Koniec „igelitiek“

Dátum: 15. decembra 2016

Zdroj: TV JOJ, Dátum: 14.12.2016, Relácia: 19:30, Noviny TV JOJ
Adriana KMOTRÍKOVÁ, moderátorka
——————–
Éra igelitiek zadarmo sa definitívne končí. Od roku 2019 už žiadnu ľahkú plastovú tašku, ako sa volajú oficiálne, zdarma k nákupu nedostanete. Obchodníci ich budú musieť spoplatniť a počet, ktorí predajú zákazníkom, prísne kontrolovať a hlásiť. Ak sa v spotrebe nepolepšíme, minister životného prostredia nevylúčil, že igelitky z obchodov zmiznú úplne.

Dana STRCULOVÁ, redaktorka
——————–
Kým priemerný Dán dokáže celý rok nakupovať iba so 4 igelitovými taškami, priemerný Slovák ich minie až 466. Vďaka tomu sme sa preplytvali až na vrchol igelitkového rebríčka a to znamená, že budeme mať oveľa viac práce. Európa totiž káže, že do roku 2019 by mal každý z nás minúť, v úvodzovkách, iba 90 ľahkých plastových tašiek ročne. A do roku 2025 maximálne 40. Na nariadenie Únie preto reaguje aj Slovensko a zvolilo si asi najefektívnejší spôsob enviromentálneho vzdelávania Slovákov.

László SÓLYMOS, minister životného prostredia SR /Most-Híd/
——————–
Jednoducho ideme spoplatniť tie igelitové tašky. Máme skúsenosti z iných krajín v Európe, že takýto krok priniesol to, že išli rapídnejšie dole.

Dana STRCULOVÁ, redaktorka
——————–
Po príklady ale netreba chodiť až tak ďaleko. Test správania sa typického Slováka nám pred tromi rokmi priniesol aj silný potravinový reťazec, ktorý celé roky ponúkal malé tašky úplne zdarma.

Katarína FAŠIANGOVÁ, predsedníčka SAMO
——————–
Zaviedol symbolický poplatok za plastové tašky v roku 2013, čo prinieslo až 80% úsporu spotreby týchto tašiek. Môžeme to považovať za naozaj veľký úspech.

Dana STRCULOVÁ, redaktorka
——————–
Lenže okresať spotrebu o takmer 400 igelitiek ročne, je veľká výzva a minister už dnes pripúšťa, že ak sa štatistiky predaja igelitových tašiek nebudú vyvíjať priaznivo, bude musieť aj pritvrdiť.

László SÓLYMOS, minister životného prostredia SR /Most-Híd/
——————–
V Európe už sú niektoré krajiny, ktoré uvažujú nad úplným zákazom, to znamená, to už je ten koniec toho procesu. Samozrejme, my to nebudeme úplne z jedného dňa na druhý zakázať igelitové tašky, to nejde, ale postupnými krokmi sa chceme k tomu dopracovať, aby proste používanie igelitových tašiek sme vedeli stlačiť na minimum.

Dana STRCULOVÁ, redaktorka
——————–
Dana Strculová, Televízia JOJ.