Dilema okolo zálohovania

Dátum: 23. júla 2018

Zdroj: TV Markíza, Televízne noviny, dňa 21.7.2018

moderátorka:
Za minerálky si možno priplatíme. Štát totiž začal uvažovať ekologicky a zvažuje zálohovanie PET fliaš.
moderátor:
Obchodné reťazce nie sú jednoznačne proti. Slovensko ale nevie, čo to spôsobí. V okolitých krajinách takéto skúsenosti nemajú.
Marek Gudiak, redaktor:
Predstavte si, že by cenou tejto najlacnejšej minerálky predražil jej obal, ale to iba v tom prípade, ak by ste ju po vypití zahodili do koša. Princíp zálohovania je jednoduchý a zrejme aj efektívny, prinúti ľudí správať sa ekonomicky a pritom aj ekologicky.
László Sólymos, minister životného prostredia (Most-Híd):
Samozrejme zálohovanie PET fliaš je oveľa efektívnejší spôsob zberu, lebo máme skúsenosti zo sveta, že tam, kde sa zálohujú PET fľaše, tak tam tá efektivíta sa hýbe okolo 90, medzi 90 – 95 %.
Marek Gudiak:
U nás dnes triedením vieme vyzbierať 70 % plastových fliaš. Minister László Sólymos pripustil, že Slovensko nad zálohovaním PET fliaš uvažuje. Rezort pracuje na štúdii, ktorá by vypočítala, čo by to v praxi presne znamenalo.
Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia:
Treba si uvedomiť predovšetkým to, že dvadsiatich ôsmich krajín Európskej únie len 8 má zavedený nejaký systém, kde sa zálohujú PET fľaše. Nám najbližšie krajiny, čo sa týka aj nakladania s odpadom, teda krajiny V4 plus Rakúsko nejaký systém zálohovania PET fliaš nemajú vybudovaný, čo samozrejme iba podčiarkuje, aké je dôležité vypracovať takúto štúdiu.
Marek Gudiak:
Isté je, že zálohovanie by pocítili nielen zákazníci. Napríklad obchod by musel vybudovať zberné automaty, sklady, či logistiku. Reťazce to vopred neodmietli, no tvrdia, že štát ich v tomto nemôže nechať osamote.
Katarína Fašiangová, riaditeľka Slovenskej aliancie moderného obchodu:
Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát.
Martin Katriak, Zväz obchodu a cestovného ruchu (21.1.2018):
Existuje viacero analýz z minulého obdobia o tom, že separovaný zber pokiaľ ide o PET obaly je omnoho lepšie riešenie.
Marek Gudiak:
Zálohovanie PET fliaš pritom môže mať aj nechcené následky. Výrobcom tak môžu stúpnuť náklady na ostatné plastové výrobky. Vo finále by sme tak mohli v obchodoch zaplatiť viac napríklad za jogurty, maslá, či napríklad šúľky vo vákuovom obale. Toto sú takzvané plastové povodne, žiaľ, na Slovensku nič výnimočné a opakujúci sa jav. Skoro pol metrová vrstva PET fliaš robí z času na čas umelé hrádze na našich riekach či priehradách. Expert na odpadové hospodárstvo aj preto preferuje zálohovanie.
Miloš Veverka, expert na odpadové hospodárstvo, CEPTA (telefonát):
Pretože keď spotrebiteľ je motivovaný, tak tú fľašu nezahodí do prírody. Táto skúsenosť sa potvrdila aj z krajín, ktoré majú zavedené zálohovanie.
Marek Gudiak:
Kľúčové pritom zrejme bude správne zastavenie cenovej hladiny pre zálohovanie. Na sklenené vratné fľaše je to u nás dnes záloha 13 centov, v európskych krajinách sa pritom záloha na PET fľaše pohybuje na úrovni približne 25 centov.