Zaočkovanosť vo firmách prekračuje 70 %, niektorí siahajú na sto. Povinného testovania sa boja

Dátum: 25. novembra 2021

Režim OTP, ktorý mal platiť od pondelka 22. novembra, sa nekoná. Definitívne znenie kontrol vláda stále nepredstavila. Firmy sa boja zvýšených nákladov

Počas lockdownu a núdzového stavu bude možné navštevovať pracovisko za sprísnených opatrení. Na rad príde opätovná povinnosť preukazovania sa covidpasom, resp. potvrdením o prekonaní vírusu, a ako prevencia pred šírením ochorenia aj nekonečné testovanie.

Kontroly boli na pláne od pondelka 22. novembra, zatiaľ sa nič také nekoná. Vládny chaos spôsobil, že zamestnávatelia ani dnes nemajú potrebné inštrukcie od štátu.

Náklady na testovanie si zamestnávateľ má podľa návrhu vlády hradiť z vlastných finančných prostriedkov.

Testovali stále PCR testami

„Percento zaočkovanosti našich zamestnancov už dlhodobo kopíruje percento všeobecnej zaočkovanosti v Bratislave. Dnes je zaočkovaná veľká väčšina, a teda aj vyše 70 percent našich zamestnancov,“ uviedol Peter Varmuža, riaditeľ a majiteľ siete Yeme Plnochutné potraviny, ktorý má aktuálne do 200 zamestnancov a päť predajní v hlavnom meste.

Začali spolupracovať s neštátnym medicínskym laboratóriom Cytopathos a do dnešného dňa testujú svojich zamestnancov PCR testami na vlastné náklady. Jedno takéto testovanie stojí spoločnosť 29 eur.

P. Varmuža TRENDU potvrdil, že spolupráca bude pokračovať aj naďalej. „Nie je to lacné, ale je to zodpovedné a preto to robíme,“ dodal. Na otázku, či testovanie zamestnancov zahŕňa do nákladov a následne uplatňuje ako daňový odpis, odpovedal s úsmevom. „Áno, ide to do nákladov, ale zarobiť na to treba tak či tak.“ 

V minulých pandemických vlnách,  keď sa testovali všetci zamestnanci spoločnosti Yeme, hodnota testovania bola niekoľkostonásobne vyššia. „Teraz pri súčasnej miere očkovanosti a zamestnancov, ktorí vírus prekonali, to bude menej,“ uviedol P. Varmuža.

Konflikty nevznikajú

Ak sa zamestnávatelia obávali konfliktov v spojitosti s testovaním, resp. vyžadovaním potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní vírusu, obávali sa zbytočne. Nikto nechce prísť o prácu.

„Nemyslíme si, že by sme prišli z tohto dôvodu o zamestnancov na prevádzkach. Prinesie to pravdepodobne komplikácie, najmä zo začiatku, ale predpokladáme, že sa zamestnanci riadne otestujú. So zamestnancami, ktorí sa budú musieť testovať, budeme komunikovať a zrozumiteľne vysvetľovať potrebu testovania,“ vysvetlil TRENDU Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO). 

Suma za testovanie sa bude podľa jeho slov pohybovať v desaťtisícoch až stotisícoch eur mesačne, v závislosti od toho,  ako dlho bude táto povinnosť platiť. Richard Sulík (SaS) v stredu po skončení zasadnutia vlády uviedol, že do konca roka. 

„Rovnako sa bude musieť vyriešiť aj spôsob testovania pred prevádzkami, keďže ideme do zimného obdobia,“ dodal M. Krajčovič na margo povinného testovania. 

Niektoré firmy kladú už na pohovore potenciálnemu zamestnancovi otázku, či je zaočkovaný. Deje sa tak aj vo firme Hossa Family, ktorá sídli v mestskej časti Poprad – Matejovce.

Spoločnosť, ktorú vlastní známa rodina športovca Marcela Hossu, chce dosiahnuť 100-percentnú zaočkovanosť svojich zamestnancov. Aktuálne sú na 95 percentách.

„Konflikty sme doteraz nezaznamenali ani my. Naši zamestnanci sú inteligentní a citliví ľudia, myslím, že rozumejú, že situácia je vážna a snažia sa,“ opisuje majiteľ potravín Yeme.

So svojimi zamestnancami intenzívne komunikuje aj spoločnosť Lidl. Pracovníci, ktorí sa pohybujú v prevádzkach a sú v denno-dennom fyzickom kontakte so zákazníkom, by očkovaní byť mali.

„Úspešne sme sa snažili, aby sa dostali do kategórie osôb s nárokom na prednostné očkovanie, v rámci internej komunikácie pravidelne zverejňujeme „koronainfo“ a tiež diskusie s odborníkmi na tému opatrenia či očkovanie, do ktorých sa môžu zamestnanci priamo zapojiť,“ vysvetlil za spoločnosť Lidl Tomáš Bezák z komunikačného úseku.

To, aké je percento zaočkovanosti v Lidli, nevie. Zamestnancov sa na to nepýtajú a nevedú si záznamy. Nevedel odpovedať ani na otázku, ako budú zamestnancov pri vstupe do zamestnania kontrolovať. „Nedokážem na to odpovedať, musíme si počkať na definitívne schválenie pravidiel,“ uviedol T. Bezák v utorok popoludní.

Na organizáciu budú mať menej ako týždeň, čo je pri celkovom počte viac ako 6-tisíc zamestnancov v celej krajine komplikované.

Zaočkovanosť na Slovensku však rastie, čo potvrdzujú aj rady pred veľkokapacitnými očkovacími centrami v hlavnom meste.

Informačný chaos

Zamestnávatelia do dnešného dňa netušili, ako často treba zamestnancov pri vstupe do zamestnania kontrolovať, aké testy používať či kto ich má vyhodnocovať. Stále sa čaká na vyhlášku od hlavného hygienika. Tá by mala s najväčšou pravdepodobnosťou platiť od pondelka 29. novembra. Testovanie zamestnancov bude po novom prebiehať raz do týždňa a bude v réžii zamestnávateľov. 

Vyjadrenia politikov smerom k médiám boli od začiatku týždňa rovnako chaotické. Buď mlčali alebo sa odvolávali jeden na druhého.

Tí, ktorí majú testovanie svojich zamestnancov v portfóliu dlho a sú v procese zabehnutí, problémy nevidia. Na definitívne znenie vyhlášky však stále čakajú.

V neistote sú aj potravinárske firmy. Testovania sa boja. Náklady s ním spojené sú vysoké. Miera zaočkovanosti v spoločnosti I.D.C. Holding je podľa slov Gabriely Smeringovej, komunikačnej manažérky spoločnosti mierne vyššia ako celoslovenský priemer.