozef Čavojec

Dátum: 08. apríla 2022

Zdroj: cas.sk

Zdroj: cas.sk

O dva týždne je tu Veľká noc! Slovenské domácnosti sa tradične chystajú na veľké nákupy, v obchodoch bude opäť plno.

Žiaľ, nemáme pre vás dobré správy. Ceny potravín rastú do závratných výšok! Veľkonočný nákup vás vyjde citeľne viac ako vlani. Ktoré suroviny zdraželi najviac? A sú aj také, ktoré zlacneli?

Tohtoročná Veľká noc bude veľmi drahá. Ceny potravín vo februári medziročne vzrástli o 9,6 percenta. To je najviac od augusta 2008. Výpočet položiek, ktoré za rok zdraželi, je prakticky zbytočný. Priplatíme si takmer za všetko. Zo 147 potravín a nealkoholických nápojov, ktoré Štatistický úrad SR sleduje, zlacnelo iba 12!

„To v praxi znamená, že kým vo februári 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, vo februári 2022 to už bolo takmer o 10 eur viac,“ vysvetľuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Bez ohľadu na to, ako vyzerá váš veľkonočný nákup, tentoraz zaň zaplatíte asi o 10 % viac. Z tradičných surovín najviac zdraželi uhorky (49 %), lahôdkový margarín (42 %), rastlinný olej (31 %), paprika (30 %), biely rožok (29 %), čerstvé maslo (28 %), pšeničná múka polohrubá (25 %) a mrkva (23 %). Ušetríte len na jablkách, bravčovej krkovičke a čosi aj na mliečnej čokoláde.

Všetkého je dostatok

Ceny rastú v celej Európe a vojna na Ukrajine situáciu ešte zhoršila. V Nemecku obmedzili nákup niektorých druhov potravín. Na Slovensku jeden z obchodných reťazcov zaviedol limit na nákup slnečnicového oleja. Na paniku však nie je dôvod. „Momentálne je zakontrahovaných dostatok všetkých druhov jedlého oleja, rovnako aj spotrebitelia ich nájdu na pultoch obchodných sietí,“ uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Ani s inými potravinami by nemal byť problém. „Dodávky sú štandardné, rovnako tak štandardne funguje logistika, preto nie je dôvod na žiadnu nákupnú paniku. V rámci obchodu máme aj dobre diverzifi kovaných dodávateľov, čiže keby bol aj niekde problém, tak sa to vie nahradiť iným dodávateľom alebo alternatívnym produktom,“ dodal Krajčovič.

Čísla naznačujú, že ľudia sa zásobujú

Zdraželo takmer všetko, nielen potraviny. Ani to však Slovákom nebráni v nakupovaní. Štatistici včera informovali, že tržby maloobchodu vo februári medziročne vzrástli o 16,4 %. Nepotravinový maloobchod ťažil najmä z uvoľňovania protipandemických opatrení. Potravinový segment pandémia až tak neovplyvnila, no hypera supermarkety si aj tak medziročne pripísali skoro 9 %. „Rast tržieb by mal pokračovať aj v marci. Tržby obchodníkov by pritom stále malo podporovať uvoľnenie pandemických opatrení i realizácia časti odloženej spotreby. Tržby v potravinovom segmente by navyše mohlo čiastočne nafukovať aj predzásobenie časti domácností,“ píše analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Analytici očakávajú, že postupne sa rast tržieb spomalí.

Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

– Z tradičných veľkonočných potravín si aktuálne priplácame za lahôdkový margarín či rastlinný olej, a to o 42,2 % a 30,8 %. Približne o 30 % je drahšia paprika, za zemiaky platíme o 18 % viac. Rožky zdraželi o 29,2 %, za chlieb platíme o 14,2 % viac. Cenovky na pšeničnej polohrubej múke sú zase o štvrtinu vyššie ako vlani. Čerstvé maslo je drahšie o 28,2 %. O 16,5 % poskočili nahor ceny vajec, o 15 % ceny trvanlivého polotučného mlieka. Vyššie sumy na cenovkách v obchodoch vidíme aktuálne aj v prípade cukru. Za kryštálový si priplácame 14,1 % oproti vlaňajšku a za práškový o 13,2 % viac. V prípade údených alebo bravčových výrobkov je zdražovanie o niečo miernejšie, za dusenú šunku bravčovú platíme viac o 4,7 %.