Iniciatíva pre zdravšie a zelenšie Slovensko

Dátum: 23. novembra 2016

Zdroj: Rádio Slovensko, Relácia: 18:00 Rádiožurnál, Dátum: 22.11.2016 

Oto GÖRNER, moderátor
——————–
Priemerný Slovák použije ročne viac ako 400 igelitových tašiek a nedostatočne triedi odpad, upozorňuje minister životného prostredia László Sólymos, ktorý predstavil iniciatívu pre zdravšie a zelenšie Slovensko. Obchodníci ju vítajú, no ako tvrdia, už dnes ekologické tašky ponúkajú.

Vlado MAŤO, redaktor
——————–
78 percent Slovákov podľa eurobarometra deklaruje, že triedi odpad. Minister životného prostredia László Sólymos tvrdí, že európska štatistika sa veľmi líši od toho čo zistili samosprávy.

László SÓLYMOS, minister životného prostredia SR /Most-Híd/
——————–
Náš samosprávny údaj z minulého roka: občan Slovenska vytriedi 8 percent zo zozbieraného komunálneho odpadu. To znamená, z deklarovaných 78 percent nakoniec je to len 8 percent.

Vlado MAŤO, redaktor
——————–
Minister chce tento stav zmeniť. Jedným z krokov bude obmedzenie používania igelitových tašiek. Novela envirorezortu na spoplatnenie igelitiek v obchodoch je momentálne v pripomienkovom konaní. Okrem nej minister adresoval obchodníkom aj výzvu, aby sa viac sústredili na ekologické alternatívy. Podľa predsedníčky Slovenskej aliancie moderného obchodu Kataríny Fašiangovej mnohé reťazce už dnes ekotašky ponúkajú. Z jej stanoviska citujeme.

/ Stanovisko Kataríny Fašiangovej /
——————–
Ako hlavnú výhodu symbolického spoplatnenia igelitových tašiek v obchodných prevádzkach vidíme motivovanie zákazníkov k ich opätovnému používaniu, teda aby viac zvažovali ich spotrebu.

Vlado MAŤO, redaktor
——————–
Pavol Konštiak, predseda Zväzu obchodu a cestovného ruchu dodáva, že adresátom iniciatívy majú byť predovšetkým spotrebitelia.

Pavol KONŠTIAK, predseda Zväzu obchodu a cestovného ruchu
——————–
My v obchode vieme poskytnúť ako papierové tak aj plátené tašky. Máme ich k dispozícii. Avšak nemôžeme zákazníkovi povedať, že ty kupuj toto a nekupuj tamto.

Vlado MAŤO, redaktor
——————–
Práve na zlepšenie informovanosti sú zamerané ďalšie iniciatívy ministerstva. Zelený vzdelávací fond má podporiť malé projekty šíriace environmentálnu osvetu a iniciatíva Green Slovakia zastreší spoločným logom aktivity smerujúce k zlepšeniu životného prostredia. Vlado Maťo, RTVS.