Cena masla nie je tragédiou, bolo horšie

Dátum: 11. októbra 2017

Zdroj: Hospodárske noviny, Rubrika: Firmy&Financie,  Dátum:10.10.2017, Autor: Simona Gulisová 

Žiadna potravina na Slovensku nespôsobila takú hystériu ako v súčasnosti maslo. Kríza v súvislosti s cenami tohto produktu Slovákov zasiahla tak, že niektorí si robia mrazničkové zásoby, iní sa dokonca uchýlili ku krádežiam. Realita však nie je taká hrozivá, ako sa javí. Rekordne drahé maslo totiž bolo v 90. rokoch. Aj keď je pravdou, že jeho hodnota v posledných mesiacoch rekordne stúpla, stále je pre spotrebiteľov dostupnejšie ako pred 20 rokmi. Môžeme si dovoliť viac Zárobok priemerného Slováka sa v roku 1998 pohyboval na hranici 332 eur. V rovnakom období stálo 250-gramové balenie masla 1,02 eura. To znamená, že ak by si spotrebiteľ z výplaty nakúpil len maslo, jeho chladnička by obsahovala presne 325 balení. Ak by to isté urobil priemerný Slovák dnes, z jeho hrubej mzdy 944 eur by sa dalo kúpiť až 390 balení masla. „V porovnaní s minulosťou je cena masla nízka a pravdou je, že maslo oproti týmto časom zlacnelo. Napriek tomu vzniká akási hystéria, ktorá zatiaľ nemá reálne opodstatnenie,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Capital Markets Adam Trňan. Inflácia na úrovni približne 1,6 percenta totiž znamená, že ide stále o rast cien podporujúci spotrebu.
Tomu, čo sa teda okolo obľúbenej pochúťky deje, nerozumejú ani odborníci. Pred 20 rokmi bolo pritom maslo oveľa luxusnejšou komoditou ako v súčasnosti.
Podobná situácia panuje aj v susednej Českej republike, kde vytvárajú tamojší spotrebitelia ešte väčšiu paniku ako u nás a niektoré reťazce museli vo svojich prevádzkach dať na maslo dokonca bezpečnostný čip. Pritom priemerný Čech si môže z výplaty dovoliť takmer 500 balení masla. V roku 1991 to však bolo iba 189 balení. Lacnejšie zrejme nebude Aj keď sa spotrebitelia pri regáloch teraz chytajú za hlavu, jednou z príčin stúpajúcej ceny je zvyšujúca sa spotreba. „Základným dôvodom rastu ceny teda ostáva silný rast dopytu po klasickom masle, ktorý sa zvyšuje aj okolo 10 až 12 percent medziročne,“ dodáva Trňan. Za posledných desať rokov sa chuť Slovákov na maslo až zdvojnásobila. Jeden človek teda skonzumuje približne štyri kilá za rok.
Zvýšený nedostatok a vyprázdnené sklady však nie sú jediným dôvodom, prečo budú ceny masla atakovať hranicu troch eur. „Zdražovanie je dôsledkom mliečnej krízy, ktorá na Slovensku vrcholila minulý rok,“ hodnotí situáciu hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová. Mliekari ukazujú na obchodníkov a na nastavenie ich marží. Odvolávajú sa aj na fakt, že napríklad v Nemecku sú ceny tohto mliečneho výrobku na nižšej úrovni ako u nás. Priemerná cena štvrťkilového balenia sa tam pohybuje na úrovni 1,55 eura.
Reťazce sa od týchto tvrdení dištancujú. „Na cenu tovaru vplýva každý článok dodávateľského reťazca, ale aj výška dane či rôzne úľavy a dotácie pre výrobcov v danej krajine,“ konštatuje Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu. Analytici tvrdia, že zvyšovanie cien sa premietne aj do ziskovosti v poľnohospodárstve, čím by sa opätovne mohla naštartovať výroba. Spotrebitelia by však na nízke ceny masla mali zabudnúť, aj keď sa ich rast zastaví okolo vianočných sviatkov. Pokles cien odborníci v blízkom čase neočakávajú.