Jednorazovým plastom chcú dať stopku

Dátum: 03. júna 2018

Zdroj: STV1, Relácia: 19:00 Správy RTVS, Dátum: 02.06.2018

Ľubomír BAJANÍK, moderátor
——————–
Koniec plastových príborov, tanierov či slaniek. Európska komisia chce zakročiť proti jednorazovým umelohmotným výrobkom. Členským štátom zrejme pribudne nová povinnosť. Do roku 2025 by sa malo až 90 percent plastových fliaš z nápojov zbierať a zálohovať. Na Slovensku skončí väčšina plastov v bežnom odpade. V horšom prípade znečisťujú prírodu.

Silvia MAJEROVÁ, redaktorka
——————–
Poobzerajte sa po svojej domácnosti, nájdete v nej kilogramy plastu, nádob, výrobkov, potravinových fólií, ktoré najčastejšie po jednom použití končia v smetnom koši. Len časť z nich v recyklačných nádobách. Milióny ton plastu ročne sa dostávajú do vôd. Životné prostredie však s týmito odpadmi bojovať nedokáže. Návrhy Európskej komisie to majú zmeniť.

Martin HALUŠ, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky
——————–
Systém zálohovania dosahuje výborne výsledky, tých 90 – 95 percent, ale na druhej strane treba povedať, že je aj drahší.

Silvia MAJEROVÁ, redaktorka
——————–
Inštitút environmentálnej politiky aktuálne analyzuje, koľko by stál takýto systém v slovenských podmienkach. Náklady by si mali deliť predajcovia s výrobcami.

Katarína FAŠIANGOVÁ, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu
——————–
Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát.

Silvia MAJEROVÁ, redaktorka
——————–
Envirorezort v súčasnosti nastavuje komplexnú odpadovú politiku. Budúcnosťou sú aj rozložiteľné bioplasty nie vyrábané z ropy, ale z obnoviteľných prírodných zdrojov. Na nových materiáloch pracujú aj slovenskí vedci. Toto je obal na vajíčka vyrobený zo špeciálneho plastu. V komposte by sa rozložil približne za tri mesiace. Budúcnosť tohto materiálu je v obalovej technike, poľnohospodárstve či potravinárstve. Od roku 1995 pracujú výskumníci na zložení biodegradovateľných plastov.

Ivan CHODÁK, vedúci vedecký pracovník, Ústav polymérov SAV
——————–
Ktoré vyzerajú ako plasty, majú vlastnosti ako bežné plasty polypropylén, polyetylén, ale rozdiel na rozdiel od týchto bežných plastov sa rozkladajú v komposte. Čiže rozkladajú ich baktérie.

Silvia MAJEROVÁ, redaktorka
——————–
Materiál je patentovaný a pripravuje sa jeho výroba na Slovensku s kapacitou do desať tisíc ton ročne. Na novom ešte rýchlejšie rozložiteľnom materiáli pracuje aj tím vedcov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity. Ide o plast s názvom Non Oilen, teda nie je vyrobený z ropy.

Pavel ALEXY, vedúci odd. plastov a kaučuku STU
——————–
Teraz máme v podstate čerstvo podaný patent alebo prihlášku vynálezu na druhú generáciu Non Oilenu, ktorá už bude rozložiteľná aj v domácom komposte, v pôde a pracujeme na tom, aby sa to rozkladalo aj vo vede, či už sladkej alebo morskej.

Silvia MAJEROVÁ, redaktorka
——————–
Jediným problémom pri nových bioplastoch ostáva cena, ktorá je pre výrobcov stále privysoká. Oproti jednému kilogramu obyčajného plastu je stále minimálne raz taká. Silvia Majerová, RTVS.