Nákupné desatoro pre každého, kto ide kupovať potraviny

Dátum: 18. marca 2020

Obchodníci sa pripravujú na ďalší veľký nápor vo svojich prevádzkach Ľudí preto žiadajú, aby sa správali ohľaduplne

Zdroj: Plus jeden deň Strana: 8,9 Servis: SLOVENSKO Dátum: 18.03.2020 Autor: mh, 
BRATISLAVA V týchto dňoch je dôležité myslieť na prevenciu, a preto sa čo najviac zdržiavať doma, aby sme neohrozili seba či svojich blízkych.
Návšteve obchodu sa však nevyhneme. Aj počas nakupovania by sme určite nemali zabúdať na ohľaduplnosť a dôležité opatrenia.
Niektorí Slováci sa predzásobili, no aj oni budú musieť skôr či neskôr zájsť do obchodu. „Momentálne je situácia v obchodoch prekvapivo celkom pokojná, nakupujúcich je pomerne málo a obchody sú dobre zásobené. Otázne je, čo nastane po týchto 14 dňoch.
Ak sa karanténa predĺži, očakávame druhú veľkú vlnu nakupujúcich,“ povedal analytik trhu a obchodu Ľubomír Drahovský.
Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá zastrešuje obchodné reťazce Tesco, Billa, Kaufland, DM drogerie market, Metro, Lidl a Terno, sa spolu s dodávateľmi snažia robiť všetko pre to, aby zvládli takéto situácie a aby bolo tovaru na pultoch dosť pre každého.
Zároveň vyzývajú zákazníkov, aby pri nákupoch zohľadňovali svoje reálne potreby a nakupovali s mierou. „Aktuálne je dôležité najmä ohľaduplné správanie sa k sebe navzájom, čo pomáha aj obchodníkom, v efektívnejšom zásobovaní obchodov tovarom a následne aj jeho dokladaní do regálov. Potravín a drogériového tovaru v obchodoch a v skladoch je dostatok, vyzývame preto všetkých na pokoj a rozvahu aj pri ich nákupe,“ informoval predseda SAMO Martin Krajčovič a dodal, že bezpečnosť zákazníkov, ale aj ich zamestnancov je momentálne prvoradá.

PLATIA TIETO ODPORÚČANIA

1. Vyhnite sa nákupom v čase špičky. Prosíme, nechajte deti doma a nákup urobte sami.
2. Nakupujte iba to, čo naozaj potrebujete. Ak sa nezmyselne zásobíte prehnaným množstvom produktov, ohrozíte ich dennú dostupnosť pre iných.
3. Počas nákupu, prosím, dodržujte bezpečnostnú vzdialenosť pri obslužných pultoch či platení.
4. Odporúčame platby bezhotovostným stykom, je to rýchlejšie a pohodlnejšie.
5. Ak je to možné, použite samoobslužné pokladne.
6. Ak máte rúško, prosím, nasaďte si ho a noste ho počas celého nákupu v obchode tak, aby zakrývalo ústa aj nos.
7. Ak rúško nemáte, použite, prosím, vreckovku, šál alebo akýkoľvek materiál na ochranu nielen seba, ale aj ostatných.
8. Pri nakupovaní dbajte na odporúčania zdravotníkov. Ani počas nakupovania sa nedotýkajte tváre, najmä pier, nosa a očí.
9. Ak máte kašeľ alebo nádchu, zakryte si, ústa a nos lakťom alebo vreckovkou a vreckovku vyhoďte do koša. Na ľudí v obchode, prípadne na jedlo a iné výrobky, prosíme, nekašlite a nekýchajte.
10. Nenaberajte čerstvé výrobky (najmä pekárenské) holými rukami, ale, prosím, používajte jednorazové rukavice, vrecká alebo kliešte