Ceny potravín rastú

Dátum: 26. júla 2018

Zdroj: TV Markíza, Televízne noviny, 19:00, Dátum: 25.7.2018
http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/87109_televizne-noviny

moderátorka:

Máme síce jedny z najlacnejších potravín, ale ceny rastú rekordným tempom. V celej únii sa nám nikto nevyrovná.
moderátor:
Za prvý polrok tohto roka sa nám tak účty za nákup v super a hypermarketoch nepríjemne nafúkli.
Marek Gudiak, redaktor:
Fipronilová kauza, maslová a mliečna kríza, to všetko nie sú len mediálne témy, ale žiaľ realita, ktorú pocítili aj naše peňaženky. Výsledkom je, že ceny v supermarketoch od začiatku roka nepríjemne rástli. V priemere sme si za nákup potravín a nealka priplatili takmer 5,5 %. Tu vidíte, že takéto tempo rastu cien nemá žiadna krajina v únii.
Eva Sadovská, analytička, Slovenské farmárske družstvo:
Na Slovensku draželi v prvom polroku najmä maslo, vajcia, tam ten medziročný nárast bol až o štvrtinu, pomerne hore išli ale aj mliečne výrobky a ovocie, v priemere o 10 %, naopak zlacneli zemiaky a cukor.
Marek Gudiak:
Faktom je, že v Európe patríme stále medzi 7 krajín s najlacnejšími potravinami, no a hoci by aj zdražovanie pokračovalo rovnakým tempom, tak dobehnúť v účtoch za potraviny tie najvyspelejšie krajiny únie, by nám trvalo aj viac ako 10 rokov. Napriek tomu naši susedia z V4ky majú nielenže lacnejšie potraviny, ale zdražovanie v okolitých krajinách nebolo ani zďaleka také citeľné ako u nás. Takýto vývoj je len vodou na mlyn pre nákupnú turistiku.
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva (nom. SNS):
Prvovýrobca, spracovateľ, obchodník, je potrebné sa pýtať obchodníkov, prečo k tomuto nárastu došlo.
Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu:
Pohyby cien potravín sú prirodzené a na konečnú cenu vplýva viacero faktorov. Napríklad rastúce ceny od dodávateľov spôsobené vyššími cenami surovín alebo sezónnymi výkyvmi počasia pri ovocí a zelenine.
Gabriela Matečná:
Naše ceny, ktoré idú od nás poľnohospodárov, alebo potravinárov, sú stále na rovnakej úrovni, čiže poľnohospodári a potravinári nemajú väčší príjem.
Katarína Fašiangová:
Ďalšími faktormi vplývajúcimi na cenotvorbu sú aj výška DPH či rôzne úľavy a dotácie pre výrobcov v danej krajine. Navyše na cenotvorbu vplývajú aj rôzne iné legislatívne opatrenia, najnovšie vo forme príplatkov za prácu v noci a cez víkendy, ktoré sa dotknú najmä potravinárskeho dodávateľského reťazca: farmárov, výrobcov aj obchodníkov.
Gabriela Matečná:
Z nášho pohľadu jediné čo sa dá robiť, tak snáď zlepšiť konkurencieschopnosť našich produktov, ktoré sú, a to prostredníctvom zelenej nafty.
Eva Sadovská:
Očakávame, že v ďalšom polroku to tempo zdražovania spomalí, nakoľko už budú doznievať fipronilová, ale aj teda mliečna alebo maslová kríza.
Marek Gudiak:
Prognóza ekonómov e mierna, no stále je v hre faktor počasia. Takisto sa hovorí aj o zvýšenom dopyte Číny po európskom masle a mlieku, čo by mohlo ku koncu roka opäť zatriasť s cenami týchto výrobkov u nás.