Na Slovensku zdraželi potraviny najviac z celej EÚ

Dátum: 27. júla 2018

Zdroj: Žurnál Rádia Regina 17:00, Dátum: 26.07.2018 

moderátor:
Na Slovensku zdraželi potraviny najviac z celej Európskej únie. Vyplynulo to zo štatistiky Eurostatu za prvý polrok tohto roka. Dôvodov je viac. Doznieva mliečna a fipronilová kríza a od mája platia vyššie príplatky za nočnú či víkendovú prácu. Analytik za tým vidí aj politiku v oblasti pôdohospodárstva. Ministerstvo naopak poukazuje na marže obchodníkov.
Kristína Juričková, redaktorka:
Ceny potravín sa u nás od začiatku roka zvýšili o takmer päť a pol percenta, čo je najviac z celej Európskej únie. Analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská.
Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva:
Počas prvého polroka 2018 na Slovensku zdraželo predovšetkým maslo a vajcia. Tam ten nárast bol až o dvadsaťpäť percent, čiže o štvrtinu. Ale taktiež asi o desatinu zdraželi aj ovocie a mliečne výrobky.
Kristína Juričková:
Sú to následky mliečnej, maslovej, či vajíčkovej krízy z minulého roka. Analytik Inštitútu moderného spotrebiteľa Martin Reguli vidí aj politické dôvody.
Martin Reguli, analytik Inštitútu moderného spotrebiteľa:
Dohadovanie sa medzi poľnohospodármi a vládou v rámci diskusie o dotáciách do poľnohospodárstva a o nejakom spravodlivom financovaní poľnohospodárstva na Slovensku, ktoré stále nie je ukončené.
Kristína Juričková:
Ministerstvo pôdohospodárstva sa bráni, že spôsob vyplácania dotácií farmárom zdedilo. Hovorca Michal Feik.
Michal Feik, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR:
Slovensko má výrazne nižšie agrodotácie z Európskej únie ako krajiny na západ od našich hraníc. To sa snažíme zmeniť. Treba si ale uvedomiť, že o konečnej cene pre spotrebiteľa rozhodujú obchodníci, ktorí si neraz nahadzujú na potraviny až neprimerane vysoké marže.
Kristína Juričková:
K tomu sa pridáva aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Hovorca Matej Korpáš.
Matej Korpáš, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:
Z našej strany bola vyvinutá veľká snaha, aby sa zverejnila rezortná štatistika obchodu, ktorá by transparentne ukázala, aké sú ceny a kto reálne koľko zarába.
Kristína Juričková:
Náklady obchodníkov však podľa predsedníčky Slovenskej aliancie moderného obchodu Kataríny Fašiangovej rastú rýchlejšie ako ceny potravín. Z jej vyjadrenia citujeme.
Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (citácia z vyjadrenia):
Ďalšími faktormi vplývajúcimi na cenotvorbu sú aj výška DPH, či rôzne úľavy a dotácie pre výrobcov. Navyše na cenotvorbu vplývajú aj rôzne iné legislatívne opatrenia, najnovšie vo forme príplatkov za prácu v noci a cez víkendy, ktoré sa dotknú najmä farmárov, výrobcov, aj obchodníkov.
Kristína Juričková:
Dodáva, že ceny potravín u nás niekoľko rokov stagnovali, či dokonca klesali.