Darovanie potravín sa rozbieha pomaly

Dátum: 03. mája 2017

Zdroj: STV1, Relácia: 19:00 Správy RTVS, Dátum: 02.05.2017

Viliam STANKAY, moderátor
——————–
Darovať potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti je možné od začiatku roka, zatiaľ sa to však rozbieha len veľmi pomaly. Obchody aj charitatívne organizácie odrádza náročná administratíva, doteraz splnilo prísne podmienky na skladovanie či prepravu takýchto potravín 18 charít.

Simona BLEHOVÁ, redaktorka
——————–
Cestoviny, múka, sušené ovocie či napríklad omáčky, všetky tieto potraviny po alebo tesne pred vypršaním minimálnej trvanlivosti by ešte minulý rok skončili v koši. Od nového roka však aj takéto potraviny môžu obchody darovať.

Martin KRAJČOVIČ, hovorca spoločnosti Tesco Stores SR
——————–
Jedná sa najmä o trvanlivé potraviny, ktoré vieme garantovať, že sú stále zdravé pre ľudskú konzumáciu a stále sú použiteľné, či už v kuchyni na prípravu jedla a podobne.

Simona BLEHOVÁ, redaktorka
——————–
Tieto potraviny po vypršaní minimálnej trvanlivosti doplnil obchodný reťazec aj o čerstvé ako sú napríklad paradajky či kapusta. Celý náklad následne odovzdal Potravinovej banke Slovenska, ktorá ich odviezla do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Tu z nich pre klientov nocľahárne pripravia večeru.

Nina PIOVARČIOVÁ, manažérka Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave
——————–
Tešíme sa a vítame to, že budeme môcť využiť aj jedlo, ktoré by inak skončilo nevyužité. A tu sú ľudia, ktorí sa jedlu potešia a teda príde to na správne miesto.

Simona BLEHOVÁ, redaktorka
——————–
Podľa riaditeľa Potravinovej banke Slovenska Marka Urdzíka sa však darovanie potravín po vypršaní minimálnej trvanlivosti rozbieha len pomaly hoci zákon to dovoľuje už piaty mesiac. Dôvodom sú hlavne prísne pravidlá pre charity, aby takéto potraviny mohli prijať musia splniť podobne prísne hygienické pravidlá ako samotné obchody. Reťazce však iným ako zaregistrovaným charitám potraviny nedajú.

Katarína FAŠIANGOVÁ, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu
——————–
Pre našich členov je zásadné, aby to boli charity, ktoré sú registrované pre túto činnosť. Hovorím, ide o zodpovedných obchodníkov, takže darujú bezpečné potraviny a chcú, aby bolo s týmito potravinami manipulované správne.

Marko URDZIK, riaditeľ Potravinovej banke Slovenska
——————–
Najviac čo tam ťaží možno hrozba tej pokuty a vlastne tieto veci, ktoré sú skôr penalizačné v prípade nejakého nedodržania. Hej, že nemáme možnosti také vybavenie ako majú dajme tomu reťazce alebo iné obchodné celky, ktoré spĺňajú tieto veci hej, že nás zaradili medzi ostatných.

Simona BLEHOVÁ, redaktorka
——————–
Tieto prísne pravidlá zatiaľ splnilo a zaregistrovalo sa celkovo 18 charít, väčšina je v Bratislavskom a Prešovskom kraji, napríklad v Trnavskom, Trenčianskom či Žilinskom kraji nie je zatiaľ ani jedna. Simona Blehová, RTVS.