Milióny pre farmárov. Od Matečnej a reťazcov

Dátum: 22. augusta 2018

Zdroj: Hospodárske noviny, Dátum: 22.8.2018, Autor: Katarína Runnová

Agrorezort chce budúci rok pokračovať v sérii systémových opatrení.
Tie majú pomôcť aj pri riešení klimatických zmien.

Poľnohospodári sa konečne dočkajú vytúženej pomoci.
Mala by prísť zo strany vlády, konkrétne agrorezortu. Na výstave poľnohospodárstva a potravinárstva Agrokomplex 2018 o tom informovala jeho šéfka Gabriela Matečná. Podľa nej totiž musíme byť pripravení na globálnu zmenu klímy a postaviť sa jej čelom. Toto leto by tak pre poľnohospodárov mohlo byť pamätné. Aspoň z hľadiska prisľúbených financií.
Podpora domácich Rezort chce budúci rok podporiť slovenských farmárov a pestovateľov rekordne vysokou sumou.
Tá je ďalšou zo série systémových opatrení, ktorými plánuje bojovať proti meniacim sa klimatickým podmienkam. „Budúci rok pripravujeme ďalšiu významnú investíciu vo výške 70 až 100 miliónov eur pre poľnohospodárov,“ uviedla Matečná.
Financie budú pochádzať zo štátneho rozpočtu, respektíve zo zavedenia osobitného odvodu od obchodných reťazcov. Ten by mal podľa predsedu parlamentu Andreja Danka podporiť predaj domácich výrobkov. Podľa neho by sa reťazce mali naučiť správať voči domácim výrobcom, potravinárom i pôdohospodárom.
„Potrebujeme naučiť našich spotrebiteľov na domáce výrobky,“ zdôraznil nedávno predseda parlamentu. Financie majú okrem podpory domácich potravín slúžiť aj na vytvorenie rizikového a marketingového fondu či budovanie závlahových systémov.
Reťazce združené v Slovenskej aliancii moderného obchodu však uvádzajú, že súčasťou ich dlhodobej stratégie je realizácia projektov na podporu domácej produkcie. „Dôkazom je medziročný nárast slovenských dodávateľov do obchodných reťazcov o 12 percent,“ informuje Katarína Fašiangová, predsedníčka aliancie. Dodáva, že jej členovia predali za posledný rok potraviny vyrobené na Slovensku v hodnote viac ako 1,5 miliardy eur. Špeciálny odvod tak možno podľa nich považovať za diskriminačný.
„Na Slovensku je podiel domácich potravín v reťazcoch menej ako 40 percent. V iných krajinách je to približne 70 percent domácich potravín,“ objasňuje analytička Slovenského farmárskeho, družstva Eva Sadovská. Napriek tomu, že ministerka Matečná na júnovej konferencii organizovanej ministerstvom pôdohospodárstva deklarovala významný nárast dodávok slovenských výrobkov a slovenských dodávateľov v obchodných reťazcoch, ďalší nárast pravdepodobne neočakáva. Svedčí o tom jej predpoklad o skutočnosti, že milióny vyčlenené pre poľnohospodárov by mohli pochádzať práve z odvodu reťazcov.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta aktivity rezortu. Jej hovorkyňa Jana Holéciová však vidí na plánovaných investíciách aj mierne nedostatky.
„Nepovažujeme za šťastné spájať odvody obchodných reťazcov s podporou agropotravinárskeho sektora,“ vyjadrila sa. Problémová ziskovosť Podľa Matečnej majú obchodné reťazce na Slovensku vyššiu ziskovosť ako reťazce v zahraničí.
„Všade vo svete dosahuje ziskovosť reťazcov jedno až 1,5 percenta z tržieb. Na Slovensku je päť- až deväťpercentná. To číslo je obrovské,“ priblížila. Fašiangová však upozorňuje na nedávnu analýzu Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, ktorá vyjadrenie Matečnej vyvracia. „Čísla potvrdzujú, že priemerná marža aj zisk členov aliancie sú v porovnaní s veľkými potravinárskymi firmami porovnateľné, dokonca nižšie,“ objasňuje výsledky analýzy predsedníčka aliancie združujúcej obchodné reťazce Billa, Kaufland, Lidl, Metro, Terno a Tesco. Neuplynul ani mesiac odvtedy, čo rezort pôdohospodárstva informoval, že chce investovať do zavlažovacej techniky. „Z Programu rozvoja vidieka sme vyčlenili 22 miliónov eur, ktoré sú určené na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu závlahových systémov,“ zdôraznila ministerka Matečná.

Začiatkom tohto mesiaca prišlo ministerstvo s ďalším štedrým balíčkom.
Cieľom podporného opatrenia vo výške 50 miliónov eur by malo byť zvýšenie podielu slovenských výrobkov na pultoch.
Na čo potrebujú financie poľnohospodári zásobovanie obyvateľstva krajiny slovenskými potravinami zo slovenských surovín systémové opatrenia zelená nafta pre všetkých poľnohospodárov preplácanie časti poistného pre poľnohospodárov, ktorí majú živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu výhodnejšie úvery pre potravinárov, ktoré im zaručia modernizáciu výrobného procesu či nákup liniek.