Najväčší hráči sa spájajú. O zálohovanie fliaš sa postarajú spoločne

Dátum: 30. októbra 2019

Zdroj: finweb.hnonline.sk Dátum: 29.10.2019Autor: Katarína Runnová
https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/2032704-najvacsi-hraci-sa-spajaju-o-zalohovanie-flias-sa-postaraju-spolocne
Správca systému zberu PET fliaš a plechoviek zrejme ako prvé navrhne zvýšenie záloh.
Prvý január 2022. To je dátum, odkedy budú môcť slovenskí zákazníci zálohovať nielen sklenené fľaše, ale aj plastové fľaše a plechovky. Zákon bol síce schválený už pred niekoľkými týždňami, no doteraz nebolo jasné, kto sa postará o fungovanie a koordináciu zálohovacieho systému.
Podľa informácií HN sa do výzvy, ktorú už čoskoro vyhlási envirorezort, zapoja štyri veľké organizácie: Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Slovenská aliancia moderného obchodu, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu a Zväz obchodu.

„Všetky štyri organizácie spolu vedú rokovania s cieľom vytvoriť spoločný návrh a spoločne sa prihlásiť do súťaže,“ potvrdil pre HN Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu. Spoločné ambície potvrdili aj ďalšie tri spomenuté subjekty. Hráči zrejme v súťaži o post správcu nebudú mať konkurenciu, keďže spolu pokrývajú veľkú väčšinu trhu. Jedna z prvých zmien, ku ktorej Správca zálohovacieho systému pristúpi, by sa podľa informácií HN mala týkať výšky záloh.

Zálohy budú drahšie
Za vrátenie plechovky 10 centov, za PET fľašu až 12 centov. To je minimálna výška záloh, s ktorou počítalo ministerstvo v čase schvaľovania legislatívy. V zákone sa však uvádza, že výrobcovia aj distribútori budú povinní nielen zálohovať jednorazové obaly na nápoje, ale tiež „dodržiavať výšku zálohy určenú správcom“. Inak povedané, ak sa správca rozhodne sumu zjednotiť alebo zvýšiť, nič mu v tom nebude brániť. „Je úlohou správcu rozhodnúť o najvhodnejšej výške zálohy, aby zálohový systém bol udržateľný tak ekonomicky, ako aj ekologicky, a zároveň bol ľahko zrozumiteľný pre spotrebiteľov,“ hovorí Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Výrobcovia budú totiž musieť do systému už od začiatku investovať nemalé finančné sumy. Spočiatku pôjde približne o 80 miliónov eur, každoročné prevádzkové náklady by mohli dosahovať ďalších vyše 33 miliónov.
Vyrovnáme sa Švédsku?
Vyššie zálohy by pritom mali byť realitou už od začiatku prevádzky systému. Najskôr budú zrejme zjednotené na 12 centov pre oba typy zálohovaných obalov. Keď sa však časom ukáže, že ani 12 centov nie je dostatočne motivujúca suma pre zákazníkov, aby obaly vracali, mohla by sa suma zvýšiť na 15 centov. Jedným z hlavných cieľov zákona bolo totiž dosiahnutie návratnosti 90 percent PET fliaš do roku 2027 a rovnakú návratnosť plechoviek do roku 2029. „Jednou z povinných príloh návrhu, ktorú bude predkladať uchádzač o pozíciu správcu, je aj určenie výšky záloh,“ vyjadril sa na margo možnej novej výšky záloh Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Podľa analytičky Finlord Evy Mahdalovej by mala ideálna výška zálohy z hľadiska platov Slovákov predstavovať 10 centov. „Pri priemernej mzde, ktorá je na Slovensku niečo vyše tisíc eur, je 15 centov vysoká suma. Podobná priemerná výška zálohy je vo Švédsku, avšak pri priemernej mzde približne 3 400 eur,“ hodnotí Eva Mahdalová.
Ďalším dôvodom na zmenu ceny by bolo aj diskutované rušenie jedno- a dvojcentových mincí.
Vznik novej neziskovky
Výber nového správcu prebehne v niekoľkých krokoch. Rezort životného prostredia zverejní na svojom webe výzvu na prihlasovanie do súťaže o post správcu. Hovorca rezortu Ferenčák tvrdí, že „termín vyhlásenia výzvy zatiaľ nie je určený“. Podľa informácií HN by sa tak malo stať začiatkom decembra. Správcom sa môže stať subjekt z radu výrobcov, prípadne zástupca výrobcov. Reťazce tento aspekt spĺňajú, keďže sú výrobcami produktov privátnych značiek.
Ministerstvo bude zrejme v januári spomedzi prihlásených vyberať vhodného správcu. Štyri spomenuté subjekty, v prípade, že sa spoja, zrejme nebudú musieť čeliť konkurencii. Ich trhový podiel totiž predstavuje 80 až 90 percent. Osoba poverená založením správcu bude povinná do 30 dní od vyrozumenia o poverení požiadať o zápis neziskovej organizácie do registra. Správca systému bude zodpovedať za organizačné aj technické riešenia zálohovania vrátane koordinácie, financovania a zúčtovania záloh.