Cena potravín vzrástla o tri percentá a bude rásť ďalej. Veríme, že odvod bude stopnutý Bruselom, tvrdí zástupca obchodníkov

Dátum: 25. februára 2019

Zdroj: finweb.hnonline.sk  Dátum: 24.02.2019 Autor: Róbert Turza
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1896279-cena-potravin-vzrastla-o-tri-percenta-a-bude-rast-dalej-verime-ze-odvod-bude-stopnuty-bruselom-tvrdi-zastupca-obchodnikov

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu Martinom Krajčovičom.
O tom, ako zapôsobil odvod na ceny potravín i nápojov v obchodoch, zákone o neprimeraných podmienkach i o pripravovanom zákone o cenách sme sa rozprávali s predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu Martinom Krajčovičom.
Ceny potravín a nealkoholických nápojov stúpli medzimesačne o 3 percentá, medziročne o 1,8 percent. Rezort financií tvrdí, že zdražovanie nemá na svedomí odvod potravinových reťazcov.
„Vplyv zavedenia odvodu z reťazcov bol na rast cien minimálny. Do celkovej inflácie na úrovni 2,2 percenta prispel odvod z reťazcov len približne 0,1 percentuálnym bodom,“ tvrdí ministerstvo.

INESS však vysvetľuje, že ide iba o zavádzanie verejnosti, a to konkrétne slovíčkami „minimálny“ a „len“.

Príspevok 0,1 percentuálneho bodu totiž znamená, že odvod reťazcov sa na raste januárových cien podieľal takmer jednou dvadsatinou.

To znamená, že pri ročnej spotrebe domácností v hodnote 50 miliárd eur budú peňaženky spotrebiteľov ľahšie o 50 miliónov eur. Toto číslo má však podľa odhadov rásť. Aktuálne sú odvodom zaťažené tri reťazce. Ďalšie tri by mali začať platiť od začiatku ich finančného roka, teda od marca.
Dotknuté reťazce aktuálne čakajú na rozhodnutie Európskej komisie, ktorá sa má vyjadriť, či je odvod diskriminačný a selektívny.
V minulosti sa už podobné prípady udiali. Konkrétne v Maďarsku, Poľsku a Estónsku. Maďarsko dokonca muselo peniaze získané od reťazcov vrátiť i s úrokmi.
Po odvode reťazcov sú obchodníci nespokojní aj so zákonom o neprimeraných podmienkach, ktorý dnes prezident Andrej Kiska vetoval. Rovnako sa obávajú aj zákona o cenách, ktorý už bol v prvom čítaní.
„Trpezlivo upozorňujeme, že zákon bude mať dopad na zákazníka. Vychádza totiž z nesprávnej premisy, že obchodné prirážky na slovenské produkty sú vyššie ako zahraničné, čo je spravidla naopak,“ potvrdil v rozhovore pre HN Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.