Najväčším problémom pre spoluprácu s dodávateľmi je podľa SAMO nízka, ale zároveň drahá produkcia

Dátum: 30. októbra 2019

Zdroj: SITA Strana Dátum: 29.10.2019 Autor: qq;pkl

BRATISLAVA 29. októbra (SITA) – Najväčším problémom pre spoluprácu obchodníkov a slovenských dodávateľov je nízka, ale zároveň drahá produkcia. Tá je výsledkom dlhoročného finančného zanedbávania celého agropotravinárskeho sektora zo strany štátu v porovnaní s okolitými krajinami ako Česko, Maďarsko, Poľsko či Rakúsko. Konštatovala to pre agentúru SITA Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) v reakcii na Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS), ktorý tvrdí, že na slovenských poliach a v skladoch ležia tony slovenskej zeleniny, no obchodníci napriek tomu nakupujú zeleninu zo zahraničia.

Nízka, ale zároveň drahá produkcia má podľa SAMO spôsobovať problémy ako nekonkurencieschopná cena, nedostatok kapacity na pokrytie dopytu zákazníkov obchodných reťazcov, či výpadky dodávky počas roka. „Dlhodobo upozorňujeme na tento zlý stav, napriek tomu obchodné reťazce v rámci SAMO vyvinuli individuálne programy na podporu predaja slovenských produktov, či už ide o spoluprácu na vzdelávacích projektoch, osvetu, či priamy predaj,“ priblížil predseda SAMO Martin Krajčovič.

V rámci sezónnosti tvorí podľa SAMO v priemere podiel slovenskej zeleniny v obchodných sieťach v niektorých prípadoch až 70 %. No problémy sú okrem drahej produkcie aj v slovenskej legislatíve. „Rovnako veľký problém vidíme v legislatíve ako je zákon o neprimeraných podmienkach, či zákon o potravinách, ktoré predražujú samotnú výrobu potravín na Slovensku oproti podmienkam v okolitých štátoch. Na druhej strane prinášajú nezmyselné až nezákonné pokutovanie a reštrikcie, ktoré zabraňujú v hlbšej spolupráci reťazcov s dodávateľmi, ako obmedzenie logistiky alebo uzatváranie dlhodobých kontraktov a podobne, čo by vnieslo na trh väčšiu istotu a priestor na investície,“ dodal Krajčovič.

Obchodníci a reťazce nakupujú podľa Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska zeleninu zo zahraničia, zatiaľ čo slovenskej zeleniny je stále dosť a ešte je aj množstvo nepozberanej zeleniny na poliach. Reálne tak podľa ZZZS hrozí, že slovenská zelenina zhnije v skladoch a na poliach. „Nemôže nám byť jedno, že zahraničná zelenina má v obchodoch na Slovensku prednosť pred kvalitnou a čerstvou slovenskou zeleninou,“ povedal riaditeľ ZZZS Jozef Šumichrast.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) vo svojej reakcii uviedlo, že zeleninárom odporúča lepšie využívať možnosti organizácií výrobcov, ktorých pracovnou náplňou je marketing produkcie svojich členov. „Existujúce organizácie výrobcov v sektore majú pomerne veľkú vyjednávaciu silu a majú možnosť vyjednávať so svojimi obchodnými partnermi, za akých podmienok a aké množstvá zeleniny sú schopní im ponúknuť. Nie je možné na národnej úrovni legislatívou ani inými reštrikciami zasahovať do voľného obchodu,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA Daniel Hrežík z Odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.