Tovar po ZÁRUKE vám už viac NEPREDAJÚ: V obchodoch sa chystá veľká NOVINKA, na TOTO sa pripravte!

Zdroj: glob.zoznam.sk;, Autor: Andrea Šípošová

Dátum: 12. mája 2023

Zdroj: zoznam.sk

Zdroj: zoznam.sk

Možno sa vám už niekedy stalo, že ste si v obchode niečo kúpili, no až doma ste zistili, že záručná doba už uplynula. Tomu by malo byť čoskoro koniec, pretože v obchodoch sa chystajú veľké zmeny. Tie sa budú týkať hlavne nových čiarových kódov.

RTVS informovala o tom, že obaly výrobkov prejdú zmenou a súčasné EAN kódy nahradia takzvané 2D kódy. V časopise Aktuality 858 spoločnosti GS1 Slovakia je uvedené, že tieto 2D kódy sa už na niektorých baleniach výrobkov nachádzajú, no zväčša plnia len marketingový účel v podobe údajov o firme. “Cieľ je jasný, všetci obchodníci na svete by mali byť schopní spracovávať 2D kódy podľa štandardov GS1 najneskôr do roku 2027,” uviedol Peter Kolarovszki, projektový manažér GS1 Slovakia.

2D kód vyzerá podobne ako QR kód. Po načítaní mobilom budete môcť zistiť o výrobku rôzne informácie a mala by tam byť uvedená aj doba spotreby. Ak bude výrobok po jej uplynutí, nebude možné predať ho cez pokladňu.

“Táto zmena bude pozitívne vplývať na spotrebiteľa. Do 2D kódu sa dá napríklad zapísať bez dodatočných nákladov na výrobcov potravín dátum spotreby alebo dátum minimálnej trvanlivosti. Následne sa nemôže stať, že by si spotrebiteľ takýto výrobok zakúpil, keďže neprejde cez registračnú pokladnicu. Odstráni sa tak možné zlyhanie ľudského faktoru, keďže sa nedá vždy ustriehnuť pri státisícoch produktov každý jeden dátum. Zároveň sa budú dať do kódu zapísať aj rôzne informácie o produkte, čo zvýši informovanosť spotrebiteľov o samotných produktov či už potravín alebo nepotravinárskeho sortimentu,” prezradil pre zregionu.sk Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).