Všetko sa zdražuje, no jedna základná potravina zázračne zlacňuje. Jej cena by mohla klesnúť pod euro

Zdroj: startitup.sk, Autor: Jana Bačová

Dátum: 07. marca 2023

Zdroj: TASR/František Iván

Zdroj: TASR/František Iván


* Po dlhých mesiacoch zdražovania je maslo opäť lacnejšie

* Cena za veľké maslo by mohla klesnúť aj pod euro

Postupné zdražovanie potravín počas posledných mesiacov dostalo množstvo Slovákov doslova na finančné dno. Jedna základná potravina sa ale konečne zlacňuje. 

Ako uvádza portál Správy RTVS, cena 250-gramového masla ešte pred niekoľkými týždňami atakovala šesťeurovú hranicu. Dnes ho však obchodné reťazce ponúkajú za oveľa výhodnejšie ceny.

Marketingový ťah reťazcov

Maslo sa počas posledných mesiacov stalo symbolom zdražovania. Pre obchodníkov ide totiž o jeden z najpredávanejších produktov všednej spotreby. Zákazníci preto reagujú na akékoľvek cenové výkyvy mimoriadne citlivo, a to hlavne vtedy, keď jeho cena smeruje nahor. 

Počas posledných týždňov ale obchodníci niekoľkokrát prepisovali cenovky tohto produktu a tentokrát maslo opäť konečne zlacnelo. 

„Cena masla klesá najmä z dôvodu toho, že klesá cena smotany na burze a cena masla sa odvíja od týchto cien,“ informoval portál Správy RTVS Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Ešte začiatkom roka 2021 stálo 125-gramové balenie masla priemerne 1,17 eura. V januári 2023 však jeho cena vyskočila na 1,83 eura. Intenzívnejšie pocítili zákazníci nárast cien za tento produkt už v polovici minulého roka. Predovšetkým si to všimli na sume za 250-gramové balenie. 

Vojna dronov. Umelá inteligencia v úlohe pilota totálne rozdrvila človeka v reálnom súboji

„Už sa dá kúpiť maslo za 1,59, tak sú to dobré správy pre spotrebiteľa,“ uviedol Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu SR. Ide pritom o veľké 250-gramové balenie.

Podľa obchodníkov však maslo nielenže zlacnelo, ale jeho cena bude ešte nižšia. Spolu s ňou sa pohnú nadol aj ceny za iné produkty. Cena veľkého masla by mohla vďaka zľavovej politike klesnúť aj pod jedno euro. Maslo je totiž pre mnohých obchodníkov v súčasnosti „účinným marketingovým nástrojom“.

Nárast cien za pečivo

Zlacňovanie sa ale netýka všetkých produktov. Ako informoval portál TV Noviny, chlieb a rožky čaká ďalšia zdražovacia vlna. Nebude to záležitosť pár týždňov, ale až mesiacov. Pečivo sa tak pridá do „kategórie“ rastúcich cien k zelenine.

Ako uvádza SAMO na svojom webe, zelenina a ovocie bývajú počas zimy vždy drahšie, ale teraz sa spojili viaceré dôvody, ktoré ceny zeleniny posunuli ešte vyššie. Dôvodov, prečo je zeleniny nedostatok alebo je ich cena enormne vysoká, je viacero.

Jeden z dôvodov je počasie, ktoré sa pod nízku úrodu podpísalo najviac, napríklad v Španielsku. Ďalším z dôvodov je obmedzenie vývozu zeleniny v niektorých krajinách. K tomu všetkému treba myslieť na zdražovanie energií, ktorej zelenina na rast potrebuje veľké množstvo. 

Zelenina prináša aj dobré správy – s príchodom jari môže jej cena klesnúť, no nateraz je to nejasné. Horšie je to s nárastom cien za pečivo.

„Od 1. júna začne platiť Zákonník práce, ktorý výrazne zvýši pekárom náklady na prácu, čo samozrejme budú chcieť premietnuť do odbytových cien. Čiže cena pečiva by mala v nasledujúcich mesiacoch rásť,“ povedal Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu pre portál TV Noviny.