Reťazce majú platiť 2,5 % z čistého obratu, SNS už predložila návrh zákona do parlamentu

Dátum: 01. októbra 2018

Zdroj: dennikn.sk  Dátum: 28.09.2018 Autor: Denisa Čimová

https://dennikn.sk/1236779/retazce-maju-platit-25-z-cisteho-obratu-sns-uz-predlozila-navrh-zakona-do-parlamentu/

Obchodné reťazce by mali od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta svojho ročného čistého obratu. Ráta s tým návrh zákona, ktorý predložila do Národnej rady skupina šiestich poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS).

Povinnosť platiť by sa podľa tohto návrhu mala týkať všetkých obchodníkov, ktorí predávajú potraviny, ak tvoria aspoň desať percent z ich obratu. Zároveň však platí, že na platbu odvodu musia mať prevádzky aspoň v dvoch okresoch Slovenska, odvod teda nebudú musieť platiť siete, ktoré fungujú len na území jedného mesta.
Znamená to však, že odvod zasiahne väčšinu väčších reťazcov, nadnárodných aj domácich. Prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak totiž spresnil, že aj keď budú jednotlivé spotrebné družstvá COOP Jednota vykazovať ako samostatné subjekty, akými sú, každé z nich má predajne na území presahujúcom jeden okres. Podobne to platí aj v prípade sietí CBA a Fresh-Labaš, o nadnárodných ani nehovoriac.
Štát predpokladá, že nový odvod prinesie v roku 2019 a aj v ďalších rokoch po 150 miliónov eur ročne. Podľa doterajších tvrdení predstaviteľov národnej strany by tieto peniaze mali ísť do špeciálneho marketingového fondu.
Fond bude zastrešovať ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vedie nominantka SNS Gabriela Matečná. V dôvodovej správe poslancov SNS sa počíta s tým, že z fondu sa bude podporovať odbyt poľnohospodárskych produktov a potravín zo Slovenska, kompenzovať negatívne vplyvy globálnej zmeny počasia na prvovýrobu či informovať verejnosť o produktoch a ich bezpečnosti.
Návrh zákona počíta s tým, že ak suma odvodu vyjde reťazec na menej ako 5-tisíc eur, nemusí ju platiť. To znamená, že predajcov s nižšími obratmi sa povinnosť platiť týkať nebude.
Ak však reťazec, ktorý odvod zaplatiť má, tak neurobí v stanovenej lehote, dostane pokutu vo výške 0,2 percenta zo súčtu posledných známych výnosov. Ak zaplatí odvod v nižšej výške, ako mal, mali by mu vyrubiť pokutu vo výške 10 percent z dlžnej sumy odvodu.
Denník N sa opakovane o návrh zákona, ktorým sa zavedie osobitný odvod, zaujímal. Pred niekoľkými týždňami ministerstvo pôdohospodárstva reagovalo, že návrh predstaví, keď bude hotový.
Vo štvrtok na otázku o tom, kedy bude návrh predložený a aké sú v ňom podrobnosti, nereagovalo vôbec.
Bez konzultácie, bez pripomienok
Zväz obchodu je prekvapený, že sa takýto závažný návrh zákona prekladá do parlamentu bez pripomienkovania, ako poslanecký návrh, povedal jeho prezident Martin Katriak. Doplnil, že do dnešného dňa so Zväzom obchodu SR stretnutie k tomuto návrhu nebolo.
Obchodníci opakovane kritizovali, že sa s nimi ministerstvo pôdohospodárstva nebavilo o téme odvodu pre reťazce. Zástupcov Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá zastrešuje významné obchodné reťazce, ministerstvo minulý týždeň na rokovanie pozvalo, ale o odvode sa tam nič nedozvedeli.
Stanislav Čajka, generálny riaditeľ spoločnosti Terno, ktorá zastrešuje predajne Kraj, Terno a Moja Samoška, tvrdí, že na stretnutí sa dozvedeli len hrubé informácie o tom, na čo sa majú využiť peniaze z fondu, do ktorého by mali cez osobitný odvod prispievať. „Ale nevieme, ako prídu tie peniaze a v akej výške majú obchodníci prispievať,“ povedal minulý týždeň Čajka.
Pri otázkach na výšku odvodu, ktorá by mala podľa doterajších informácií tvoriť niekoľko percent z tržieb, ministerstvo obchodníkov odkázalo ma ministerstvo financií s tým, že to majú pripraviť tam.
Minister financií Peter Kažimír (Smer) počas prezentácie novej makroekonomickej prognózy na najbližšie roky zatiaľ len spomenul, že príjmy z osobitného odvodu pre reťazce v poslednej prognóze ešte nie sú zahrnuté.

Slovenská asociácia moderného obchodu k odvodu pre reťazce, ktorý navrhuje SNS: „Členovia SAMO sú prekvapení, že napriek ústnym, ale aj písomným ubezpečeniam zo strany ministerstva pôdohospodárstva a rovnako aj ministerstva financií predložila SNS takú závažnú legislatívu len ako poslanecký návrh, bez akejkoľvek diskusie s obchodnými reťazcami či odbornou alebo laickou verejnosťou.“
„Akékoľvek dodatočné zdanenie vybranej skupiny podnikateľov na Slovensku považujeme za diskriminačné. K samotnému návrhu sa bližšie vyjadríme až po hlbšej analýze. V každom prípade to môže mať negatívny dosah na bežných spotrebiteľov a rovnako aj ďalšie investície zo strany reťazcov na Slovensku,“ uviedla asociácia.